Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Vtípky, urážky, ale i fyzické napadení. Světová hvězda UFC v dětství zažila v rasistické společnosti těžké časy. Dnes ale Israel Adesanya sedí na světovém trůnu střední váhy.
Jako dítě se kvůli barvě kůže stával terčem šikany, nakonec ale dobyl světovou MMA scénu. Israel Adesanya má za sebou nejen obdivuhodnou kariéru a senzační sportovní výkony, ale také silný osobní příběh, který může být pro mnohé inspirací.
Král střední váhy UFC (do 84 kilogramů) patří mezi nejlepší strikery současnosti a soupeře jako na běžícím páse rozebírá svým osobitým a nevyzpytatelným stylem. Šampion je ale taky milovníkem anime a zdatným tanečníkem, o čemž se fanoušci mohli už několikrát na vlastní oči přesvědčit. Pojď se s námi podívat na jeho životní cestu.
Základní informace Celé jméno: Israel Mobolaji Temitayo Odunayo Oluwafemi Owolabi Adesanya Přezdívka: „The Last Stylebender“ Skóre: 21-1 Tým: City Kickboxing (Nový Zéland)
Šťastné dětství v Africe, po přestěhování rasismus a šikana
Jeden z nejoriginálnějších bojovníků současnosti se narodil 22. července roku 1989 v Lagosu, nejlidnatějším městě Nigérie. Otec pracoval jako účetní a matka jako zdravotní sestra. Jak sám Israel Adesanya říká, rodina byla majetná a jemu ani jeho čtyřem sourozencům v dětství nic nechybělo.
„Měl jsem velké štěstí, že jsem se narodil do rodiny, která se měla po finanční stránce dobře. Měl jsem pocit, že v životě můžu dělat cokoliv,“ popisoval rané dětství v Africe. Zde se taky poprvé setkal s bojovými sporty, krátce totiž docházel na lekce taekwonda. Jeho jedinou starostí prý tehdy bylo, aby se nedostával do problémů.
Zajímavost #1: Adesanyova přezdívka „The Last Stylebender“ odkazuje na anime seriál Avater: The Last Airbender. Bojovník je milovníkem anime a na ruce má i tetování jedné z hlavních postav zmíněného seriálu.
Idylická léta ale netrvala věčně. Když totiž bylo Israelovi deset let, rodina se přestěhovala na Nový Zéland a první zkušenosti s tímto novým světem a novou kulturou byly pro mladého chlapce z Nigérie dosti tvrdé. Poprvé v životě se totiž setkal s rasismem a šikanou.
„Nikdy mě nenapadlo, jak velký problém může být moje barva kůže, dokud jsme se nepřestěhovali na Nový Zéland,“ řekl Adesanya o těžkých začátcích v nové zemi.
„Hned první týden ve škole jsem se stal terčem urážek od jednoho ze spolužáků. Bydlel kousek ode mě a když se svým kamarádem projížděl kolem našeho domu, křičel na mě: ,Vrať se zpátky do své země, černochu‘,“ popsal. „Vůbec jsem to nechápal. Toho kluka jsem ani neznal, tak proč se ke mně takto choval?“
Agresorovi se šikanovaný hoch postavil a bránil se
Zjištění, co jejich syn zažíval, bylo bolestivé i pro rodiče, kteří o těchto problémech zprvu nevěděli. Israel verbálním útokům čelil v tichosti sám, ale slovní urážky brzy vyústily i ve fyzickou konfrontaci.
„Další týden ve škole za mnou přišel a srazil mě k zemi. V tu chvíli se ve mně něco přepnulo, naštval jsem se a zmlátil ho. Bil jsem ho asi minutu a půl a celou dobu jsem brečel. Pak jsem utekl pryč a schoval se. Bylo to pro mě traumatizující,“ uvedl. „Nerozuměl jsem tomu, proč se ke mně chová zle jen kvůli barvě mé kůže. Dodneška to nechápu.“
V jistém smyslu však Israelovi tyto hrozivé zážitky, dle jeho vlastních slov, v něčem přeci jen pomohly, a sice v jeho pozdější snaze stát se profesionálním bojovníkem. „Buďto vás to zlomí, nebo vás to přinutí postavit se a bojovat,“ říká.
Podle britského deníku BBC choval Adesanya ještě v té době větší vášeň spíše pro anime komiksy než pro bojové sporty, o několik let později ale nastal v životě budoucího šampiona UFC zásadní zlom. Život mu totiž změnilo zhlédnutí thajského filmu Ong-Bak.
Snímek pojednává o mladém bojovníkovi jménem Taiga, který se do chrámu ve své rodné dědině snaží vrátit posvátnou sošku, na své cestě však musí v boji porazit mnoho nepřátel a překonat řadu překážek. Ve filmové postavě se Israel zhlédl natolik, že se pustil do tréninků kickboxu a muay thai.
„Začal jsem trénovat a o šest týdnů později jsem měl první zápas. Šlo to šíleně rychle. Psal se rok 2008 a byl jsem pořád teenager,“ napsal Adesanya ve svém textu pro Athletes' Voice, kde vylíčil, jak velký vliv na něj měl zmíněný film.
Rozený talent
Už v počátcích Adesanya tušil, že to může dotáhnout daleko. „Netrvalo dlouho, než jsem poznal, že se od ostatních bojovníků liším. Poznal jsem to zejména po svém čtvrtém zápase. Řekl jsem si, že nejsem jako ostatní a že v tomto můžu být nejlepší,“ uvedl.
Sestřih nejlepších výkonů Israela Idesanyi
Během prvních let amatérské kariéry v kickboxu Israel Adesanya posbíral 32 výher bez jediné porážky, aby však dosáhl svých cílů, musel přejít mezi profesionály. S tím se pojilo i důležité rozhodnutí, a sice nechat rodinu za sebou a přestěhovat se do Aucklandu, hlavního města Nového Zélandu. Tam začal trénovat v gymu City Kickboxing pod vedením Eugena Baremana, který po Israelově boku stojí dodnes.
Rodiče však odchod syna nesli těžko. „Byla jsem zdevastovaná a plakala jsem, když nám oznámil, že se stěhuje do Aucklandu,“ vyprávěla Israelova máma. Svého syna ale nakonec rodiče podpořili a jak se brzy ukázalo, Israelovo rozhodnutí přestěhovat se do jiného města a věnovat se naplno bojovým sportům bylo správné.
Éra v Glory a přestup do UFC
V profesionálním kickboxu Israel Adesanya odbojoval dohromady 80 zápasů, přičemž jen v pětkrát odcházel jako poražený a v 75 případech zvedal ruku jako vítěz (z toho 29 soupeřů ukončil předčasně).
Známá je zejména éra bojovníkova působení ve světové organizaci Glory, kde vyhrál hned několik King in the Ring turnajů (pyramida, kde se bojuje se několikrát za večer) a v roce 2016 přiblížil se i šanci získat titul ve střední váze. Pás ale nezískal. S opaskem se vracel domů Jason Wilnis, který podle rozhodčích vyhrál jednohlasně na body, jak ale uvádí portál Sherdog, rozhodnutí tehdy vzbudilo vlnu kontroverze, protože boj ve skutečnosti nebyl zdaleka tak jasný, jak naznačovaly karty rozhodčích.
Souběžně s kickboxem Israel Adesanya zápasil i pod pravidly MMA. Premiéru v profesionálním oktagonu si odbyl na jaře roku 2012, tedy v necelých 23 letech, a v kleci, podobně jako v kickboxerském ringu, likvidoval jednoho soupeře za druhým.
Před přestupem do nejprestižnější ligy světa stihl Israel Adesanya odbojovat 11 zápasů – a nejenže všechny vyhrál, ale žádný soupeř se navíc ani nepodíval dál než do druhého kola.
V naprosté dominanci „The Last Stylebender“ pokračoval i mezi světovou elitou v UFC, kde při svém debutu zazářil v souboji s Roben Wikinsonem. Toho Adesanya vyřídil už ve druhém kole, a kromě cenném skalpu si odnesl také finanční bonus za nejlepší výkon večera. Lepší start pod hlavičkou nejslavnějšího kolbiště světa si zřejmě přát nemohl.
Zajímavost #2: Adesanya už v UFC získal 7 pozápasových finančních bonusů a Celkově v bojových sportech posbíral už více než 100 výher.
Nová hvězda postupně rostla a Adesanya každým zápasem prodlužoval svou bezchybnou šňůru výher. V památné tříkolové bitvě zdolal také legendárního Andersona Silvu a oba bojovníci si tehdy vysloužili bonus za nejlepší zápas turnaje.
Bylo jen otázkou času, kdy nigerijský rodák dostane šanci utkat se o titul ve střední váze. Ještě ale předtím, než se stal právoplatným králem divize, se Adesayna 13. dubna roku 2019 utkal s Kelvinem Gastelumem o titul prozatímního šampiona. Adesanya s Gastelumem svedl pětikolovou válku, která ukončení před limitem nepřinesla, ale z jasné výhry 3:0 na body se radoval „The Last Stylebender“. Bitva podle mnohých fanoušků a médií patřila mezi nejlepší zápasy roku.
„Protančil“ se až k titulu
Fanouškům po celém světě ale Adesanya neučaroval pouze skvělými výkony, ale i svým neotřelým bojovým stylem. Jak samotný bojovník říká, na jeho způsobu boje se podepsala mimo jiné jeho láska pro tanec. Už jako dítě prý věděl, že až vyroste, bude buďto profesionální tanečník, anebo bojovník. A i když se rozhodl život zasvětit boji, tanec jej pořád úplně neopustil.
„Řekl jsem si, že tancovat můžu i zadarmo, ale bojovat zadarmo nemůžu. Zvolil jsem si tuto cestu a bohatě se mi to vyplatilo,“ řekl o svém rozhodnutí.
Adesanyovy taneční kreace mohli diváci vidět například před nástupem do oktagonu na turnaji UFC 243 před bojem s šampionem Robertem Whittakerem. Ačkoliv samotného prezidenta UFC Danu Whitea bojovník svým tancem nenadchl, na sociálních sítích se video dočkalo silného ohlasu
O něco více však šéfa organizace nadchl v samotném zápase. Majitele opasku ve střední váze Roberta Whittakera totiž Adesanya knockoutoval ve druhém kole a na trůn divize tak usedl nový král.
Taneční nástup na turnaji UFC 243
Jedním z posledních případů, kdy Adesanya předvedl své taneční nadání, bylo po zápase s Paulem Costou. Střet dvou v té době neporažených bojovníků jednoznačně ovládl nigerijsko-novozélandský šampion, který Brazilce po perfektním výkonu ukončil ve druhém kole. A aby toho nebylo málo, pak si vedle něj na oslavu zatančil breakdance.
Svému soupeři se tímto drzým tanečkem tak trochu „pomstil“ za vtípky, kterými se Brazilec do šampiona trefoval. Podle Adesanyi však některé žerty na sociálních sítích hraničily s šikanou. Vítězství proto věnoval dětem, které podobné věci skutečně zažívají.
„Když jsem vyrůstal, tak jsme tyto věci neměli, dneska ale děti zažívají šikanu na sociálních sítích. [Costa] to na mě zkoušel, jako by ve mně chtěl probudit mé mladší já. Ale narazil. Věnuju tento zápas těm z vás, kteří tohle zažíváte, musíte proti tomu bojovat,“ prohlásil.
Breakdance vedle poraženého Paula Costy
Bezchybné vládnutí ve střední váze
Král střední divize si v minulosti brousil zuby také na titul v polotěžké váze (do 93 kilogramů), šampion této divize Jan Blachowicz však nezaváhal a po pěti kolech očekávaného zápasu Adesanyu porazil na body.
Letitá šňůra neporazitelnosti tak pro Israela Adesanyu skončila, ovšem v rámci střední váhy zatím přemožitele nenašel. „Střední váha je moje divize, vládnu tady železnou, černou rukou,“ prohlásil „The Last Stylebender“.
Tato slova potvrdil i při poslední titulové obhajobě s Italem Marvinem Vettorim, který během pěti kol šampiona prakticky ničím vážným neohrozil a Adesanya po pěti kolech zcela dominantního výkonu mohl slavit další výhru. Král tak i nadále zůstává na trůnu.
Zajímavost #3: Israel Adesanya svou poslední výhru věnoval svému dobrému příteli a tréninkovému partnerovi, který byl zavražděn. Podlě šampiona měl namířeno také do UFC, ale jeho život vyhasl předčasně. Při posledním sparringu od něj navíc prý Adesanya dostal pořádnou nakládačku.
Úspěchy v kleci nejsou ale všechno. Dnes totiž Israel Adesanya je také velkou inspirací pro každého, kdo si v dětství procházel šikanou podobně jako on. Není mimochodem zdaleka jediným bojovníkem, který šikanu na vlastní kůži zažil. Terčem urážek a násilí se v dětství stával například i Conor McGregor.
„Jako dítě z Nigérie jsem na Novém Zélandu nikam nezapadal. Často jsme se stěhovali, ale nikdy jsem nenašel místo, kam bych patřil,“ řekl Adesanya. Bojové sporty mu tak nakonec pomohly změnit život a vybudovat něco, co už nikdo z historie nesmaže.
Kromě toho Adesanya patří také mezi hlasité bojovníky za práva černochů, sám totiž ví, jaké to je čelit rasové diskriminaci. Jak ale uvedl, jeden člověk celý svět nezmění.
„Snažím se změnit svět, i když to nedokážu. Můžu ale změnit alespoň svět kolem sebe, a to je něco, co by měli zkusit udělat i ostatní, protože je politováníhodné sledovat, co se černým lidem děje po celém světě,“ říká.