Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 5. 12. 2022 svátek má Jitka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Máme pro tebe nový zpravodajský portál!prohlédnout
Hudba - Tip na hudbu

Dřív jsem úplnej svatoušek nebyl, ale můj trestní rejstřík zůstal čistej, tvrdí Esposito z FNL. Illegal money pro mě nejsou výzva

V červnu to bude ve znamení tří B: Brno, Bohunice a Bubi Flex.

Vojtěch Vanda
1. 7. 2021 9:00 Čas čtení: 4:50
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dřív jsem úplnej svatoušek nebyl, ale můj trestní rejstřík zůstal čistej, tvrdí Esposito z FNL. Illegal money pro mě nejsou výzva
Zdroj: s povolením Esposita
Hudba - Tip na hudbu
0
Vojtěch Vanda
1. 7. 2021 9:00
Čas čtení: 4:50

Dřív jsem úplnej svatoušek nebyl, ale můj trestní rejstřík zůstal čistej, tvrdí Esposito z FNL. Illegal money pro mě nejsou výzva

V červnu to bude ve znamení tří B: Brno, Bohunice a Bubi Flex.

Vojtěch Vanda
1. červenec 2021, 9:00
Čas čtení: 4:50
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dřív jsem úplnej svatoušek nebyl, ale můj trestní rejstřík zůstal čistej, tvrdí Esposito z FNL. Illegal money pro mě nejsou výzva
Zdroj: s povolením Esposita
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Přitvrdíme. V poslední době jsme ti v rámci seriálu FRESH RAP představovali, tedy možná až na jednoho interpreta, spíše jména s potenciálem ovládnout v dalších letech vyšší příčky popových hitparád. V červnu ale přijde změna – jestli ti víc sedí tvrdá pouliční vlna, kterou momentálně razí rapoví interpreti v Německu a Francii, zbystři.

 

Brno už dávno není jen Maniak a rychlí kluci; druhé největší město republiky nabízí rozličné styly, proto je důležité věnovat pozornost i jim. Z Bohunic posílá svůj kousek Paříže a Berlína kolektiv FNL, jenž reprezentují Esposito a Efenel.

 

 

Žánr „hudba pro bloky“ asi nikdy nevyjde z módy. Vzpomeňme si, kolikrát jsme již toto sousloví slyšeli ve spojení s trendující hudbou. Své hymny pro paneláky měli na Slovensku, v českých končinách jsme o ní slyšeli hlavně ve spojení s Ostravou. Obvykle to bylo tak, že s jedním kolektivem přišla vlna, která často smetla celou scénu, a pak se to na chvíli uklidnilo. Podobně jako nyní.

 

Ticho přichází rozčísnout rapová crew z brněnských Bohunic. Název FNL na dresu jejích členů však prý nemá nic společného s druhou fotbalovou ligou v Česku, přestože v jejich textech není o sportovní tematiku nouze. Ostatně blíže o ní a hlavně o své cestě k rapování promluvil její člen Esposito.

 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Bubi Flex (@esposito_fnl)

 

„Moje tvorba je charakteristická tvrdým prezentem a energickými sekanými flows,“ uvádí na začátek rodilý Bohuničák. „K rapu mě dovedl broski Efenel a producent JohanGotSauce, což se později ukázalo jako docela prozíravý, a já jsem jim do smrti zavázán. A když říkám do smrti, myslím opravdu do smrti. Říkám to jen proto, že čeští rapeři hodně často zapomínají, když pro ně někdo něco udělal,“ upozorňuje na nelichotivý fakt.

„FNL vzniklo ze slova Francl, park v naší čtvrti, kde jsme chodili fellit. Zone symbolizuje oblast,“ pokračuje. „Z FNL následně vznikl nick Efenel. Má to skvělý podtext a hloubku, hlavně pro naši crew. Zažili jsme tam toho fakt hodně, srdeční záležitost,“ popisuje umělec.

 

Počátky FNL se datují do doby před pěti lety. Spojení Efenel a Esposito však vzniklo mnohem dříve. Jak naznačuje sám raper, spojilo je stejné sídliště a zájmy. „Podvědomě jsem o sobě věděli, ale poprvé jsme se potkali až na party v brněnským klubu Favál. Myslím, že tam vystupovali Smack, Barenz, Marat, Igor nebo tak něco. Pak jsme spolu začali prakticky denně fellit v bloku,“ svěřuje se Esposito. 

 

Zdroj: s povolením Esposita

 

„Znali jsme se předtím, než se o nás vědělo a táhneme to spolu up. Primárně se
spoléháme jeden na druhýho,“  říká Esposito, pro nějž je týmová spolupráce, loajalita a soudržnost klíčová. „Všechno spolu konzultujeme, o všem se radíme, navzájem se motivujeme. Těžíme z toho oba dva a řekl bych, že je to naše největší výhoda,“ myslí si.

 

Espositův posun k mikrofonu zapříčinil právě Efenel, jenž se sám rozhodl, že si v roce 2016 koupí USB mikrofon a začne nahrávat„Mně se to líbilo, a jelikož jsem asi neměl nic lepšího na práci, připojil jsem se k němu záhy, počátkem roku 2017,“ dodává. První rok byl údajně ovlivněn spontánním nadšením; Esposito se na nahrávání dvakrát nepřipravoval, všechno dělal z otočky a na koleně, z čehož nakonec vznikaly ne zrovna kvalitní tracky.

 

 

To se prý změnilo s nadcházejícím rokem. „Zjistil jsem, jak flowovat a utřídil jsem si, jakej styl by
mi asi mohl sedět. Někdy v půlce roku jsem poprvé kontaktoval Amaro Records s Michalem Kopřivou a s Efem jsme nahráli náš první studiovej track Jsem High. Od tý doby už to jelo, stala se z toho moje passion, a dnes už mě prakticky nebaví nic jinýho,“ říká polovina z dvojice, která v roce 2020 vydala třídílné EP High & Hungry. Což je poměrně neobvyklá věc, vydat jako svou prvotinu zrovna tři kusy EP.

 

 

„Dělat EP byl plán hned od začátku, první díl vyšel v lednu 2020. Kdybychom dělali album, vyšlo by až v prosinci. Trendem je vydávat méně tracků častěji a i my jsme to tak cítili,“ vysvětlil brněnský raper, který se netají tím, že vždycky rád koukal dopředu a hlavně za hranice. Ne však do Ameriky. „Pamatuji si, když jsem někdy v roce 2011 či 2012 poprvé objevil klip ZOO od Kaarise. Okamžitě mě to chytlo. V té době se v Německu jel jenom oldschool,“ vzpomíná Esposito i na to, že je s Efenelem spojil i stejný hudební vkus.

„Na Americkej rap jsem prakticky zanevřel, ani nemůžu říct, že se mi to někdy pořádně líbilo. Evropskej rap je prostě víc sekanej než americkej. Vytvořil jsem si i teorii, že se mi do Ameriky blbě stylizuje, jelikož leží tak strašně daleko, a Německo s Francií jsou prakticky za rohem,“ objasňuje jejich inspiraci Evropou.

 

 

Rapovými tématy jej zase zásoboval obyčejný život a sídliště a chtění mít prémiové oblečení, nejlepší zboží a vybranou společnost. „V roce 2021 se prostě rapuje o pár tématech tisíckrát jinak. Naše generace takhle prostě žila a žije,“ přidává Esposito. Odtud má pak posluchač pocit, že by ve vzduchu mohly viset i oplétačky se zákonem, což ale raper vyvrací. 

 

„Dřív jsem teda úplnej svatoušek nebyl, ale můj trestní rejstřík zůstal čistej. Dělat illegal money pro mě není výzva,“ uvádí na pravou míru naše domnění. „Pravděpodobně je to způsobený mou dikcí a tvrdým prezentem, lidi v Česku ještě asi moc nejsou zvyklí na agresivní rap,“ dodává.

 

Zdroj: s povolením Esposita

 

Přestože to tak Esposito vnímá, čísla u jejich tracků ukazují něco jiného. Jejich poslední tvorba nabírá na popularitě a FNL jsou stále více vidět. „Určitě jsme za to rádi, ale je to nic oproti tomu, co teď přijde,“ slibuje Esposito, pro nějž je prozatímním největším úspěchem uznání předních českých rapových jmen. Konkrétní jména si ale radši nechá pro sebe.

 

Osobitost a talent pro punchlines tohoto dua se dá také dobře znázornit tím, jak dobře se uchycují jejich hlášky z textů. Dozvěděli jsme se to, když jsem se zeptali na původ sousloví Bubi Flex, které má Esposito na fotce v kukle. „Bubi pro mě znamená prakticky to stejný jako more, oslovení osoby,“ říká.

 

 

„Poprvé jsem to použil, když jsem nahrával track Jsem High. Všechny hlášky, hesla a jména vznikaly při psaní bars. Mozek se dostane do správnýho moodu přesně na tyto věci,“ konstatuje. Prý hlášce ale nepřikládá moc velký význam, přestože tak byl nakonec pojmenován brand jejich merche.

 

Pokud budeme mluvit o songu, jenž by jej měl nejlépe vystihovat, bude to podle Esposita  Palma„Tam jsem podle sebe dal hranu a Efeho sloka je exkluzivní. Track byl pitchnutý do Spotify playlist RapPrezent mezi tuzemskou elitu, to pro mě znamená hodně,“ přiznává.

 

 

S tím, kdo je podle něj na domácím rapovém písečku nejvíc hot, má také jasno. Ukázal by na parťáka Efenela. V zahraničí by to byl zase Tovaritch. Rap však není jediný žánr, který Esposito jede. „Dnes jsem třeba poslouchal Madonnu. Pouštím si hodně i instrumentální hudbu, například filmové soundtracky, abych si od rapu odpočinul,“ prozrazuje svůj ušní detox.

 

 

Kde se ale rozhodně odpočívat nebude, jsou klubová a festivalová pódia. Po koronaviru je FNL kolektiv více než připraven se ukázat„Nějaké koncerty už jsme měli a byl to opravdovej rachot. Naše music je z 90 % programována přímo na party a je potřeba se o tom přesvědčit osobně,“ myslí si Esposito, jenž prozrazuje, že již nyní se čeká na release mixtapu.

 

„Celé léto budeme točit klipy a házet to průběžně ven. Release date je plánovaný na poslední víkend v srpnu, pak budou release party. Hrozně se na to těším. Má intuice mi říká, že se to fakt povedlo. Tohle opravdu nečekáte,“  a jedním dechem dodává: „Díky moc REFRESHERU za příležitost vyjádřit se do éteru. Díky všem fanouškům za support. Merch a CDs jsou k dispozici a brzy spouštíme předobjednávky na nové CD.“

Upozornit na chybu. Pokud spatruješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: s povolením Esposita
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu hudba
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.