Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 26. 9. 2021 svátek má Andrea

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Dnes populární články
Elon Musk a Grimes se rozešli. O potomka se prý budou starat společně Elon Musk a Grimes se rozešli. O potomka se prý budou starat…
Měl jsem pacienta, který roky jedl jen dvě potraviny, říká uznávaný gastroenterolog Ladislav Kužela Měl jsem pacienta, který roky jedl jen dvě potraviny, říká…
Attila Végh dostal tu nejlepší možnou finanční nabídku za odvetu zápasu století, vyjádřil se Ondřej Novotný Attila Végh dostal tu nejlepší možnou finanční nabídku za odvetu…
Youtuber David Dobrik uvízl na Slovensku. Proč má problém s návratem do USA? Youtuber David Dobrik uvízl na Slovensku. Proč má problém s…
Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž předčasné ukončení bolí nejvíce Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž…
Vraždící sestry nutily dívky k prostituci. Zakazovaly jim ale orální sex, který považovaly za hříšný Vraždící sestry nutily dívky k prostituci. Zakazovaly jim ale…
Sponzorovaný obsah

Článek je sponzorovaný obsah společnosti Gemini.

Co je sponzorovaný článek?

Inzerent dodal podklady ke článku, definoval, co má článek obsahovat a komunikovat, text psal na základě zadání někdo z Refresheru.

Zdraví

Jak dobře znáš svůj zrak? Fakta a mýty o králi smyslů

Zrakem přijímáme až 80% informací. Některé zajímavosti o něm možná ještě neznáš.

Sponzorovaný obsah
2. září 2021, 13:30 Čas čtení: 3:20
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Jak dobře znáš svůj zrak? Fakta a mýty o králi smyslů
Zdroj: Gemini
Zdraví
0
Sponzorovaný obsah
2. září 2021, 13:30
Čas čtení: 3:20

Jak dobře znáš svůj zrak? Fakta a mýty o králi smyslů

Zrakem přijímáme až 80% informací. Některé zajímavosti o něm možná ještě neznáš.

Sponzorovaný obsah
2. září 2021, 13:30
Čas čtení: 3:20
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Jak dobře znáš svůj zrak? Fakta a mýty o králi smyslů
Zdroj: Gemini

Používáme jej každý den, ale většinou si neuvědomujeme, jak moc je pro nás důležitý. Zrak, stejně jako třeba dech, často doceníme až tehdy, kdy přijde problém. Naštěstí žijeme v době, kdy mnoho potíží se zrakem umí medicína léčit.

 

 Abychom se na chvíli zastavili a uvědomili si, jak šťastní můžeme být, když nám oči slouží, i vděční za to, že některé neduhy dokážeme rychle odstranit, připravili jsme pro tebe pár zajímavostí, které jsi o zraku a očích možná nevěděl. Schválně, jak na tom jsi se svými znalostmi. 

 

Zkus si tipnout správnou odpověď na otázku ještě dřív, než se ji dozvíš. A nepodvádět.

 

Jaká je hmotnost oka? 


1. Necelých 30 g

2. Okolo 50 g

3. Lehce přes 80 g

 

Zdroj: Gemini oční klinika

 

 

Oko je jedním z nejmenších orgánů, které v těle máš. I přes svou velikost je ovšem velmi výkonné.  Prostřednictvím zraku vnímáš až 80 % všech informací.

 

Za hodinu „okno do duše“ zpracuje okolo 36 tisíc poznatků. Svou práci odvádí dobře i přes to, že jeho průměr je jen okolo 24 milimetrů a váží v průměru 28 gramů. 

 

Jaká barva očí je nejnáchylnější ?


1. Zelená

2. Modrá

3. Hnědá 

 

Zdroj: Gemini oční klinika

 

Barva očí je znak, kterého si všímáme mezi prvními. Každý má své preference a v uhrančivých duhovkách se utopíš raz, dva. Zajímavé je, že dominantní gen mají hnědé oči, před nimiž ty modré a zelené ustupují do pozadí.

 

Modroocí lidé mají větší citlivost na světlo, protože jejich duhovky obsahují méně pigmentu. V tomto důsledku může do oka pronikat i více škodlivého světla (UV záření, aj.). Ve vyšším věku jsou tedy náchylnější např. na vznik věkem podmíněné makulární degenerace, která je opravdovou hrozbou oslepnutí i ve vyspělých státech.

 

Kolik barev lidské oko rozezná?


1. 1 milion barev

2. 5 milionů barev

3. 10 milionů barev

 

Zdroj: Gemini oční klinika

 

 

Zdravé oko dospělého člověka dokáže rozeznávat barvy v rozpětí vlnové délky od 360 do 780 nanometrů. V tomto rozpětí se nachází všechny barvy viditelného spektra, od červené s nejdelšími vlnami, až po fialovou s vlnami nejkratšími. 

 

I delší vlny ale existují. Patří mezi ně například známé ultrafialové záření nebo záření infračervené. Jejich barvy však nepatří mezi 10 milionů barev, které je lidské oko schopné zpracovat. Samozřejmě, že názory na toto se liší, záleží na každém oku, jak zvládá vnímat sytost, světlost a tón jednotlivých odstínů.

 

 

Kolik lidí se ve věku nad 70 let setká s šedým zákalem?

1. 40 % lidí

2. 60 % lidí

3. 90 % lidí

 

 

Šedý zákal, nemoc, která se nejčastěji projevuje viděním jako přes mléčné sklo, trápí převážně lidi ve zralém věku. Jelikož jsme dlouhověká populace, můžeme se téměř spolehnout, že 90 % z nás se bude po sedmdesátce se šedým zákalem potýkat.

 

Zdroj: Gemini oční klinika

 

 

Ve výjimečných případech se může dítě s šedým zákalem neboli kataraktou již narodit. V tomto případě hlavně kvůli genetice. Naštěstí si s tímto onemocněním dokáže oční chirurgie poradit. Věděl jsi, že operace šedého zákalu drží prvenství jako nejčetnější chirurgický zákrok na světě? Bohužel je také nejčastější příčinou slepoty, hlavně v zemích třetího světa.

 

Laserovou operaci očí můžu podstoupit, pokud mi je:

 

1. V jakémkoliv věku

2. 18–45 let

3. 18–100 let

 

Zdroj: Gemini oční klinika

 

Laserová operace očí je pro lidi s dioptriemi skutečný zázrak. Díky dnešním technologiím je možné se zbavit jak silných dioptrií, se kterými už prakticky nejde bez brýlí fungovat, tak i velmi nízkých dioptrií. To ocení všichni, kterým brýle či kontaktní čočky každodenně komplikují život.

 

 

Každý rok se jen v Česku zbaví dioptrií díky laserové operací očí desítky tisíc lidí. Bohužel není úplně pro každého. Kromě stavu oka jako takového je kritériem taky věk. Zákrok je vhodný především pro mladší lidi mezi 18 až 45 lety. V pozdějším věku totiž oko ztrácí schopnost přirozeně zaostřovat. Proto oční lékaři doporučují jiná, vhodnější řešení jak se zbavit brýlí a čoček, např. výměnu nitroočních čoček.

 

Pár zbořených mýtů na závěr

  • „Oční operace trvá dlouho, bolí a uspává se při ní.“ To už dávno není pravda. Dnešní moderní oční zákroky trvají jen několik málo minut, neuspává se při nich a oči jsou znecitlivěny speciálními kapkami.
  • „Ženám se doporučuje podstoupit operaci až po dětech.“ Ve skutečnosti mohou ženy podstoupit laserovou korekci očí i před těhotenstvím. Ve výjimečném případě, kdyby došlo ke změně dioptrií vlivem těhotenských hormonů, je možné po dokončeném kojení podstoupit dokorekci.
  • „Po laserové operaci očí nemohu cestovat letadlem.“ V létání po zákroku nic nebrání. Létat se však nedoporučuje po náročných operacích, jako jsou transplantace rohovky nebo operace sítnice, než je oko podle lékaře v pořádku.
  • „Laserová operace je nebezpečná.“ Pokud se při vyšetření objeví možné riziko, k operaci se nepřistoupí.
  • „Odstranění dioptrií laserem je drahé.“ Dávno tomu tak není. Operace je dostupná a některé kliniky nabízí i možnost splátek bez navýšení.
Zdroj: Gemini oční klinika

 

Tak co? Na kolik otázek se ti podařilo odpovědět správně? Doufáme, že se ti vedlo dobře a že si svého zraku vážíš zase o něco více. Pokud už o odstranění dioptrií uvažuješ, rozhodli jsme se, že pro naše čtenáře půjdeme s „očima na trh“. S oční klinikou Gemini jsme se rozhodli natočit videoreportáž z operace očí laserem. Tu podstoupí náš moderátor Vítek, aby se na svět mohl  koukat ještě veseleji. Budeme držet palce. Tak na viděnou!

 

  

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Gemini
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu zdraví
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
včera v 18:52
V Německu přestanou vyplácet ušlou mzdu dobrovolně nenaočkovaným. Je to takto spravedlivé, říká ministr zdravotnictví.
včera v 18:11
Rytmuse ještě letos čeká boxerský zápas s dalším raperem. Poprvé od zápasu s Vémolou se porve i Attila Végh.
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dnes populární články
Elon Musk a Grimes se rozešli. O potomka se prý budou starat společně Elon Musk a Grimes se rozešli. O potomka se prý budou starat společně
Měl jsem pacienta, který roky jedl jen dvě potraviny, říká uznávaný gastroenterolog Ladislav Kužela Měl jsem pacienta, který roky jedl jen dvě potraviny, říká uznávaný…
Attila Végh dostal tu nejlepší možnou finanční nabídku za odvetu zápasu století, vyjádřil se Ondřej Novotný Attila Végh dostal tu nejlepší možnou finanční nabídku za odvetu…
Youtuber David Dobrik uvízl na Slovensku. Proč má problém s návratem do USA? Youtuber David Dobrik uvízl na Slovensku. Proč má problém s návratem…
Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž předčasné ukončení bolí nejvíce Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž…
Vraždící sestry nutily dívky k prostituci. Zakazovaly jim ale orální sex, který považovaly za hříšný Vraždící sestry nutily dívky k prostituci. Zakazovaly jim ale orální…
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít