Naši čtenáři nám řekli, co jim nejčastěji vyčítají rodiče. Psycholožky jsme se zeptali, jak na to reagovat a nepokazit si doma vztahy.
Našich čtenářů jsme se přes příběhy na Instagramu zeptali, co jim nejčastěji vyčítají jejich rodiče. Spolu s jejich odpověďmi jsme si prolustrovali i komentáře, které se často pod články opakují. Obecně je prý dnešní mládež drzá, nevychovaná, přecitlivělá, líná a příliš připoutána k technologiím.
V kontextu doslova tající planety, přibývajících psychických problémů, odmítání existence něčeho jiného, než o čem se kdysi mohlo (nebo z vědeckého hlediska vůbec odborně dalo) mluvit, se zdají tyto výčitky trošku zvláštní.
Co ve výčitkách rodiče nejčastěji schovávají a jak na ně reagovat, ideálně aniž by sis už zcela pokazil doma vztahy? Zeptali jsme se psycholožky Denisy Zlevské, autorky projektu Vzťahovo.sk, která řeší i konflikty mezi rodiči a dětmi.
Naše potřeby a touhy schováváme za výčitky vůči těm, které milujeme
Výčitky se dějí v jistém kontextu, vysvětlila nám psycholožka Denisa Zlevská. „obvykle je to ve vztahu, ve kterém nám na té druhé osobě záleží. Nebudete druhému dávat výtku, pokud je vám jedno, čím žije.“ Podle odbornice tedy můžeme „přeložit“ výčitku i jako projev zájmu. Nemusí to vždy být něco negativního, takže pokud ti i něco tví rodiče vyčítají, tak ve skutečnosti nemusí vůbec jít o odepsání tvého životního stylu.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Co se podle psycholožky ukrývá ve výčitkách a proč je občas rodiče dávají
- Jak se naučit lépe "dešifrovat", co vlastně rodiče chtějí, když ti něco vyčítají
- Jak reagovat na výtku, že jsi stále na mobilu nebo na počítači
- Co znamená, když si rodiče stěžují na to, že nikdy nejsi doma (a jak to změnit)
- Rady i pro rodiče, jak komunikovat jasněji a předcházet hádkám