Na hranicích již více než dva týdny zůstávají migranti z Iráku, Afghánistánu a Sýrie.
Již více než dva týdny jsou na hranici mezi Polskem a Běloruskem uvězněni migranti, kteří přežívají v nelidských podmínkách a neví, co s nimi bude dál. K situaci nyní promluvila i Mezinárodní organizace pro migraci, která spadá pod OSN, a vyjádřila znepokojení právě kvůli podmínkám, v nichž migranti z Iráku, Afghánistánu a Sýrie žijí. Kde se tam vzali? Kdo by se o ně měl postarat? A můžeme jim nějak pomoci?
Migranti přišli z Iráku, Afghánistánu a Sýrie. Bělorusko je nechce
Migranti, kteří jsou uvězněni na hranici mezi Polskem a Běloruskem, měli přijít z Iráku, Afghánistánu a Sýrie do zmíněného Běloruska, které je však odmítlo přijmout. Na hranice je prý vyhnal běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Má jít o pomstu za sankce, které byly Bělorusku uděleny Evropskou unií.
„Využívání migrantů k destabilizaci sousedních zemí je zjevným porušením norem mezinárodního práva a mělo by být chápáno jako hybridní útok proti Litvě, Lotyšsku a Polsku, a jako takové proti celé Evropské unii,“ tvrdí premiéři Polska, Litvy a Lotyšska.
Většinu migrantů, kteří byli vypuzeni z Běloruska, se podařilo přepravit zpět do země, avšak skupinka zhruba 32 osob už pár týdnu táboří na hranicích s Polskem, nedaleko vesnice Usnarz Górny. I Polsko se k uprchlíkům bohužel postavilo zády, odmítlo je nechat zažádat o azyl a postavilo kolem nich plot, který hlídají vojáci, což kritizuje mnoho obyvatel země.
„Situace na hranicích s Běloruskem je napjatá a kritická hlavně z důvodu, že režim Lukašenka se rozhodl přepravit migranty z Iráku – hlavně jsou to utečenci z Iráku – do Běloruska a vytlačit je do Polska, do Litvy a do Lotyšska, aby destabilizoval naše země,“ uvedl premiér Mateusz Morawiecki.
Migranti tak nejsou vítání ani v Bělorusku, ani v Polsku a nezbývá jim než tábořit na hranicích. Jinou možnost prostě nemají.