Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 25. 6. 2022 svátek má Ivan

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News

Na hranicích mezi Polskem a Běloruskem jsou stále uvěznění migranti. Shrnujeme, čemu musí čelit a co je zřejmě čeká

Na hranicích již více než dva týdny zůstávají migranti z Iráku, Afghánistánu a Sýrie.

Tereza Šnajdrová
7. září 2021, 17:45 Čas čtení: 2:21
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Na hranicích mezi Polskem a Běloruskem jsou stále uvěznění migranti. Shrnujeme, čemu musí čelit a co je zřejmě čeká
Zdroj: Niels Wenstedt/BSR Agency/Getty Images
News
1
Tereza Šnajdrová
7. září 2021, 17:45
Čas čtení: 2:21

Na hranicích mezi Polskem a Běloruskem jsou stále uvěznění migranti. Shrnujeme, čemu musí čelit a co je zřejmě čeká

Na hranicích již více než dva týdny zůstávají migranti z Iráku, Afghánistánu a Sýrie.

Tereza Šnajdrová
7. září 2021, 17:45
Čas čtení: 2:21
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Na hranicích mezi Polskem a Běloruskem jsou stále uvěznění migranti. Shrnujeme, čemu musí čelit a co je zřejmě čeká
Zdroj: Niels Wenstedt/BSR Agency/Getty Images
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Již více než dva týdny jsou na hranici mezi Polskem a Běloruskem uvězněni migranti, kteří přežívají v nelidských podmínkách a neví, co s nimi bude dál. K situaci nyní promluvila i Mezinárodní organizace pro migraci, která spadá pod OSN, a vyjádřila znepokojení právě kvůli podmínkám, v nichž migranti z Iráku, Afghánistánu a Sýrie žijí. Kde se tam vzali? Kdo by se o ně měl postarat? A můžeme jim nějak pomoci?

Migranti přišli z Iráku, Afghánistánu a Sýrie. Bělorusko je nechce

Migranti, kteří jsou uvězněni na hranici mezi Polskem a Běloruskem, měli přijít z Iráku, Afghánistánu a Sýrie do zmíněného Běloruska, které je však odmítlo přijmout. Na hranice je prý vyhnal běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Má jít o pomstu za sankce, které byly Bělorusku uděleny Evropskou unií. 

 

„Využívání migrantů k destabilizaci sousedních zemí je zjevným porušením norem mezinárodního práva a mělo by být chápáno jako hybridní útok proti Litvě, Lotyšsku a Polsku, a jako takové proti celé Evropské unii,tvrdí premiéři Polska, Litvy a Lotyšska.

 

Většinu migrantů, kteří byli vypuzeni z Běloruska, se podařilo přepravit zpět do země, avšak skupinka zhruba 32 osobpár týdnu táboří na hranicích s Polskem, nedaleko vesnice Usnarz Górny. I Polsko se k uprchlíkům bohužel postavilo zády, odmítlo je nechat zažádat o azyl a postavilo kolem nich plot, který hlídají vojáci, což kritizuje mnoho obyvatel země.

 

Situace na hranicích s Běloruskem je napjatá a kritická hlavně z důvodu, že režim Lukašenka se rozhodl přepravit migranty z Iráku – hlavně jsou to utečenci z Iráku – do Běloruska a vytlačit je do Polska, do Litvy a do Lotyšska, aby destabilizoval naše země,uvedl premiér Mateusz Morawiecki.

 

Migranti tak nejsou vítání ani v Bělorusku, ani v Polsku a nezbývá jim než tábořit na hranicích. Jinou možnost prostě nemají.

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 3635 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 9 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Josef Středula: Rozumím lidem a dlouhodobě je hájím, kostlivce ve skříni nemám (Rozhovor)Josef Středula: Rozumím lidem a dlouhodobě je hájím, kostlivce ve skříni nemám (Rozhovor)
Politika ženy potřebuje. Čím více, tím lépe, říká poslankyně za Piráty Kocmanová (Rozhovor)Politika ženy potřebuje. Čím více, tím lépe, říká poslankyně za Piráty Kocmanová (Rozhovor)
Test tofu: I levné tofu může být chutné a mít dobré výživové hodnoty. Sestavili jsme žebříček ze sortimentu supermarketůTest tofu: I levné tofu může být chutné a mít dobré výživové hodnoty. Sestavili jsme žebříček ze sortimentu supermarketů
VÍCE

Nelidské podmínky, nedostatek jídla a absence čisté vody

Mezinárodní organizace pro migraci kritizuje především nelidské podmínky, v nichž migranti kvůli ignoraci okolních států žijí. Běženci nemají přístup k čisté vodě, jídlo dostávají pouze zřídka a aktivisté, kteří se snaží trpícím migrantům pomoci, jsou blokováni vojáky. Dobrovolníkům nebylo umožněno ani to, aby táborníkům předali jídlo či jiné vybavení, díky kterému by pro ně chladné a deštivé počasí bylo snesitelnější. 

 

Někteří z migrantů mají zdravotní potíže. Mezi nimi dvaapadesátiletá matka pěti dětí, která má vážné potíže s ledvinami, plícemi a páteří. Její rodina se bojí, že zemře, pomoc k ní nikdo ale nepustil.

 

Je nezbytné, aby k ní okamžitě pustili lékaře a nechali ji převézt do nemocnice. Ale až dosud příslušníci polských silových složek nepustili k migrantům sanitky a lidi, kteří jim chtěli pomoci,“ řekl Piotr Bystrianin, předseda nadace Ocalenie.

Běženci jsou na běloruském území, ale Lukašenko brání humanitární pomoci

Situací na hranici Polska s Běloruskem se začal naštěstí zabývat i Evropský soud pro lidská práva, který Polsku nařídil, aby migrantům poskytlo jídlo, vodu, oblečení, odpovídající zdravotní péči a přístřeší. Ani to však není tak jednoduché, neboť běženci táboří na běloruském území, které humanitární pomoc odmítá.

 

Skutečně... k našemu úžasu bylo přijetí polské humanitární pomoci zcela odmítnuto. Jsou to lidé, kteří jsou na běloruském území, takže za ně plně odpovídá Bělorusko,“ uvedl polský premiér.

Řešení neexistuje

Ač jsou životy více než 30 běženců v ohrožení, zdá se, že řešení této situace v současné chvíli neexistuje. Polsko migranty odmítá přijmout, Bělorusko blokuje dodávky jídla a čisté vody a rodiny s mnoha malými dětmi tak bojují o přežití.

 

Jedinou nadějí je zásah Evropské unie, která by mohla Polsku nařídit, aby se migrantů ujalo, avšak takové nařízení pravděpodobně nebude možné. I v sousední zemi totiž na příjem utečenců panují rozdílné názory a nikdo tak neví, co bude dál.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: novinky.cz, idnes.cz, seznamzpravy.cz, blesk.czNáhledový obrázek: Niels Wenstedt/BSR Agency/Getty Images
NAHORU
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít