Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Jen jsme vytáhli foťák, už se před námi seběhlo asi 20 dětí a jedna dospělá žena. „I moje děti pak vyfoť,“ přikázala nám.
„Příliš často jste byli předmětem předsudků a nemilosrdných soudů, diskriminačních stereotypů, hanlivých slov a gest. Na obnovu důstojnosti potřebujeme přejít od předsudků k dialogu a od uzavření k integraci,“ vzkázal papež František Romům v Košicích.
Hlava katolické církve se v úterý setkala s romskou komunitou na sídlišti Luník IX. Podle organizátorů se na papeže přišlo podívat asi 2 000 lidí. Většina Romů však papeže sledovala jen z dálky, zpoza zátarasů nebo z balkonů. Dovnitř je totiž nepustili.
„Jsem cigy navždy spojený s nižší kastou...“
Na Luník IX jsme dorazili ještě pár hodin před příjezdem papeže. Marcel Šaňa, starosta této městské části, již v létě avizoval, že sídliště projde velkou obnovou a vyčištěním. Odpadky při panelácích jsou prý minulostí. Zmizely i elektrické kabely, opravili některé cesty a fasády.
I přes snahu vyčistit prostor před papežovou návštěvou co nejlépe, dlouhá léta pustošení a života v chudobě se pár týdny úklidu zakamuflovat nedá. Hned poté, co jsme přešli most, jsme viděli stékat stoku přímo ze sídliště a u bytovek rozházené odpadky. S někdejším „smetištěm“ se to však určitě nedá srovnávat.
Téměř v celé části byl dost intenzivní i kanalizační zápach. Když jsme se procházeli sídlištěm, slyšeli jsme z bytovek vycházet různé hlasité zvuky hrající hudby. Asi nejvíce však bylo slyšet známou Rytmusovu skladbu Cigánsky sen, kterou si pouštěli chlapci v přibližně teenagerském věku.
Satelit na streche, som kráľ a žijem v gete...
snívam o úspechu, ako sa dostať zdola hore...
žijeme stoku 365 dní v roku...
sme hudobníci, kerí nechcú chodiť do roboty.
Přesně tento text piešťanského „Bengora“ se ozýval první ulicí při vstupu na sídliště a vítal příchozí návštěvníky. Hudebního ducha v sobě neskrývali ani ostatní domácí. Ti, kteří si hudbu nepouštěli z reproduktorů, ji hráli živě pomocí vlastních nástrojů. Nejeden z nich běhal po sídlišti s vlastní kytarou a čekal, dokud nedorazí Svatý Otec.
Vatikánské vlajky jako fotbalová branka
Na sídlišti panovala pohodová atmosféra. Místní zpívali, tancovali, smáli se a užívali si pozornosti objektivů fotoaparátů a kamer. „Vyfotíš mě?“ Ptalo se nás jedno dítě za druhým. „Mě vyfoť, jak hraji fotbal,“ křičel chlapeček s míčem. Jen jsme vytáhli foťák, už se před nás seběhlo asi 20 dětí a jedna dospělá žena. „I moje děti pak vyfoť,“ přikázala nám.
Po focení nám chlapci chtěli předvést, jak umí hrát fotbal. Prý se učí finty, které dělá i Ronaldo. Jelikož se chtěl ukázat nejeden z nich a nemohli se dohodnout, kdo bude mít míč jako první, navrhli jsme, ať si zakopou společně. Vzali to doslovně a okamžitě přímo na silnici vytvořili provizorní fotbalové hřiště.
Neměli však žádné fotbalové branky, tak si je vytvořili z pohozených vlajek, kde na jedné straně byla vlajka Slovenska a na druhé Vatikánu. Použili je jako tyčky. Podle všeho ani netušili, co vlajky symbolizují.
Celkově si významnost návštěvy mnozí místní neuvědomovali a spíše se těšili z toho, že se u nich děje něco nového a jiného. Více se radovali ještě před příjezdem papeže, když na pódiu hrály křesťanské písně a chvály, na které mohli tančit.
I přesto, že mělo jít o setkání romské komunity s papežem, většina návštěvníků v areálu nebyli místní. Ti měli totiž problém dostat se dovnitř přes vstup, kam mohli jít jen očkovaní. Většina obyvatel proto sledovala doprovodný program a návštěvu Svatého Otce zpoza zátarasů okolo areálu nebo z balkonů vzdálenějších bytovek.
Prostor pro veřejnost byl také od druhé omezen. „Nepouštíme už ani lidi, kteří mají na místě bydliště,“ řekl pro Refresher jeden z policistů, kteří stáli při vstupu a dávali pozor na to, aby dovnitř nemohl vstoupit nikdo bez povolení.
Nejstřeženější sídliště
Setkání s romskou komunitou se konalo na prostranství před salesiánským komunitním centrem. Salesiáni předali papeži dva obrazy romských blahoslavených – Emílie a Zefirína – a zmenšeninu plastiky Krista Zmrtvýchvstalého, jejíž originál se nachází v kostele na Luníku.
Papež k věřícím promluvil a spolu s nimi se pomodlil Otčenáš. Rovněž jim dal požehnání. V rámci své návštěvy na Luníku IX věnoval salesiánské komunitě talíř se svatým archandělem Michalem.
Akce se konala za přísných bezpečnostních opatření. Na místě byly desítky až stovky policistů a vojáků. Ve srovnání s událostí v prezidentském paláci jich bylo násobně víc. Pravděpodobně tak policie zareagovala i pro kriminální pověst sídliště.
Už od mostu před vstupem na sídliště jsme potkávali početné skupinky vojáků, policistů či městských policistů. Nechyběli ani policejní psi. Na střeše místního úřadu se nacházeli i odstřelovači. Někteří policisté po Luníku jezdili na čtyřkolkách a v autech, jiní dokonce na koních. Oblast byla uzavřena a zajištěna.
Romové se papeži přimlouvali se svými svědectvími
Za romskou komunitu přivítal papeže Františka v košickém Luníku IX i Ján Hero, který pochází z romské osady Medorovce v okrese Krupina a oženil se se Slovenkou Beátou. Se svým svědectvím k Svatému Otci na pódiu promluvila i Nikola, která spolu s manželem vyrůstala na tomto sídlišti.
Hero vnímal návštěvu papeže jako projev velkého zájmu a jako potvrzení „bezvýhradné Boží lásky k romské komunitě na Slovensku i k Romům na celém světě“. Věří, že mise Svatého Otce na Luníku IX pomůže zapálit větší víru i pevnější odhodlání změnit osobní i duchovní život k lepšímu.
„Proto vás srdečně vítáme mezi námi v očekávání, že vaše slova a modlitby nám přinesou vnitřní jistotu, že cesta víry je východiskem pro náš život, pro naše vztahy v našich rodinách i při zlepšování sociální a společenské úrovně života. Věřím, že Ježíš Kristus nám pomůže překonávat napětí v soužití s majoritou a jinými etnickými skupinami,“ řekl ve svém projevu papeži Františkovi.
Hero si se svou manželkou adoptovali dvě romské děti, dohromady mají pět potomků. „Naše děcka nemají předsudky a mají rády děti z romských rodin. Toto je takové poselství, že s Ježíšem Kristem se to dá,“ řekla Beáta.
Nikola připomněla, že spolu s manželem vyrůstali na tomto sídlišti. Podle ní je to náročné, ale dospívání přežili hezčí a smysluplnější i díky církvi a salesiánům. „Věnovali se nám, důvěřovali nám, což ovlivnilo naši touhu získat vzdělání, i když to bylo často obtížné. Podporovali nás i naši rodiče, že jít proti proudu se vyplatí,“ řekla s tím, že oba se zaměstnali a ukončili i dálkové studium na pedagogické fakultě.
Dodala, že toužili odejít z tohoto sídliště. Vzali si hypotéku, koupili byt a odstěhovali se do jiné části Košic. „Dnes díky tomu všemu nabízíme svým dětem šťastnější, důstojnější a klidnější život,“ řekla. Vyjádřila víru, že návštěva Svatého Otce přinese novou naději a chuť na vnitřní změnu všem, kterým se mohl na Luníku IX přimluvit.