Omikron se šíří z Jižní Afriky.
Na scéně se objevila nová mutace viru způsobujícího onemocnění covid-19. Proč se nová varianta jmenuje právě omikron?
Zdravotnická organizace (WHO) postupuje při pojmenovávání variant viru podle řecké abecedy. Delta je pojmenována podle 4. písmena v pořadí. Následoval po alfě, betě a gamě. List NY Post informuje, že WHO původně plánovala pro případnou následující variantu označení ní či ksí. Obě písmena nakonec přeskočila.
Omikron se z Jižní Afriky šíří nebezpečnou rychlostí a jeho výskyt evidujeme už i v Evropě. Mnohé země zavádějí s okamžitou platností nová opatření a zákazy cestování, které mají postupné šíření zastavit.
V momentě, kdy WHO oficiálně rozpoznala novou mutaci, začala mnohá média používat název nu (angl. přepis řeckého písmena ní). NY Post předpokládá, že se nakonec nepoužil, neboť často zastupuje přídavné jméno „nový“. Za všechno zmiňme hudební žánry nu jazz či nu metal.
Větší nejistota panuje kolem označení ksí. Republikánský senátor za stát Texas Ted Cruz sdílel tweet, ve kterém mluví o strachu ze stigmatizace čínského regionu. Svou polemiku rozvinul: „Pokud se WHO tak bojí Komunistické strany Číny, jak se na ně můžeme spoléhat, budou-li se v budoucnu snažit zakrýt jinou katastrofální globální pandemii?“
Ben Zimmer z Wall Street Journal výběr označení omikron naopak kvituje.
Kudos to the WHO for skipping over the potentially confusing Nu and Xi names and going straight to Omicron. https://t.co/fa4q66VOjL https://t.co/9w5f4yIU8p
— Ben Zimmer (@bgzimmer) November 26, 2021