Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
14. prosince 2021 7:00
Čas čtení 5:49
Radim Šlechta

Když spánek nestačí. 7 druhů odpočinku, které potřebuješ i ty

Když spánek nestačí. 7 druhů odpočinku, které potřebuješ i ty
Zdroj: Unsplash/Danie Franco/volně k užití
ZDRAVÍ DUŠEVNÍ ZDRAVÍ
Uložit Uložené

Jak odpočívat lépe a jak nabrat a udržet si energii? Připravili jsme pro tebe 7 způsobů, jak na denní bázi odpočívat, aby ses cítil lépe

Kanceláře plnily tváře bez výrazu a z očí pracovníků zářila únava. Prostě klasické pondělní ráno, které opožděný vlak pracovního týdne pomalu dostrká až k pátečnímu odpoledni, kdy vteřiny ubíhají pozpátku a prsty se nad klávesnicí klepou s touhou po trošce uvolnění. Kulisy jak z románu dystopických autorů, ale naprosto upřímně. Nepřipomíná ti to něco? Na chvíli se pohodlně usaď a vzpomeň si, jak probíhají tvé dny ve škole, v práci nebo i doma, když nemáš do čeho píchnout.

Kolikrát ti za poslední dobu proběhla hlavou palčivá otázka: „Proč mě tak strašně zmáhá únava?“ Jednoduchá odpověď by spočívala v nedostatku spánku, ale co když se ti jej dostává přesně tolik, kolik potřebuješ, ale energie tak trochu pokulhává. Inu, možná máš problém s rozlišováním mezi tím, co je spánek a co je odpočinek. Přestože pravidelné střídání REM a non-REM fází v peřinách je důležité, někdy prostě „jenom“ spát nestačí.

Podle doktorky Saundra Dalton-Smith je klíč k získání dostatečného množství životní energie, díky které vymaluješ šedé pracovní týdny pestrými barvami, pochopení, že existuje sedm druhů odpočinku a je nadmíru důležité, abys do svého života aplikoval každý jeden z nich. My si je dnes všechny představíme a u každého z nich ti dáme tip, jak je můžeš zavést do běžného pracovního dne tak, aby ti zůstala produktivita a zároveň dobré fyzické i mentální zdraví.

1. Fyzický odpočinek

Naprostým základem, kterého by se mělo dostat všem, je fyzický odpočinek, který nejspíš dobře znáš. Fyzický odpočinek sám o sobě sestává ze dvou druhů, které je potřeba kombinovat tak, jak ti zrovna vyhovují. Pokud trávíš osm hodin denně v práci, kde je potřeba využít každý sval tvého těla, je nejspíš jasné, že strávit další dvě hodiny intenzivním cvičením je tak trochu cesta do slepé uličky.

odpočinek
Zdroj: Unsplash/Drew Coffman/volně k užití

I tak se ale vyplatí mezi oběma druhý fyzického odpočinku střídat. Během dne se doporučuje kombinovat pasivní fyzický odpočinek, ke kterému lze počítat spánek (včetně šlofíků), nebo prosté povalování se na gauči. Aktivní odpočinek pak Saundra radí do života zařadit podle toho, jak náročný život máš. Pokud jsou tvé pracovní dny náročnější, stačí se pár minut protáhnout, nebo si zajít na příjemnou masáž.

2. Duševní odpočinek

Uděláme si rychlý test. Kolikrát se ti za poslední dobu stalo, že ses v teplé posteli překuloval a hlavou se ti rodila jedna myšlenka za druhou – vzpomínka na minulé prázdniny, nedokončené úkoly v práci, seminárka, kterou měl mít profesor na stole již dva dny zpátky? Pokud ses ve výše popisované situaci našel, je dost možné, že se ti nedostává tebou samotným požadované množství mentálního odpočinku.

odpočinek
Zdroj: Unsplash/Tevin Trinh/volně k užití

Ten je potřeba začlenit na denní bázi. V práci nebo ve škole se doporučuje odpočívat každé dvě hodiny po menších dávkách, abys měl i na konci dne dostatečné množství energie. Nech na chvíli úkoly stranou a dej si krátké dechové cvičení nebo meditaci, nebo se prostě jenom dívej z okna na to, jak prší, sněží nebo svítí sluníčko. Saundra zároveň doporučuje mít u postele notes, do kterého si v případě, že nemůžeš usnout, krátce zaznamenáš, co se ti honí hlavou, abys to nemusel uchovávat v mozku.

3. Smyslový odpočinek

Žijeme ve světě, který nám dává víc podnětů, než je náš mozek schopen zpracovat. To platí o to víc, pokud hlavu využíváš v práci a často se díváš do počítače, střídáš jeden telefonát za druhým a potkáváš se s velkým množstvím lidí, ať už osobně nebo přes různé telefonáty. Zrak, sluch, ale i všechny ostatní smysly si potřebují také odpočinout, což je fakt, na který často zapomínáme.

Na toto existují pravidla, která můžeš do svého každodenního života začlenit. Jedním

Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 107469 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS
Domů
Sdílet
Diskuse