Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Schválení v prvním čtení se zákon dočkal po 1052 dnech.
Manželství pro stejnopohlavní páry je v České republice jedním z nejčastěji diskutovaných témat. Přestože jeho podpora mezi lidmi se dlouhodobě pohybuje ve vysokých číslech, legislativní zrovnoprávnění manželství pro LGBT komunitu se neustále protahuje. Jak celému procesu může pomoci nebo uškodit nová vláda?
Registrované partnerství ≠ manželství
Jedním z argumentů těch, kdo odmítají stejnopohlavního manželství je, že by jim mělo stačit registrované partnerství. Jak ale uvádí iniciativa Jsme fér, která o úplné zrovnoprávnění LGBT+ osob dlouhodobě usiluje, mezi oběma institucemi je velké množství rozdílů, jak na symbolické, tak praktické rovině.
Symbolicky je potíží už samotná existence dvou kategorií. Podle iniciativy by se lidé neměli dělit podle kategorií na manžele a registrované partnery. Muž a žena se například mohou vzít na téměř jakékoli matrice, naproti tomu stejnopohlavní pár má k dispozici jen čtrnáct určených úřadů.
Rozdíly jsou také ve vztahu k dětem. Zatímco v různopohlavním páru si lze osvojitdítě druhého, případně společné dítě z ústavu nebo se stát společnými pěstouny, ve stejnopohlavním páru není možné nic z uvedeného. Rodič, který není zákonným zástupcem dítěte, navíc nemůže získávat informace o zdravotním stavu dítěte, být s ním být v průběhu hospitalizace, vyzvedávat ho ze školy či chodit na jeho třídní schůzky.
Česko je na manželství pro všechny připraveno
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak velkou podporu má manželství pro všechny mezi lidmi v Česku
Jak je na tom zbytek světa, kde se inspirovat
Jak k uzákonění manželství pro všechny přistupují lídři politických stran
Data z posledních průzkumů říkají, že Česká republika manželství gayů a leseb fandí, podpora napříč společností roste. Podle nejnovějšího průzkumu agentury NMS Market Research z července 2021 s manželstvím pro všechny souhlasí65 % Čechů a Češek. Možnost adopce dítěte druhým z páru by schvalovalo 77 % dotázaných. 62 % respondentů by souhlasilo s tím, aby stejnopohlavní pár adoptoval dítě například z dětského domova.
Přesto Česko v legislativě zaostává. Nejnověji například oproti Chile, kde zákon o manželství pro všechny zákonodárci schválili před pár dny. „V Chile mají formu registrovaného partnerství od roku 2015, už v roce 2021 přikročili k manželství. Zatímco my máme registrované partnerství od roku 2006 a na manželství pro gaye a lesby stále čekáme,“ uvádí Filip Milde, jeden z členů iniciativy Jsme fér.
Kde se inspirovat?
Chile není jedinou zemí, která Česko předehnala mílovými kroky. V současné době je manželství pro všechny dle webu Queergeography zrovnoprávněno ve více než třiceti státech (včetně autonomních a závislých území). Průkopníkem v přijetí legislativy se stalo Nizozemsko, ve kterém byla stejnopohlavní manželství zrovnoprávněna v roce 2001. Nizozemský parlament přelomový zákon přijal poměrem hlasu 3:1, jedinou opozicí tehdy byla Křesťanská demokratická strana. V roce 2003 následovala Belgie, kde podpora zákona téměř žádné kontroverze nevzbudila.
První neevropskou zemí, která zákon přijala, se v roce 2005 stala Kanada. Ve stejný rok byl zákon přijat ve Španělsku. Tam prošel těsně a jeho přijetí se neobešlo bez demonstrací ze strany Katolické španělské biskupské konference. V průběhu let se postupně přidávaly státy napříč celým světem:
Země:
Rok přijetí zákona:
Jihoafrická republika
2006
Norsko
2008
Švédsko
2009
Island, Portugalsko, Argentina
2010
Dánsko
2012
Uruguay, Nový Zéland, Francie, Brazílie, Anglie a Wales,
2013
Skotsko, Lucembursko
2014
Finsko, Irsko, Grónsko, USA
2015
Ostrov Man, Kolumbie
2016
Německo, Guernsey, Malta, Austrálie, Faerské ostrovy
2017
Jersey (Spojené království),
2018
Rakousko, Tchaj-wan, Ekvádor
2019
Severní Irsko, Kostarika
2020
Chile
2021
Ze 740 miliónů obyvatel Evropy má 46 % možnost přístupu k rovnému manželství. 15 % lidí žije v zemi s uzákoněnou nerovnocennou institucí legalizující vztahy osob stejného pohlaví. 39 % pak žije v zemích bez právní úpravy.
Právě Nizozemsko označuje Filip Milde za zemi, kterou by se Česká republika měla inspirovat. A to nejen z důvodu, že jsme si kulturou, rozlohou nebo počtem obyvatel velmi blízko. Obavy se podle něj nenaplnily ani v dalších zemích, například u sousedního Rakouska a Německa. Nizozemsko je ale dobrým příkladem z toho důvodu, že od schválení zákona uplynulo dvacet let, všechno funguje a život běží dál. „Nizozemsko bylo první zemí, která manželství pro všechny schválila, proto je ideálním vzorem. Protože od té doby uplynulo dvacet let a ze všech hrozeb odpůrců se nenaplnila žádná.“
Novela zákona čeká na další postup
V České republice prošla novela zákona o stejnopohlavním manželství prvním čtením v Poslanecké sněmovně v dubnu 2021. Novela, která by umožnila vstupovat stejnému pohlaví do svazku manželského se toho dočkala po 1052 dnech od doby, kdy do dolní komory vůbec byla předložena. Než bude potenciálně postoupena Senátu, musí ji nejprve posoudit výbory a musí projít druhým a třetím čtením poslanců.
A právě tam může nastat další zdržení. Podle koaliční smlouvy se totiž budoucí vláda ke schválení manželství pro stejnopohlavní páry nezavázala, což by mohlo znamenat zpomalení legislativního schvalovacího procesu. Smlouva mluví o gay a lesbických párech pouze jednou:„Podpoříme úpravu právních podmínek pro registrované partnery (např. v Občanském zákoníku).“
REFRESHER oslovil všechny lídry politických stran, které budou součástí vlády, jaký mají k manželství pro všechny postoj a zda pro ně bude tématem, které budou chtít řešit. Jejich odpovědi zněly následovně:
„Manželství pro všechny podporuji dlouhodobě, včetně názvu. V minulém volebním období jsem byl také jedním z předkladatelů novely občanského zákoníku, která by umožnila uzavřít manželství i stejnopohlavním párům.“ Vít Rakušan, předseda Starostů a nezávislých
„Věříme, že všichni lidé mají mít stejná práva i povinnosti. Dnes statisíce LGBT+ lidí nemají možnost uzavřít sňatek, kvůli čemuž společně s jejich dětmi přichází o právní jistoty. Například v případě rozpadu registrovaného partnerství nemají děti nárok na výživné či při smrti rodiče nemají děti v registrovaném partnerství právo na sirotčí důchod a na dědictví. Manželství pro všechny proto dlouhodobě podporujeme a budeme podporovat i nadále. Sami Piráti i v roce 2018 předložili potřebnou legislativu, která by neférové podmínky napravila. Náš návrh ničí práva neomezí, pouze chceme umožnit uzavírat manželství všem párům.“ Ivan Bartoš, předseda České pirátské strany (prostřednictvím Karolíny Sadílkové)
„V případě koalice SPOLU platí, že máme v otázce manželství pro všechny volné hlasování. Nicméně z pohledu paní předsedkyně se nic nemění, už v minulém volebním období jasně řekla, že manželství pro všechny osobně podporuje.“ Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09 (prostřednictvím tiskového mluvčího)
Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL, se pro naši redakci vyjádřil už dříve: „Nejsem pro, za manželství považuji svazek muže a ženy. Jiné formy soužití naše legislativa zná a je zapotřebí upravit jejich některé parametry, pak to řešme případnou dílčí změnou například úpravou registrovaného partnerství, ale nikoliv tak, že by se měl měnit jasný po staletí ustálený institut manželství jako svazku muže a ženy.“ V září navíc Jurečka čelil kritice, když prohlásil, že odmítá být ve vládě, která by pro takový návrh hlasovala. Své vyjádření následně po vlně kritiky mírnil.
Nereagoval například nový premiér a předseda ODS Petr Fiala. Kontroverze ovšem tento rok vyvolal úryvkem ze své knihy, ve které píše, že je „přesvědčen o tom, že jedině svazek muže a ženy je manželstvím.“
Jak ale uvádí Filip Milde, v tuto chvíli zatím nelze s jistotou říct, jestli bude nová vláda manželství pro všechny nakloněná více nebo ne. „O čtyřiceti devíti nových poslancích víme, že manželství stoprocentně podporují. Pak je tam několik desítek dalších, u kterých názor neznáme. Od jejich zvolení v říjnu se s nimi snažíme potkávat, seznamovat se, ptát se jich na názor,“ říká Milde a dodává, že pro spoustu poslanců jde o neznámé téma, se kterým se teprve seznamují a svůj názor na něj si vytváří.
Pomáhají příběhy konkrétních lidí
Iniciativa Jsme fér se snaží potkávat jak s politiky, tak s tou částí veřejnosti, jejíž názor na manželství pro gaye a lesby je negativní. Argumentem proti uzákonění stejnopohlavního manželství bývá nejčastěji to, že manželství patří svazku muže a ženy, protože to vychází ze samotného názvu. „Co člověk, to názor, to jiný pohled, to argument. Nejlepší cestou k vyvracení takových argumentů je ukazování příběhů konkrétních lidí, kterých se tyhle věci týkají, rodin s dětmi například. To jsou momenty, kdy se i zarytí odpůrci podívají na toto téma jinýma očima,“ uvádí Milde.
Podle něj bude vždycky existovat skupina, která s manželstvím pro všechny souhlasit nebude, jak ukazují průzkumy u nás i v řadě dalších zemí. „Je ale nezbytné také říct, že ve velké většině zemí, kde se manželství pro všechny schválilo, tak jeho podpora stoupá a nic z předchozích obav a strachů se nenaplnilo,“ říká Milde a dodává, že zkrátka neexistuje jediný důvod, proč by manželství pro všechny nemohlo být skutečně pro všechny dospělé lidi. „Manželství nikdo nevlastní. Není jediný důvod, proč by se dva lidé, kteří se milují, nemohli vzít a nemohli spolu stvrdit svůj svazek stejně jako kdokoli jiný v jejich okolí.“
Anketa:
Mělo by být podle tebe manželství pro všechny uzákoněno?