Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Novoroční předsevzetí vzdá většina třetina Čechů a Češek za pár dní.
Dostat se do formy a zlepšit si fyzickou kondici, to je novoroční předsevzetí mnoha lidí. Posilovny v lednu praskají ve švech, ale ne každý má motivaci vydržet. Jak u pohybu zůstat a je vůbec nutné utrácet za posilovnu?
Většina lidí předsevzetí nedodrží
Říká se, že začít umí každý. A hodně lidí si jako ideální začátek pro zlepšování své fyzické kondice vybírá první den v novém roce. Proto posilovny a fitness centra odolávají první dny a týdny v lednu obrovskému náporu nových klientů, kterých ale postupně ubývá.
Například loni si novoroční předsevzetí určilo 42 % Češek a Čechů. Třetina z nich ale přiznává, že jim předsevzetí vydrží jen pár dní. „Většina novoročních předsevzetí má velké oči a jejich trvanlivost se proto počítá většinou na dny,“ říká lektorka Olga Medlíková.
Začít sportovat patří každým rokem mezi nejčastější novoroční předsevzetí. Jak to udělat, aby ses nepřidal/a do statistik neúspěšných, ale naopak se pro tebe pohyb stal dlouhodobou záležitostí?
Co (ne)dělat
1. Zeptej se sám/sama sebe, proč chceš vlastně začít s pohybem
Máš k tomu osobní nebo zdravotní důvody? Chceš se prostě jen cítit lépe? Chceš zlepšit fyzickou kondici a přihlásit se na náročný závod? Před tím, než se rozhodneš pro změnu, je dobré si v hlavě rozmyslet, proč to vlastně děláš. Jakmile takový důvod najdeš, bude tě pohánět dopředu.
2. Předem si stanov plán i konkrétní cíle
Buď konkrétní. Lidé, kteří si určují nespecifické cíle, totiž často upadají do deprese z toho, že se jim je nedaří splnit. Je proto dobré si své cíle pojmenovat. Chceš každý den ujít alespoň deset tisíc kroků? Uběhnout nějakou trasu pod stanovený čas? Udělat každý den padesát dřepů? Stanov si reálné dílčí cíle a postupně se tak dostaň k tomu hlavnímu.
3. Nepřepal začátek a nechtěj všechno hned
Známý citát říká, že ani Řím nebyl postavený za jediný den. Podobné je to se sportem. Výsledky svého cvičení taky neuvidíš hned. Neztrácej hlavu, když progres nebude tak rychlý, jak sis původně vysnil/a. Nic neurychlíš, ani když budeš cvičit až do roztrhání těla. Naopak, první dny zřejmě budou fyzicky náročné, pokud s pohybem začínáš.
To potvrzuje i Kamila Brzobohatá, závodnice v bikini fitness, bronzová medailistka z Mistrovství Evropy 2020 a výživová poradkyně. „Je to jedna z nejčastějších chyb všech začátečníků. Jsou přemotivovaní, přepálí začátek, každý den tráví několik hodin cvičením, sníží jídlo na minimum. Každému musí být jasné, že tudy cesta nevede. Tento režim není udržitelný, minimálně ne pro začátečníka,“ říká.
4. Odměňuj se
Nic neslouží tak dobře k motivaci, jako pořádná odměna. Třeba nové sportovní oblečení, podložka na cvičení, nebo sluchátka k běhu. Chuť pokračovat tak bude o to větší. A je jedno, jestli se odměníš za uběhnutý kilometr, odcvičený měsíc nebo první lekci jógy.
5. Nezapomeň odpočívat
Je rozdíl pohyb odsunout, když se ti nechce a hledáš výmluvy nebo když ti tvoje tělo dává najevo, že pauzu potřebuje. Nic se nemá přehánět a jestli cítíš, že potřebuješ oddych, bez výčitek si ho dopřej.
6. Najdi si parťáka
Nechceš se do pohybu pouštět o samotě? Třeba máš v nejbližším okolí někoho, kdo by rád začal s pohybem, ale také se mu nechce samotnému. Vzájemná motivace a hecování se může být pro tebe tím správným motorem.
Najdi si, co tě baví
Spousta lidí si pod novoročním předsevzetím cvičit představí nákup permanentky do posilovny. Pohyb ale nemusí být jen posilovna. Pokud je tvým cílem zúčastnit se závodů v Bikini-Fitness, posilovně se asi nevyhneš. „Fitko je z pohledu růstu svalů nejvhodnější variantou, ale pokud někdo nemá vyloženě závodní ambice, postačí samozřejmě cvičení doma nebo jiný druh aktivity,“ myslí si Kamila Brzobohatá.
Nejjednodušším krokem k pohybu je obyčejná procházka. Jen samotná chůze má totiž řadu nesporných výhod. Podle webu Celostní medicína chůze nezatěžuje klouby, rozhýbává tělo, rozproudí lymfatický systém a prospívá také duši. Kromě kvalitní obuvi navíc do této aktivity není potřeba investovat nic.
Oblíbenou formou pohybu zůstává běh. Také je považovaný za sport pro každého, navíc je prokázaný jeho pozitivní vliv na imunitu, tělesný stav i duševní pohodu. Jednou z jeho variant je také jogging, který běh střídá s občasnou chůzí. Ani jedna z možností nemusí být finančně náročná, je ale dobré investovat do kvalitních běžeckých bot.
Nechce se ti ven? Pusť se do jógy nebo třeba pilates. Kvalitních lekcí s osvědčenými lektory najdeš na internetu spoustu.
Možností je dost, stejně jako pomocníků k nim. Ať už jde o mobilní aplikace, které ti vytvoří denní plán, sportovní pomůcky, nebo chytré hodinky. Začít ale musíš pokaždé sám/sama u sebe.
„Důležité je se prostě hýbat. Nebrat aktivitu jako povinnost, ale jako potěšení, že prostě můžu. Počítá se každý pohyb, důležité je, aby člověka daná aktivita bavila a přinášela mu kromě jiného i pobavení,“ říká Kamila Brzobohatá a dodává, že velkou motivací by pro člověka mělo být také zdraví. „Zdraví a vědomí toho, že naše tělo není z oceli a potřebuje, abychom se o něj starali, pokud jej chceme využívat co nejdéle.“