Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
19. ledna 2022 v 18:20
Čas čtení 1:04
Radim Šlechta

Masový vrah Breivik na slyšení o podmínečném propuštění hajloval

Masový vrah Breivik na slyšení o podmínečném propuštění hajloval
Zdroj: TASR/AP
NEWS ANDERS BREIVIK
Uložit Uložené

Anders Breivik se zúčastnil slyšení o svém podmínečném propuštění. Na místo ale dorazil s extrémistickým nápisem na obleku a zdviženou pravicí.

Masový vrah Anders Breivik požádal soud o podmínečné propuštění po deseti letech. V současnosti si odpykává trest odnětí svobody na 21 let s možností prodloužení, který dostal v roce 2012. Ten mu soud udělil za teroristické útoky, které za sebou nechaly 77 mrtvých. Slyšení by mělo trvat tři dny. Informoval o tom server Yahoo! Finance.

Slyšení začal pravicový extrémista Breivik okázale. Do tělocvičny věznice Skien jihozápadně od Osla pod záštitou okresního soudu v Telemarku přišel s oholenou hlavou a v černém obleku, který „ozdobil“ nacistickým heslem: „Zastavte genocidu bílých národů!“ Spolu s tím na místo slyšení zavítal s nacistickým pozdravem ve formě zdvižené pravice.

Doporučeno
Černošský šlechtic či James Bond tmavé pleti aneb co nám praví fakta o výběru etnického obsazení ve filmech Černošský šlechtic či James Bond tmavé pleti aneb co nám praví fakta o výběru etnického obsazení ve filmech 19. ledna 2022 v 7:00

„Podle norského práva má nyní právo jít před soudce,“ řekl Øystein Storrvik, Breivikův obhájce. Toto své právo podle něj Breivik často zdůrazňuje, avšak pro jeho obhájce je nejasné, čeho chce terorista docílit. Podle serveru Yahoo! Finance je možné, že chce jenom prosadit své extrémistické cíle.

Soud mu zřejmě nevyhoví

Breivika norské soudy poslaly do vězení na 21 let s možností prodloužení. To představuje nejvyšší trest, po kterém země příliš nesahá. Během původního jednání zločinec řekl truchlícím rodinám, které byly u slyšení přítomny, že lituje, že obětí nebylo ještě víc. Objevoval se také pravidelně s pozdravem v podobě zatnuté pěsti.

Breivik v minulosti žaloval vládu s tím, že ho vězeňská správa izolovala od ostatních vězňů a podrobovala jej pravidelným prohlídkám. Podle něj to porušovalo lidská práva. Zároveň se pokusil založit fašistickou stranu a poštou oslovil pravicové extremisty v Evropě a ve Spojených státech.

Soud bude nyní další dny jednat o Breivikově podmínečném propuštěním. Není ale příliš pravděpodobné, že by mu soud v jeho žádosti vyhověl.

Domů
Sdílet
Diskuse