Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
27. ledna 2022 19:58
Čas čtení 0:48
Tereza Šnajdrová

PŘEHLED: Rýma, bolest hlavy a únava. Toto jsou nejčastější příznaky omikronu

PŘEHLED: Rýma, bolest hlavy a únava. Toto jsou nejčastější příznaky omikronu
Zdroj: TASR/Roman Hanc
NEWS KORONAVIRUS OMIKRON
Uložit Uložené

Rozpoznat nákazu omikronem od nachlazení není jednoduché. Přinášíme ti přehled příznaků, kterými trpí nakažení a ty tak snáze poznáš, zda ses nakazil koronavirem nebo si jen prochladnul.

Čísla nakažených stále rostou, a to především kvůli koronavirové mutaci omikron, která v Česku již od začátku ledna dominuje. Omikron, na rozdíl od jiných mutací, většinou nezpůsobuje vážný průběh nemoci, ale i tak tě dokáže pořádně potrápit. Jak rozeznat nákazu omikronem od nachlazení? Přinášíme ti přehled příznaků podle ZOE COVID Study.

Doporučeno
Od 1. února se budeš moci zaregistrovat k očkování vakcínou Novavax Od 1. února se budeš moci zaregistrovat k očkování vakcínou Novavax 27. ledna 2022 15:06

V minulém roce jsme bojovali především s variantami alfa, beta a delta, které se sice šířily mnohem pomaleji, ale způsobovaly horší průběh nákazy koronavirem. Tento rok v Česku dominuje omikron,  a ačkoliv hospitalizovaných v nemocnicích ubývá, i ten tě může pořádně potrápit. 

Epidemiologická situace se v současnosti výrazně zhoršuje v počtech nových případů, ale počty hospitalizovaných zatím mají klesající trend. Varianta omikron se přenáší s vyšší účinností a nyní její podíl přesahuje v České republice 95 % všech provedených testů metodou diskriminační PCR,“ stojí v prohlášení Státního zdravotního ústavu.

Jak rozeznat, zda ses nakazil omikronem nebo bojuješ s nachlazením? Poznáš to podle těchto příznaků.

Příznak Procento nakažených, u nichž se tento příznak objevil
rýma 73 %
bolest hlavy 68 %
únava  64 %
bolest v krku 60 %
kýchání  60 %
kašel 44 %
chraptivý hlas 36 %
zimnice 30 %
horečka 29 %
závrať 28 %
zamlžení mysli 24 %
bolest svalů 23 %
ztráta čichu 19 %
bolest na hrudi 19 %
Domů
Sdílet
Diskuse