Míra inflace v Turecku v lednu stoupla na 48,7 %, a je tak nejvyšší od dubna roku 2002. Výsledek překvapil všechny, včetně analytiků.
K šoku zřejmě přispělo i několikaměsíčním ujišťování ze strany tureckého prezidenta Recepa Erdogana, že prudce rostoucí čísla jsou jen dočasná.
Leden byl osmým měsícem v řadě, kdy se inflace v Turecku zvyšovala, ještě před rokem přitom dosahovala 14,9 %. Informoval o tom turecký statistický úřad (TURKSTAT), podle nějž zároveň vzrostly ceny spotřebního zboží v lednu oproti předchozímu měsíci o 11,1 %, což je však nepatrné zlepšení.
Nejvíce se na růstu cen v lednu podílela doprava, kde ceny meziročně vzrostly téměř o 70 %. Následují potraviny a nealkoholické nápoje a vybavení domácností s růstem okolo 55 %.
Turecká lira ztratila v roce 2021 44 % své hodnoty, protože centrální banka snížila úrokové sazby o 500 bazických bodů na 14 % v rámci Erdoganovy snahy upřednostnit úvěry a vývoz. Její pád tvrdě pociťují i místní obyvatelé, jelikož hodnota jejich mezd klesla, ale ceny zboží a energií dramaticky vzrostly. Je to důsledek Erdoganova neortodoxního názoru, že vysoké úrokové sazby způsobují vysokou inflaci.
Propadu měny se ovšem snaží využít turisté k levným nákupům. Za těmi sem míří hlavně lidé z Bulharska.
Podle analytiků by inflace tento měsíc měla překročit 50 % a po většinu roku 2022 by se měla pohybovat kolem 55 %. Informoval o tom server Daily Sabah.