Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Refresher si promluvil s několika zkušenými NFT investory, kteří zanechali běžnou práci, aby se plně věnovali obchodování s nezaměnitelnými tokeny. Upozorňují na obrovskou spoustu rizik, která s sebou investování nese.
NFT není jen obrázek ve formátu .jpg, který si můžeš stáhnout a chlubit se, že jsi jeho majitelem. Zatímco ty máš pěknou grafiku, někdo k ní vlastní nezaměnitelný token, který má často hodnotu stovek, tisíc až deseti tisíc eur. I v Česku a na Slovensku jsou lidé, kteří se v obchodování s těmito tokeny vyznají natolik, že se tím dokážou uživit.
„Jsou dny, kdy jsem 17 hodin za počítačem a pracuji, a pak jsou dny, kdy mám víceméně čas jen sám pro sebe. Pak jsou dny, kdy mě přítelkyně nesnáší, protože ve čtyři ráno mi zvoní pět budíků, abych se vzbudil a koupil NFT,“ vysvětluje Refresheru Patrik, který vystudoval vysokou školu, několik let pracoval a na konci roku 2021 se rozhodl, že bude pánem svého času.
Další respondent Gustav tvrdí, že mu začala vadit fixní pracovní doba a slabé finanční ohodnocení ze skladů e-shopů, kterými se potuloval. Dnes si dokáže vydělat tisíce eur měsíčně, ale upozorňuje také na nevýhody obchodování s NFT. „Pro mě jako introverta to zatím není žádný problém, ale vnímám, že se časem můžu cítit jako sociálně vyprahlý,“ říká.
Refresher oslovil tři obchodníky s NFT. Zná jejich identitu a měl možnost nahlédnout do jejich online blockchainových peněženek, které podrobně zaznamenávají veškeré nákupy a prodeje. Některá jména respondentů jsou smyšlená.
V článku popisujeme výhody i nevýhody této netradiční práce. Pokud tě trend NFT zajímá a chceš si přečíst více podobných textů, nezapomeň sledovat toto vlákno a podpořit nás vstupem do klubu Refresher+.
Informace zmíněné v článku nejsou investičními radami. Refresher v textu upozorňuje na spoustu rizik spojených s obchodováním s kryptoměnami nebo nezaměnitelnými tokeny.
Dali výpověď v práci, protože chtěli finanční svobodu a žádné autority
Když Patrik pracoval v byznysu s kávou, potkával spoustu inspirativních lidí, přes které se dostal nejprve ke kryptoměnám a pak i k NFT.
Plnohodnotný vstup do tohoto světa zvážil v momentě, kdy zjistil, že v profesním životě dosáhl všeho, co chtěl. Už v té době mu obchodování s nezaměnitelnými tokeny přinášelo velký úspěch při minimální námaze. „Rozhodl jsem se docela neuváženě, že zkusím vsadit všechno na jednu kartu. Prostě jsem to tak cítil,“ přiznává Refresheru Patrik. Jedním dechem dodává, že má dostatečnou finanční rezervu i na delší dobu.
Gustav přiznává, že má problém s autoritami, nechce mít nad sebou šéfa a pravidelnou pracovní dobu. „Problémem byla především fixní pracovní doba, která mi neumožňovala žít svobodně. Představa, že budu v zaměstnání každý den trávit 8 hodin, zatímco mi život utíká mezi prsty, mě už léta vnitřně sžírala,“ vysvětluje Gustav, který měl před vstupem do NFT dlouholeté zkušenosti s obchodováním s kryptoměnami. Má proto mnoho vědomostí a umí pracovat s rizikem.
Třetí respondent Jan měl vlastní reklamní agenturu. Po letech ho prý přestal bavit stereotyp a práce ho nenaplňovala. I z důvodu pandemie koronaviru mu odešlo mnoho důležitých klientů a měl více času studovat NFT. Firmu postupně rozpustil.
Oslovení obchodníci tvrdí, že peníze, které z prodeje NFT vyberou přes centralizované burzy, vždy řádně daní podle platné legislativy. Na podmínky si nestěžují, i když upozorňují na progresivnější přístup některých západních zemí.
Jak (nejčastěji) vypadá proces za úspěšným nákupem NFT:
1. Investor si vyhledá NFT projekt, který může být rentabilní. 2. Stane se součástí komunity, pomůže autorům projektu rozvíjet ji nebo plní různé úkoly. 3. Za splnění úkolů dostane možnost koupit si NFT token v předstihu před zbytkem trhu ve vyhrazeném čase. 4. Určí si strategii, koupí NFT projekt přímo od autora a sleduje, jak se vyvíjí cena. 5. NFT prodá na sekundárním trhu (nejčastěji Opensea) podle strategie, kterou si určil. Buď prodává hned po spuštění prodeje, kdy je většina tokenů dostupná u autora jen pro členy uzavřené komunity, nebo projekty prodá ve středním nebo dlouhodobém horizontu podle zvolené strategie.
Při každém nákupu projektu od autora existuje alespoň minimální riziko, že autor má nekalé úmysly nebo nabídka převýší poptávku a cena klesne pod nákupní cenu. V takovém případě investor snadno prodělá, i když „udělal vše správně“.
Straší je „fomo“, ale tlak nepociťují
Tzv. fomo (fear of missing out), tedy strach, že zmeškáš něco důležitého, je v NFT velmi často skloňovaným termínem.
Nejčastějším příkladem fomo je, když lidé mají pocit, že musí být ve společnosti ostatních lidí, aby nezmeškali sociální interakce. Fomo se používá i v kontextu potřeby neustále kontrolovat sociální sítě, aby nám neuteklo něco důležitého. V NFT fomo znamená pocit, že když investor nebude online, může zmeškat důležitou příležitost. Fomo se týká i přímo financí – investoři mohou mít pocit, že když nějaké NFT nekoupí, zmeškají velkou příležitost. I proto je v NFT světě důležité naučit se pracovat s emocemi.
I proto obchodníci tráví obzvlášť mnoho času na sociálních sítích a fórech, kde neustále vyhledávají nové informace. Mnohé projekty, do kterých se vyplatí investovat, se totiž vyprodají do několika vteřin. Všichni tři respondenti potvrdili, že pocity fomo prožívají. Zároveň upozorňují, že zčásti lze jejich situaci přirovnat k běžným živnostníkům, kteří musí rovněž vyhledávat příležitosti.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Proč může být NFT i full-time prací.
Jaké největší nevýhody má obchodování s NFT a na jaká rizika je třeba si dát pozor.
Jak vypadá běžný pracovní den investora do NFT.
Jak vypadá úspěšná investice.
Proč musí investoři ovládat i psychologii, sledovat trendy a používat placené analytické nástroje.
Jaké výhody dávají některé NFT tokeny svým držitelům a co už představila společnost Adidas.
V žádném případě to není jen o štěstí, všichni tři věnují spoustu času studiu a vzdělávání v oblasti kryptoměn a sledují trendy. „S nabytými zkušenostmi se časová náročnost navíc snižuje,“ upozorňuje Gustav, který tvrdí, že tato práce určitě není pro společenské typy. Jemu jako introvertovi dokonce interakce přes sociální sítě Discord a Twitter nahrazuje sociální kontakt.
„Často chodím spát nad ránem a budím se odpoledne. Jako hrozbu vidím obrovskou volatilitu trhu, každá příležitost může přijít velmi rychle, ale stejně rychle odejít. NFT dnes kritizuje spousta lidí, označují ho za bublinu, která může rychle splasknout,“ upozorňuje Patrik.
Jan přiznává, že pracuje i pod stresem. „NFT je mnohem rychlejší než běžné investice, míra výnosu je úměrná míře rizika. Proto se snažím držet pravidel a strategie, kterou si stanovím ještě před nákupem,“ říká. Pracuje s daty a na své portfolio se vždy dívá z dlouhodobého hlediska. Sleduje informace, které mu ukazují, jak se chovat a jak postupovat. „Právě tohle mě uklidňuje. K NFT by se mělo přistupovat velmi obezřetně.“
Všichni tři jsou připraveni vrátit se do práce, bude-li to situace vyžadovat, zároveň neskrývají momentální spokojenost. „Makám od svých 17 let nepřetržitě, pracoval jsem i rukama, práce se nebojím. Na dobré se zvyká lehce, ale nikdy nemám obavu, že se neuživím,“ říká Patrik.
Jaké jsou nejčastější nevýhody denního obchodování s NFT:
Ztráta pravidelného příjmu.
Riziko ztráty počáteční investice (investoři nejčastěji vkládají jen částku, o kterou si mohou dovolit přijít).
Jedná se o stresové aktivity, investoři pracují pod tlakem.
Jedná se o časově náročné aktivity, vyžadují studium, sledování trendů a komunikaci s dalšími investory nebo přímo NFT projekty.
Trh s NFT je velmi volatilní, hodnota tokenů často velmi kolísá.
I samotný trh má fáze, kdy hromadně klesne hodnota téměř všech projektů. Podobně se chovají kryptoměny, které jsou závislé na ceně bitcoinu.
Hrozba pocitu fomo, která investory nutí být neustále online.
Velká závislost trhu na informacích „zvenčí“.
Ztráta sociálního kontaktu, který si investoři vynahrazují na sociálních sítích.
Každodenní rutina neexistuje, někteří jemný hazard vyhledávají
Obchodníci s NFT sice často argumentují velkou svobodou a tvrdí, že jsou díky této práci pány svého času, ale ve skutečnosti stráví za počítačem v týdenním průměru mnoho hodin.
„Určitě se neflákám. V drtivé většině je třeba hledat a vyhodnocovat každodenně doslova záplavu nových i již vydaných projektů, jelikož je to poměrně živé odvětví, kde je změna trendů na denním pořádku,“ vysvětluje Patrik Refresheru.
Netají se tím, že se cítí natolik zkušený, že tlak nepociťuje. „Dovolím si tvrdit, že ten trh znám a vím, co od něj očekávat. Také mám vytvořenou finanční rezervu, ze které přežiji, i když rok nic nevydělám. Jistoty nejsou něco, co bych cíleně vyhledával, spíše bych řekl, že takový druh jemného hazardu mě stále udržuje v centru dění a nutí mě nebýt lenochem, který si po své 8 hodinové směně v práci zapne Netflix a otevře plechovkové pivo doma na gauči.“
Všechno je o strategii, analýze a chápání lidské psychologie
Gustav bere každodenní obchodování s NFT jako neustálý proces zdokonalování svých dovedností. Upozorňuje na spoustu faktorů, které hrají roli.
Je stratég, ale i on zažil v kryptosvětě a NFT světě několik neúspěchů. „Dost mě to motivovalo, když jsem viděl, jak se ostatním členům komunity daří. Vždy jsem věřil, že se to i u mě jednou zlomí. Když si člověk vybuduje finanční polštář a začne více věřit svým schopnostem, jakákoli známka stresu se okamžitě rozplyne,“ tvrdí investor Gustav.
Upozorňuje, že každý obchodník má poněkud jinou strategii a podle toho se více či méně liší i jeho každodenní rutina. „Aktuální trend je však nastaven tak, že pokud chci být úspěšný, musím především trávit svůj čas na komunikační platformě Discord, kde interaguji s komunitou a sbírám všechny důležité informace o projektech, které se potom snažím využít ve svůj prospěch. Cílem je samozřejmě levně nakoupit a draze prodat.“
Gustav využívá také několik jednoduchých monitorovacích a analytických nástrojů, které zobrazují objemy nákupů a umožňují mu sledovat vývoj ceny. Existují nástroje, které investora upozorní na právě „trendující“ projekty, v takových případech však jde často o velmi vysoké riziko.
Za některé si musí zaplatit, jiné jsou dostupné všem. Velkou výhodou je také pochopení lidské psychologie a vzorců jejich chování, kterými se prezentují na trhu. „To vše může znít dost složitě, ale pokud už má někdo určitou zkušenost s kryptoměnami, vše se dá poměrně rychle naučit.“
NFT kampaně rozbíhají už i Adidas a Gucci. Tokeny držitelům dávají výhody, ale...
Investor Jan věnuje velkou část své pracovní doby studování projektů. „Mojí náplní práce je analyzovat a vyhledávat NFT, které mohou v čase nabrat hodnotu a mít využití a utilitu pro jakékoli budoucí projekty. Ty, které se mi zdají zajímavé a přinášejí využití a utilitu například s propojením do fyzického světa, tak do nich investuji.“
I proto ho mrzí, když lidé vnímají NFT jako obrázky bez další přidané hodnoty. Upozorňuje například na společnosti jako Adidas nebo Gucci, které již rozbíhají první kampaně a umožňují zájemcům kupovat si jejich nezaměnitelné tokeny.
„Například Adidas vydal NFT, díky kterému vlastníci budou mít právo na určité fyzické produkty. Gucci a další velké firmy nyní rozjely i kampaně a já věřím, že tento trend marketingu bude pokračovat a bude se objevovat spousta příležitostí,“ říká Jan.
Lidé by si podle něj měli uvědomit, že NFT je aktivum, tedy i určitý druh vlastnictví. „Určitě to není první ani poslední forma nehmotného majetku. Stejně jako je know-how či goodwill, které jsou brány legislativně jako aktivum v účetnictví, tak i NFT je nehmotné aktivum a může nabývat určitou hodnotu od nuly.“
Druhů NFT a jejich použití v reálném světě je několik, Adidas token umožňující nakupovat exkluzivní modely oblečení je jen jedním z nich.
NFT je často vstupenkou do VIP klubu držitelů. Členství může zaručovat například i lístky do kina nebo na koncert zdarma. Již dnes existují projekty, díky nim mají držitelé slevu v luxusní restauraci nebo v obchodě. Na NFT se mohou vázat benefity a výhody ze strany vydavatele přímo na zákazníka.
Platí však, že projektů, ve kterých autoři slíbí utility a nedoručí je, je mnohem více než těch, kde se investor reálně dočká návratnosti v podobě benefitů.