Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Pop, rock, folk, reggae či metal. Když se zpívá o důležitých tématech, na žánrech nezáleží. Tyto písně kriticky nahlížejí na válečné konflikty ve světě. Poslechni si je.
Hudebníci vždy uměli trefně reagovat na zvěrstva, která se ve světě děla. Jsou písně, které rezonují dodnes zejména díky silným a nadčasovým textům. Pojďme si společně připomenout ty, které rafinovaně, symbolicky nebo i přímočaře kritizují války či ozbrojené konflikty a poukazují na hrůzy s nimi spjaté.
Je smutné, že je řada z nich stále aktuální. Dávají nám ale alespoň energii, sílu a naději snáze přežít náročné časy, které, doufejme, brzy pominou a nahradí je opět trochu „světlejší dny“. Některé z písní určitě znáš, jiné možná uslyšíš poprvé. Všechny ovšem rezonují a mají jasné protiválečné poselství. Pojď se podívat, které jsme vybrali. Na konci článku najdeš také Spotify playlist.
Refresher ti pravidelně přináší různé hudební tipy, recenze alb, novinky, žebříčky či profily hudebníků a kapel. Pokud tě zajímají články věnované hudbě, neváhej nás podpořit a staň se členem klubu Refresher+, abychom ti mohli přinést ještě více kvalitního obsahu.
Bob Dylan – Masters of War (1963)
„Hrajete si s mým světem, jako kdyby to byla vaše malá hračka... Když se počet úmrtí zvýší, skryjete se ve svém sídle, zatímco krev mladých lidí vytéká z jejich těl, která jsou pohřbena v bahně.“
Jedná se o text, ze kterého je cítit obrovskou frustraci a hněv. Dylan skladbu adresoval politickým lídrům s až děsivou mocí, kteří rozhodují o tisících až milionech životů, přičemž často nehledí na důsledky, ale jen na vlastní zájmy.
The Doors – The Unknown Soldier (1968)
Zpěvák Jim Morrison byl jedním z největších kritiků války ve Vietnamu a právě tato píseň na ni odkazuje. „Kulka zasáhne přilbu a je po všem. Pro neznámého vojáka je po všem,“ zpívá Morrison ve skladbě, která se objevila na albu s mnohoznačným názvem Waiting for the Sun.
Creedence Clearwater Revival – Fortunate Son (1969)
Píseň, kterou nepochybně znáš i z několika filmů, jako Apocalypse Now, Forrest Gump nebo Born on the Fourth of July, odráží frustraci z toho, že mladí lidé, kteří s válkou nechtěli mít nic společného, byli povoláni do služby, přičemž synové politiků nebo jiných vlivných lidí se této službě vyhnuli. I zpěvák kapely John Fogerty podle Fort Knox News sloužil v armádě v letech 1966 až 1968.
Karel Kryl – Bratříčku, zavírej vrátka (1969)
„Bratříčku, nevzlykej, to nejsou bubáci, vždyť už jsi velikej, to jsou jen vojáci, přijeli v hranatých železných maringotkách. Se slzou na víčku hledíme na sebe, buď se mnou, bratříčku, bojím se o tebe na cestách klikatých, bratříčku, v polobotkách.“
Nádherný text českého písničkáře, který věděl, jak se dostat posluchači pod kůži. Tento kultovní protestsong odkazuje na vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 a bohužel v dnešních dnech dostává nový rozměr.
Black Sabbath – War Pigs (1970)
Odpor k válce přetavily do této skladby heavymetalové legendy z Birminghamu. „Politici se skrývají, oni jen začali válku, tak proč by měli jít bojovat? Nechávají tento úkol pro chudé... Začít válku jen pro zábavu, zacházet s lidmi jako s pěšci v šachu, počkej, až přijde jejich soudný den,“ zpívá za celou generaci rozzlobený Ozzy Osbourne, přičemž jeho nezaměnitelný hlas doplňuje kvílící kytara Tonyho Iommiho.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Která slovenská kapela ve svém protiválečném textu nepřímo vzpomíná i na slovenské brance.
Která zpěvačka napsala píseň o pumových útocích Irské republikánské armády.
Který folkový zpěvák napsal píseň o tom, jak jeho otec bojoval za druhé světové války.
Která metalová kapela napsala píseň o vojákovi, který během první světové války přišel o ruce, nohy, je slepý a nemůže mluvit ani se hýbat.
„Představ si všechny lidi, jak žijí život v míru. Můžeš tvrdit, že jsem snílek, ale nejsem jediný.“ Tak trochu utopistická, ale stále úderná píseň jednoho z největších textařů a skladatelů 20. století, člena britských brouků, které snad všichni milujeme. Imagine je píseň, která nám dává naději, protože ta vždy umírá až jako poslední. Proto si jen zkus představit, jak by byl svět krásný bez válek.
Graham Nash – Military Madness (1971)
Podle Rolling Stone tato píseň nenápadného folkového písničkáře vypráví skutečný příběh o zkáze, kterou přinesla válka do jeho rodiny a také do rodné Anglie. Zatímco Nashova matka v roce 1942 zpěváka nosila pod srdcem, její manžel bojoval v armádě. Zpěvákův emotivní text tedy odkazuje na hrůzy druhé světové války, přičemž je plný smutku a bolesti.
Bob Marley and the Wailers – Fussing & Fighting (1971)
„Přestaňte se rozčilovat a bojovat, měli bychom se milovat v míru a harmonii,“ zpívá v jedné z nejkrásnějších hymen za mír nejznámější reggae hudebník Bob Marley — a kéž bychom si všichni z jeho slov brali příklad. Připomínají nám ale alespoň potřebu lásky, která by mohla nahradit soustavné hašteření, boj o moc, území či hlazení vlastního ega.
Pink Floyd – Goodbye Blue Sky (1979)
„Viděli jste ty vyděšené? Slyšeli jste padající bomby? Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jsme museli utíkat do úkrytu, když se pod jasnou modrou oblohou rozvinul příslib odvážného nového světa? Všechny plameny jsou už dávno pryč, ale bolest přetrvává.“
Další úderná melancholická píseň odkazující na druhou světovou válku, konkrétně na bombardování Spojeného království Němci, od králů art/progresivního rocku. Skladba z konceptuálního alba The Wall však není jedinou protiválečnou písní kapely. Za další bychom mohli označit i Dogs of War, Gunner's Dream, Tigers Broke Free nebo Two Suns in the Sunset.
U2 – Sunday Bloody Sunday (1983)
Skladba světoznámé poprockové kapely z Irska odkazuje na tragickou událost, která se stala v neděli 30. ledna 1972 ve městě Derry (je označována jako „krvavá neděle“), když britská armáda spustila palbu na účastníky protestního pochodu uspořádaného Severoirskou asociací za občanská práva, což si vyžádalo 13 mrtvých a desítky postřelených. Podle Radia X se zpěvák Bono vyjádřil, že je skladba humanitární prosbou proti zabíjení, které během zmíněné dekády či ještě později stále pokračovalo.
Bruce Springsteen – Born in the U. S. A. (1984)
Jak píše Whatculture, americký zpěvák v této písni, která se na první pohled může zdát jako jakási kýčovitá vlastenecká hymna, vypráví příběh válečného veterána, který se vrací z války traumatizovaný jejími hrůzami, které zažil, přičemž ho ani zdaleka nečeká přátelské uvítání. Navíc si nemůže najít práci. Refrén skladby sice zní až vítězoslavně, ale je naopak projevem jistého rozhořčení z toho, jak žalostně se stát stará o veterány, kteří často nedobrovolně riskovali svůj život, ztratili mládí a kus duše nechali na bojišti.
Patti Smith – People Have the Power (1988)
Jeden z nejznámějších a zároveň nejuniverzálnějších protestsongů, který lze interpretovat různými způsoby, ale v první řadě tě zaručeně nabije pozitivní energií a dodá ti sílu. To nejdůležitější poselství je však jasné jako facka.
To my lidé máme tu největší moc, když se spojíme. Právě tehdy dokážeme podle zpěvačky vytvořit velké věci a vyrvat svět z moci bláznů, kteří ho chtějí zničit. Patti Smith napsala text, její muž Fred Smith složil hudbu a oba skladbu vydali jako singl k albu Dream of Life.
Metallica – One (1988)
Podle Loudersounduje tato surová píseň thrashmetalových legend částečně inspirována románem Daltona Trumba z roku 1939 s názvem Johnny Got His Gun. Metallica poukazuje na hrůzostrašný stav vojáka, který během první světové války přišel o ruce, nohy, je slepý a nemůže mluvit ani se hýbat. Je připoután na nemocniční lůžko a prosí Boha, aby ho zbavil utrpení a mohl raději zemřít.
Guns N’ Roses – Civil War (1990)
„Podívejte se na plačící ženy. Podívejte se, jak mladí muži umírají... Nepotřebuji vaši občanskou válku. Krmí bohaté, zatímco chudé pohřbívá,“ zpívá frontman hardrockové skupiny Axl Rose. Skladba vyšla poprvé na charitativním albu George Harrisona v roce 1990 (objevila se na něm i jména jako Stevie Wonder, Elton John nebo Billy Idol) a o rok později vyšla i na čtvrtém studiovém albu kapely Use Your Illusion II.
The Cranberries – Zombie (1994)
Jak píše Pop Dust, Zombie je píseň o obětech bombových útoků, které se udály v roce 1993 ve Warringtonu v Anglii a na svědomí je měla dočasná Irská republikánská armáda (IRA). Vyžádaly si smrt dvou dětí a desítky zraněných. Píseň napsala ve stejném roce zpěvačka kapely Dolores O'Riordan a bolest v jejím hlase vyvolává ten nejsilnější mráz po celém těle.
Dežo Ursiny – Portrét (2000)
Tato skladba sice byla napsána a složena mnohem dříve, ale nachází se až na albu Pevniny a vrchy 2 (Rarity) z roku 2000, které vyšlo už po smrti legendárního slovenského hudebníka Deža Ursinyho. Ten jako jediný dokázal zhudebnit nezhudebnitelné texty Ivana Štrpky. Portrét ale napsal básník Ján Štrasser. A tento text o ztrátě syna ve válce doslova trhá srdce. Jen posuď sám.
„Počujte, slečna, urobte mi z tejto fotky portrét. Keď už celé noci nespím, tak nech mám aspoň živé sny. Do očí mu vložte trochu života, na ústa mu namaľujte úsmev. Vojak je nezvestný, môj syn je nezvestný. Pobrali sa z náručí matiek do náručia hliny. Čakali ich činy, hrdinské činy. Pobrali sa z náručí dievčat do náručia hliny. Teraz sú iní, naveky iní.“
Lenny Kravitz – We Want Peace (2004)
„Proč jsme se nepoučili z minulosti? Jsme na křižovatce naší lidské rasy. Proč se kopeme do vlastního zadku? Chceme mír a chceme ho rychle... Politici si myslí, že cesta je válka, ale víme, že láska má moc.“ Výmluvnýtext dnes již 57letého Newyorčana, autora hitů jako Are You Gonna Go My Way, Fly Away či Again, stále silně rezonuje, ale vypadá to tak, že stále nikdo pořádně neposlouchá.
System of a Down – B. Y. O. B. (2005)
Pokud tě zajímá, co ty iniciály v názvu vlastně znamenají, je to zkratka pro Bring Your Own Bombs, a jednalo se o reakci kapely na válku v Iráku. Metalisté americko-arménského původu jsou známí silně politicky motivovanými texty, přičemž tento není výjimkou. Zpěvák Serj Tankian se v něm ptá: „Proč prezidenti nebojují ve válce? Proč vždy posílají chudé?“
Pearl Jam – World Wide Suicide (2006)
Jelikož jsou členové legendární grungeové kapely ze Seattlu také aktivisté, v jejich tvorbě nechybí kopec protestsongů s ostrými texty odkazujícími na arogantní elity. World Wide Suicide odráží konkrétní hněv z války v Iráku a kritizuje tehdejší vládu Spojených států amerických.
Neil Young – Living with War (2006)
Folkrockový kanadsko-americký písničkář, který se nikdy nebál zřetelně křičet do mikrofonu své názory i za cenu toho, že si tím vyselektuje fanouškovskou základnu. Ve skladbě Living with War se modlí za mír a zpívá o tom, jak se smutkem sleduje na velké obrazovce hrůzy války. Bezpochyby jde o jednu z jeho nejkrásnějších balad.
John Butler Trio – Fire in the Sky (2007)
„Celý svět se změnil. Nechápu, jak se dá zabít člověk ve jménu míru. To je směšné,“ zpívá australský hudebník, který v této skladbě kritizuje touhu po pomstě a poukazuje na její nesmyslnost stejně jako na absurdnost zabíjení. Vyzývá k zakopání válečných seker, abychom mohli znovu žít v lepším světě a mohli jsme vyléčit bolest, která po válce zůstává.
Rise Against – Hero of War (2008)
Nádherná balada od punkáčů z Chicaga o hrdosti mladých vojáků, kteří jsou zpočátku odhodláni jít do války, a když to bude nezbytné, klidně i zemřít pro „americkou vlajku“, přičemž později zjišťují, v jakém pekle se to vlastně ocitli. To, co zažili, se s nimi nese bohužel už do konce života.
David Bowie – How Does the Grass Grow? (2013)
Bowieho reflexe války je svá a vysoce symbolická, plná mnoha odkazů, které je nutno dešifrovat, avšak ten hlavní je jasný. Ani on nevidí smysl ve vymývání mozků mladým vojákům a v tom, když se je někdo snaží přetvořit na bezcitné stroje, které prostě mají jen jedno poslání, a to zabíjet nepřítele. Experimentální, odvážná, ale zároveň velmi silná věc z pozdní tvorby této hudební legendy.
Catastrofy – Hurá, vojna! (2018)
„Až mi behá po chrbte mráz, keď počujem, že koľkí z vás by chceli do rúk zobrať zbrane a strieľať, s roxormi na ramenách chystať prevrat. Jak tí hulváti po krčmách, čo túžia po krvi na rukách. Chcú iba jedno, a to cudzie hrdlá zvierať, znova na chvíľu prepadnúť pudom zvierat. Pomýlení pubertiaci stoja v lese armádu, tešia sa, jak oponentov budú vraždiť do radu... Niektorí by chceli iba beztrestne strieľať, iní hájiť nacionálne hodnoty, populisti na tom budú preferencie zbierať, každému tak padne vojna do noty.“
K tomuto ostrému textu od slovenských thrashmetalistů, který reaguje mimo jiné nepřímo i na slovenské brance, není třeba nic dodávat.
The Killers – Land of the Free (2019)
Jedna z novodobých proseb za mír bez zbraní, konfliktů a hloupé, neopodstatněné agrese.
Jak píše Radio X, The Killers po masové střelbě v jejich rodném městě Las Vegas, která se udála 1. října 2017 (zahynulo při ní 58 lidí), vyzývali ke kontrole zbraní v USA. Frontman kapely Brandon Flowers se k celé věci vyjádřil takto: „Kolik dcer, řekněte mi, kolik synů musíme pohřbít předtím, než se zhroutíme a postavíme se tomu?“