Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Svět znal Vitalije Klička ještě předtím, než se dostal do vysoké politiky. Spolu s bratrem Vladimirem se stali jedněmi z nejúspěšnějších boxerů všech dob.
„Bojujeme za naši nezávislost. Za naši rodinu. Za naši budoucnost. Rusové zničili ekonomiku naší země,“říkápřed mapou Kyjeva statný padesátník. Vitalij Kličko, známý i jako doktor Železná pěst, by si po úspěšné kariéře mohl vychutnávat sportovní důchod. Namísto toho brání hlavní město Ukrajiny z pozice starosty.
Podívali jsme se na průřez Kličkovou kariérou od dob boxu přes jeho vystupování na Euromajdanu až po kandidaturu na prezidenta. Pokud chceš podpořit tvorbu kvalitní žurnalistiky a dostat přístup ke všem článkům na našem portálu, přidej se do klubu Refresher+.
1. S bratrem se zapsali do Guinnessovy knihy rekordů
Svět znal Vitalije Klička ještě předtím, než se dostal do vysoké politiky. Spolu s bratrem Vladimirem se stali jedněmi z nejúspěšnějších boxerů všech dob. Za celou profesionální kariéru prohrál jen dvakrát.
Sourozenci se v roce 2011 zapsali do Guinnessovy knihy rekordů. Jako bratři vyhráli nejvíce boxerských zápasů v těžké váze v historii. Byli tak úspěšní, že se ve sportovním světě začalo mluvit o éře bratrů Kličkových. Bratři nikdy nebojovali proti sobě, protože to slíbili své mámě. Vitalij odešel do sportovního důchodu v roce 2012.
2. Má titul PhD. a hovoří několika světovými jazyky
Starosta Kyjeva získal na přelomu století titul PhD. Podařilo se mu to jako prvnímu profesionálnímu boxerovi na světě. Podobně jako později jeho mladší bratr i on studoval vědy o sportu.
I proto Vitalij získal přezdívku doktor Železná pěst a Vladimirovi říkají doktor Ocelové kladivo. Ve svém výzkumu na Kyjevské univerzitě se věnoval mladým talentům. Oba bratři mluví ukrajinsky, rusky, německy a anglicky.
Vitalij Kličko se angažoval v politice ještě předtím, než oficiálně ukončil boxerskou kariéru. Byl poradcem ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka, který se dostal k moci po takzvané oranžové revoluci. V roce 2004 se veřejnost v čele s Juščenkem vzbouřila proti zmanipulovaným volbám, ve kterých vyhrál Viktor Janukovyč.
Následovala série protestů, mítinků a stávek, až nejvyšší soud Ukrajiny nařídil opakování voleb. Pod intenzivním dohledem domácích a mezinárodních pozorovatelů byly druhé volby prohlášeny za „spravedlivé a svobodné“. V následujících volbách v roce 2010 však Janukovyč opět vyhrál. Dva roky po oranžové revoluci se Kličko poprvé pokusil získat křeslo kyjevského starosty. Neúspěšně.
4. Založil politickou stranu a uspěl v parlamentních volbách
V roce 2010 byl Kličko zvolen lídrem nově vzniklé strany UDAR — Ukrajinská demokratická aliance za reformy. Slovo udar znamená v ukrajinštině úder.
„Ukrajina patří do Evropy. Historicky, geograficky, ekonomicky a politicky. Bohužel současná politika je daleko od Evropy, stejně jako životní úroveň. Nechci být vševěd, ale vím, že se to dá změnit,“ řekl už tehdy v rozhovoru pro Tagesspiegel. Politika je podle něj na rozdíl od ringu bojem bez pravidel. V parlamentních volbách 2012 získali poslanci UDARu 40 křesel.
5. Podpořila ho i Merkel
Strana UDAR se v listopadu 2011 oficiálně stala partnerem německé CDU (Křesťansko-demokratická unie). Podpořila ji i tehdejší německá vláda, Nadace Konrada Adenauera a samotná kancléřka Angela Merkel. Podle portálu Der Spiegel bylo cílem učinit z Klička nového silného muže Kyjevě, který dokáže odolávat tlaku Kremlu, jakož i tehdejšímu ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi.
V Kličkovi viděli světýlko naděje pro sblížení Ukrajiny s Evropskou unií. Zároveň ovšem konstatovali, že ještě není dost politicky zkušený a řečnicky zdatný na to, aby se Janukovyčovi postavil v prezidentských volbách.
6. Byl jednou z vedoucích osobností Majdanu
Když se kyjevská náměstí v roce 2013 zaplnila rozzlobenými občany, Vitalij Kličko stál na pódiu jako jeden z hlavních lídrů Euromajdanu — série protestů proti korupci, odklonu od EU a autoritářskému režimu.
Protesty nakonec dosáhly toho, že parlament odvolal prezidenta Janukovyče z funkce (musel uprchnout do Ruska) a vznikla dočasná vláda, která zemi dovedla k volbám. Bouřlivé situace v zemi ale využilo Rusko a anektovalo do té doby ukrajinský poloostrov Krym. Vzápětí se proruští rebelové na východě Ukrajiny pokusili odtrhnout od centrální vlády v Kyjevě a vyhlásili samostatnost. V této vyhrocené situaci se Kličko stal starostou Kyjeva.
7. Chtěl kandidovat na prezidenta
Ještě předtím, než Klička zvolili starostou, přemýšlel i nad prezidentskou kandidaturou. Dokonce to i veřejně prohlásil. Nakonec se však rozhodl podpořit Petra Porošenka. Vysvětlil to tak, že by z demokratických sil měl kandidovat pouze jeden politik, který má největší šance vyhrát. Král ukrajinské čokolády Porošenko nakonec ve volbách uspěl.
Kličko ale mohl mít ještě jeden důvod, proč stáhl svoji kandidaturu. Podle ukrajinské legislativy musí mít příští prezident trvalé bydliště na Ukrajině nejméně deset let a úspěšný boxer žil dlouhá léta v Německu, kde i platil daně.
Tento fakt politik přiznal. Zdůraznil ovšem, že to neodporuje ukrajinským zákonům ani to neanuluje jeho ukrajinské občanství. Uvedl, že je ukrajinským občanem a zároveň má i právo žít v Německu. Tato kontroverze jej však později mohla vyřadit ze hry.
8. Spojil síly s Petrem Porošenkem
S dnes již exprezidentem Ukrajiny se setkal na tribunách Euromajdanu. Podpořil ho i při prezidentských volbách, ale nejzjevnější průnik jejich zájmů se objevil později, když se rozhodli spojit síly i v boji o parlamentní křesla.
V srpnu 2015 před regionálními volbami se strana UDAR sloučilas Blokem Petra Porošenka a Vitalij Kličko se stal novým lídrem strany. O čtyři roky později se UDAR pokusil uspět v parlamentních volbách sám, ale nezískal ani jedno křeslo.
9. Úspěšný podnikatel
Majetek Vitalije Klička odhadujína 80 milionů dolarů. Vydělal si desítkami výher v ringu, ale své jmění dokázal navýšit i chytrým podnikáním.
Kličkovi vlastní dva hotely, poradenskou firmu a promoční společnost K2 Promotions. Ještě během aktivní kariéry si vydělal i na reklamách.
10. Nová éra Kličkových
Tak jako bratři bojovali bok po boku ve sportu a vždy si kryli záda, postavili se jednotně i za Ukrajinu. Vladimir se už začátkem února přihlásil v Kyjevě do ukrajinské záložní armády, později se k němu připojil i Vitalij.
„Bez demokratů není žádná demokracie. Vyzývám všechny občany Ukrajiny, aby organizovali demonstrace a aby je bylo slyšet v boji za demokracii a svobodu. Vyzývám také občany evropských demokracií, aby stáli po boku ukrajinského lidu. Zbabělý a vražedný útok autokratického ruského režimu musíme zastavit,“ napsal na LinkedinVladimir.