Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Veterinářka Barbora Elbadrawi Čechurová v Egyptě zachraňuje zraněná a nemocná zvířata. „Kruté chování některých lidí ke zvířatům mě šokovalo. Jako by se ve vší té bezohlednosti a sobeckosti vytratila empatie a soucit,“ řekla v rozhovoru pro Refresher.
Po zhruba hodině a půl dlouhé cestě z Prahy se s veterinářkou Barborou Elbadrawi Čechurovou potkávám na vlakovém nádraží. „Vy se psů nebojíte, že ne?“ ptá se mě hned po představení a optání se na cestu. Ba naopak, s plnou taškou plyšových prasátek a všemožných ňamek se jich už nemůžu dočkat. Rozhovor nám tak příznačně rámovalo štěkání na kolemjdoucí a vyžadování se drbání na břichu.
Mladá veterinářka celý svůj život zasvětila tvorům, kteří se nemohou sami bránit. Nemohla by žít s vědomím, že někde trpí zvířata a ona si žije svůj pohodlný život. V pomáhání nalezla smysl života. Sama si přitom vytrpěla dost, po osudové dovolené v Egyptě bojovala o vlastní život.
Co vás v Egyptě nejvíce šokovalo?
My v Evropě žijeme se závojem přes oči, který nám nikdo na běžné turistické dovolené v Egyptě nesundá. Ani já jsem ten „jiný“ Egypt jako turistka neviděla. Neuvidí jej ale ani cizinci, kteří žijí v upravených rezidenčních čtvrtích Káhiry, izolovaných od běžného života.
V žádném případě nechci paušalizovat, všude na světě jsou dobří a zlí lidé a každý může mít trochu jiné zkušenosti, které se liší místo od místa. Pravdou ale je, že koncentrace toho negativního mě šokovala. Některé děti si dokážou hrát na ulici tak, že štěňatům uřezávají uši a ocasy, hází po nich kameny nebo je bijí. Viděla jsem také, jak děti našly mrtvou kočku – šlo o kočku z okolí, kterou dobře znaly – ale nebyla tam žádná emocionální reakce, žádná lítost, soucit, prostě jako kdyby tam ležel jen další odpadek na ulici.
Všechna trpící zvířata, s kterými jsem se setkala, si nesu v srdci, stávají se mou součástí.
Znám případ, který šokoval i egyptské záchranáře zvířat – odehrál se v rezidenční čtvrti, kde žijí bohatí a vzdělaní lidé. Někdo svázal psovi všechny čtyři nohy a nechal ho svému osudu. Bylo to u křižovatky v blízkosti školy. Denně kolem něho chodily matky s dětmi do školy. Hned vedle byl také bezpečnostní check-point se strážci. Za celý týden tomu chudákovi nikdo nepomohl, přitom zde prošly stovky lidí. Když se ho po týdnu jeden pán rozhodl zachránit a žádal strážce o něco ostrého na přeřezání provazu, odpověď zněla, ať ho tam nechá. Pejsek brzy na to zemřel dehydratací. Denně chodit kolem bezmocného, svázaného, trpícího tvora, ležícího bez vody a stínu na přímém slunci v 50 stupních, pomalu umírajícího dehydratací a hlady. To je naprostá ztráta soucitu. Bezcitnost a ignorance. Tohle mě děsí. Věřím totiž, že soucit s trpícím živým tvorem je součástí lidství a měl by v nás být přirozeně od narození.
Vždy jsem věřila, že každý člověk se rodí s dobrým srdcem. Utrpení, kterého jsem byla dennodenně svědkem, mě ale z této naivní představy vyléčilo.
Bohužel podobně drastických případů je hodně… V odpadcích poblíž káhirské veterinární univerzity se našli umírající psi ještě s kanylou v noze nebo v odpadcích vyhozené tělo matky zlatého retrívra, u něho deset živých štěňat a živý pes, pravděpodobně otec štěňat. Na klinice jsem léčila asi dvou měsíční štěně nalezené na ulici – mělo amputovaný ocas a nějakou šňůrou polozašitou díru do břicha. Ještě žilo. Někdo si na fenečce zkoušel kastraci a pak ji vyhodil. Případů psů, na kterých si někdo něco zkoušel, a pak je s rozpadlými ranami a zničenými končetinami vyhodil na ulici, znám více.
Opět nechci zobecňovat, ale hodně lidí si v Káhiře pořizuje psa kvůli „image“, egu. Musí to být čistokrevné plemeno, teď „frčí” husky, rotvajleři. Když pes vyroste z roztomilého štěněte, dost často se ho pak sami majitelé bojí. Někdo je tak rovnou vyhodí na ulici, zvlášť když jsou nemocní. Jiní je nechávají na střechách domů, často bez vody, jídla a stínu – asi si dovedete představit, kolik je tam v létě na rozpálené střeše a přímém slunci, stupňů. Odloží je tam jako starou skříň.
Úpadek civilizace začíná morálním úpadkem. Ten se odráží i v tom, jak se chováme k bezbranným zvířatům.
Třeba pejsek James je takovým typickým příkladem. V srpnu ho nechali na střeše domu, mohlo tam být k 60 stupňům. Byl tam bez stínu a bez vody několik dní. Nemohl to vydržet, a tak radši skočil. Ze sedmého patra. Majitel ho nechal ležet tam, kam dopadl. Měl otevřenou zlomeninu, která hnila, zraněnou krční páteř. Po dalších dvou dnech ho našli lidé z útulku a odvezli s sebou. Mohli mu ale maximálně píchnout antibiotika, zlomenou nohu bohužel ani nezafixovali. Pak se dostal k nám na kliniku. Svůj boj o život vyhrál, i když o nohu přišel – adoptovala si jej má sousedka v Čechách. I přes svou traumatizující zkušenost James lidi stále miluje, stal se z něho úžasný bodyguard malých dětí, povahově opravdu výjimečný pes.
Jaký případ z kliniky vám nejvíce utkvěl v paměti?Nikdy nemohu zapomenout na šokující případy psů politých kyselinou. O tom mám problém mluvit do teď. Normální člověk nemůže pochopit, proč to někdo udělá. Kyselina rozežírá tkáně ještě dlouho, výplachy nestačí, navíc tyto psy nikdo akutně neošetřil. Všechny měkké tkáně jako svalstvo, cévy a nervy, vazivo, šlachy odumírají, zůstanou jen narušené kosti. Odumřelé tkáně pak hnijí a způsobí sepsi, o extrémní bolesti nemluvě. Je to strašný pohled. Většina těchto psů nepřežila.
Takto zmrzačení, nesmírně trpící psi se našli například v tamním petshopu. Majitel obchodu údajně nebyl ten, kdo je polil, ale neposkytl pomoc a tři týdny je nechal doslova hnít zaživa. Třeba ještě přežijí, bude je moci prodat a vydělat si. Poslali jsme tam pak kontrolu a kvůli řadě administrativních nedostatků aspoň zaplatil vysokou pokutu. Zákony na ochranu zvířat a proti týrání zvířat v Egyptě chybí, takže pro toto by potrestán být nemohl, kvůli nepovolené reklamě a chybějícím papírům však byl.
Setkala jsem se také s případem, který měly na svědomí zřejmě děti, kdy štěně „prošpikovaly“ skrz řitní otvor železnou tyčí.
Vždy jste chtěla být veterinářkou?Už od malička jsem měla velmi silný vztah ke zvířatům a chtěla jsem s nimi pracovat. Snažila jsem se zachránit každé zvíře v nouzi. Později mě zajímala i medicína lidská, ale jsem moc ráda, že jsem si vybrala jednoznačně veterinu. Měla jsem také velké cestovatelské sklony, kdykoli to šlo, vyjela jsem za hranice – často i v rámci stáží například do Spojených států či Německa.
Po studiu jsem byla na soukromé stáži ve Spojených státech, kde jsem si chtěla udělat rezidenturu v oblasti chirurgie malých zvířat. Bohužel osud tomu chtěl asi jinak a objevily se překážky. Z USA jsem se pak vrátila na čas sem, abych si zařídila vše potřebné a mohla se následně plně věnovat své práci. Mezitím jsem ovšem ještě v roce 2010 odjela na dovolenou do Egypta.
Což byla vlastně dost „osudová“ cesta…Asi jako každý, i já s mým bývalým přítelem jsme chtěli vidět pyramidy. Vyrazili jsme tedy turistickým autobusem z Hurghady do Káhiry. Cestou zpátky jsme ale měli nehodu. Jsem si jistá, že šlo o chybu řidiče, byla tma, na silnici byl písek a on jel hrozně rychle. Autobus se dostal do smyku a řidič nezvládl řízení. Pak už si jen pamatuji, že se převrátil na bok – zrovna na stranu, kde jsem seděla. Potom už mám tmu, ale vím, že vyletěl ze silnice a párkrát se roloval z kopce dolů. Bylo tam od osmi do dvanácti mrtvých, každé noviny psaly něco jiného.
Procitla jsem až v nemocnici, byla jsem v kómatu a bylo to se mnou opravdu zlé. Lékaři mi moc šancí nedávali. Trvalo mi přes dva roky plné fyzioterapie, rehabilitací a léčby bolesti, než jsem byla schopna se vrátit zpět do relativně „normálního“ života a být opět soběstačná. Bohužel můj život už nikdy nebude takový jako dřív kvůli trvalým následkům a jimi způsobeným bolestem.
Po třech letech jsem se do Egypta vrátila, abych poděkovala lékařům, kteří mi zachránili život.
A pak začala vaše veterinární „mise“ v Egyptě?Manžel si myslel, že mě potěší, když mě v Egyptě vezme do místního útulku. Bylo to ale pro mě naprosto úděsné, ještě snad horší než celá ta nehoda. Takové utrpení jsem si nedokázala představit ani v těch nejhorších snech. Viděla jsem trpící zvířata s otevřenými ránami, obnažené kosti koukaly ven.
Všude masařky, jejich vajíčka, hnilobný zápach. Nevěřila jsem, že taková zvířata vůbec mohou ještě dýchat, žít. Celou dobu jsem tam brečela. Mezi tím vším běhala štěňata a lízala hnis z těch ran.
Tehdy tam bylo pár stovek psů, dnes je v tomto útulku už přes 1 700 zvířat. K jídlu dostávali vodu s rýží, plesnivý chleba, kosti a zbytky masa, které se v horku rychle kazily. Nyní se však situace v útulku už naštěstí zlepšuje, musím uznat, že se snaží a péče o psy je rozhodně lepší, dokonce začali krmit granulemi. Aspoň tedy, co mohu říci o tomto konkrétním útulku. Některé útulky patří mezi ty lepší, některé jsou horší a některé jsou doslova katastrofické.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
jak to vypadá v egyptských útulcích, kde se mortalita štěňat pohybuje okolo 95 %;
jakým způsobem se na utrpení zvířat podílí i veterináři a úřady;
jak a proč se Barbora rozhodla založit veterinární kliniku;
jak těžké je uspat zvíře, které nemá žádnou, nebo jen velmi malou naději;
o práci dobrovolníků, a jak nabídnout pomocnou ruku.
Např.:
30-dňová výzva s ChatGPT od Jazykového mentoringu ZDARMA
, Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
nebo Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
Takže se zvířata na ulici mají lépe než v útulku? Dočetla jsem se, že v Egyptě je až 15 milionů toulavých psů.Obecně lze říci, že pouliční psi v Egyptě – minimálně v Káhiře, pokud jsou zdraví a bez zranění, vypadají mnohdy lépe než ti v útulcích. Některé útulky jsou opravdu spíše „koncentrační tábory” pro psy. Jiné se ale snaží a je vidět, že v průběhu let se podmínky v nich opravdu zlepšují. Ale stále je to velmi smutné, při takovém množství psů nelze zajistit dostatečnou individuální péči. Srovnání s tím, jak se mají psi v útulcích u nás, je nepředstavitelné.
Do útulku v Egyptě se zpravidla nedostane zdravý pes z ulice – ale pes, který už někde jen leží a umírá. Dostanou základní péči, a buď přežijí, nebo ne. U mě na klinice přežilo zhruba 60 % pacientů, a to měli opravdu kvalitní odbornou péči. Přijímám zvířata, která jsou na tom nejhůř a v útulku by neměla šanci žádnou.
Například mortalita štěňat v útulcích se pohybuje okolo 95 %, především kvůli parvoviróze, psince a dalším infekčním onemocněním. Účinná karanténa, izolace chybí.
Prakticky všechna zranění, která jsem na klinice řešila, byla způsobená auty nebo lidmi. Málokterý pes byl hospitalizován z důvodu nějakého onemocnění. Samozřejmě jsou začervení, mají vnější parazity, různé infekční choroby, ale „pouliční populace“ psů a koček je schopna se s tímto relativně vyrovnat. S čím se však vyrovnat nedokáže, jsou auta a zlí lidé. Psi se tak do útulku dostanou spíše po autonehodách a týrání a bohužel se tam pak ještě něčím nakazí.
Pokud tedy psy lidé neotráví strychninem – což dělají i veterináři ve spolupráci s úřady, nezastřelí je v rámci „regulace populace” nebo je nesrazí auto či jim neublíží lidé, pak ano, mají se lépe na ulici.
Ovšem například při akcích „regulace populace“ se zabíjejí i psi označení dobře viditelnou známkou na uchu, že prošli kastrací a očkováním v programu TNR – Trap, Neuter, Release. Čistky dělají úřady většinou na žádosti soukromých osob, kterým například vadí štěkot psů v ulici, nebo prostě kdokoliv, komu se psi znelíbí. Děje se to i s kočkami.
To, že zvířata se v ulicích zdržují hlavně proto, že je tam moře odpadků, nikoho nezajímá. Řešit hlavní příčinu – odpadky ve městech, je nepopulární a vyžadovalo by to zodpovědnost lidí za svůj vlastní odpad. Takže místo toho, aby lidé se svými odpadky došli aspoň k popelnici, se jednou za čas vyvraždí všechna zvířata v ulici strychninem a přidají se k těm odpadkům.
Teď se to ale pomalu snad začíná měnit. Na témata trávení a střílení psů v ulicích, týrání zvířat a potřeby jejich ochrany začali upozorňovat známé osobnosti – herci, moderátoři, aktivisté i třeba slavný egyptský fotbalista.
Lidé se ozvali také například proti návrhu jedné poslankyně, aby byli pouliční psi sváženi na farmu, kde by byli vykrmováni a následně prodáváni na maso do Asie.
Byla ta návštěva v útulku klíčovým momentem?Byla – věděla jsem, že jim musím pomoci. Alespoň jako jednotlivec, je mi jasné, že nespasím svět. Mou první reakcí byl ale šok. Říkala jsem si, že v tak krutém světě nechci ani žít. Dokonce i manžel, který není tak „citlivý“ vůči zvířatům, musel několik dní po návštěvě útulku brát Xanax, aby usnul. Tak strašné to bylo. Člověk na takové utrpení není připravený a nikdy by to nechtěl vidět.
Byl to tak silný šok, že jsem se prostě nemohla sebrat, vrátit se do Evropy a snažit se zapomenout. I kdyby člověk od toho utrpení odjel co nejdál a snažil se ho ignorovat, neznamená to, že přestane existovat.
Raději zachránit jeden jediný život než žádný. Raději aspoň trochu pomoci, než nedělat nic.
Začala jsem proto nejprve jezdit pomáhat do útulku. Bylo to náročné – práce i ve více než 45 stupních Celsia, problém s jazykem, s léky – ty se používají v daleko větší míře humánní než veterinární, kterých je nedostatek, a také názvy jsou jiné. Jsou tam choroby, které u nás vůbec nejsou nebo jen výjimečně, naštěstí. Běžně tu člověk vidí extrémní případy, které zná jen z obrázků v odborné veterinární literatuře. Psům se samozřejmě nedostává v ulicích žádné péče, proto onemocnění proběhnou až do svých nejhorších stavů, finálních stádií.
V útulku jsem tak koncentrovaná na svou práci, abych zvládla pejskům pomoci aspoň v rámci možností, že zapomínám jíst, pít, nevnímám horko ani svou vlastní bolest. Když vidím utrpení, zkrátka musím pomoci. V Egyptě jsem nakonec zhubla téměř dvacet kilo. Manžel o mě začal mít už strach. Zpátky do Česka jsem se vrátila hlavně ze zdravotních důvodů. Práce v útulku, pak klinika, která fungovala rok nonstop, přičemž já jsem měla téměř všechny denní i noční služby. (smích)
Takhle fungovat ale nelze do nekonečna, přiznávám, že jsem vyčerpala své tělo, které mi to teď dává najevo každý den. Pravdou je, že když jste tam, je těžké z toho všeho vystoupit a udržet si nadhled. Ani to dost dobře nejde – odnesli by to pejsci. A pokud už se člověk rozhodne pomoci nějakému zvířeti, přebírá za něho odpovědnost. Ta může končit jedině úspěšnou adopcí. Nelze zvířeti pomoc „jen trochu”, „na čas”.
Myslím, že je to člověku přirozené – když vidíte trpícího živého tvora, chcete mu pomoci. Bohužel v Káhiře to vidíte příliš často...
K utrpení zvířat v Egyptě přispívají i samotní veterináři a úřady. Jak je to možné?Hodně lidí v Egyptě nestuduje veterinu proto, že mají kladný vztah ke zvířatům a chtěli by jim pomáhat, ale pro doktorský titul před jménem a pro peníze. Chybí tedy často motivace k tomu, aby se dobře učili, sebevzdělávali, zajímali se o veterinární medicínu na dostatečné úrovni, aby pak nedocházelo k fatálním omylům, ubližování a vlastně týrání pacientů rádoby „medicínou”. Naprosto běžným příkladem je používání lidských léků v dávkování pro lidi. Často tak dochází k předávkování, které mnohdy končí smrtí.
Úřady řeší problém pouličních psů odstřelem přímo v ulicích. Ne všichni psi hned umírají, někteří pak dlouho trpí zranění. Častější než odstřel je likvidace strychninem. Otrávené návnady, rovněž na veřejných místech, pokládají veterinární úředníci, veterináři. Psi umírají dlouhé hodiny v extrémně bolestivých křečích. Jsem přesvědčena, že ve 21. století máme jiná řešení!
Slyšela jsem také o případech v minulosti, kdy se veterináři potřebovali „naučit“ zlomeniny, tak vyhodili psa z okna.
Ještě je třeba spousta vytrvalé a dlouhodobé práce, než se situace pro zvířata v Egyptě zlepší. Věřím a doufám, že se zlepší. Vždyť i u nás v Česku byli kdysi toulaví psi a dnes už jsou to naštěstí jen výjimky.
Lidé nemusí zvířatům hned pomáhat – přestože by to bylo skvělé, ale ať jim alespoň neubližují.
Vnímáte svou práci jako poslání?Ano, vnímám to jako poslání, jako smysl mého života. Myslím, že tady nejsme pro sebe, abychom sobě zařídili hezký život, ale abychom hlavně pomáhali druhým. Pro někoho jsou „ti druzí“ jiní lidé, pro mě jsou to zvířata.
Jednou jsem přijela do útulku a zjistila jsem, že všechna štěňata z jedné skupiny umírají na parvovirózu. Zbyla tam už jen tři živá – dvě starší, která vypadala ještě poměrně dobře, a pak jedno, které na tom bylo opravdu špatně – mělo krvavý průjem, zvracelo, bylo totálně dehydratované. Rozhodla jsem se vzít ho k sobě, jinak by tam zemřelo. Dostupnými prostředky z lidské lékárny jsem se ho snažila léčit v našem pronajatém bytě na balkoně. Musela mu pak být amputována přední noha kvůli otevřené, infikované zlomenině pažní kosti, kterou v útulku vůbec neřešili. To, že přežil, považuji nejen já za zázrak.
Kromě zlomeniny měl na sobě i popáleniny od cigaret, v útulku chytil parvu, takže lidi i psy má spojené se špatným. To se ještě umocnilo, když nás při venčení v Egyptě napadl rotvajler, se kterým jsem tehdy doslova bojovala o Billyho život. A to je ten „osudový“ Billy, po kterém nemocnice dostala jméno.
Založila jste tedy Billy’s Veterinary Hospital. Co bylo dál?Věděla jsem, že psům v prostředí útulku nemůžu pomoci dostatečně. Chybělo zázemí a bylo obtížné se domluvit se zaměstnanci útulku na koordinaci léčby. S podporou manžela jsem se proto rozhodla založit vlastní malou ordinaci, kde bych mohla těžší případy i hospitalizovat a poskytnout jim adekvátní péči. Původní záměr byl, že peníze, které vydělám veterinární praxí, použiji na pomoc pejskům z útulku či ulice. Brzy jsem ale zjistila, že to tak nefunguje. Klienti by se dohadovali hodiny o cenách, požadovali službu a léky ještě levněji, než je jejich nákupní cena. Léčbu a doporučení stejně nedodržovali – zkrátka zneužívali, že jsem cizinka a chci pomoci každému zvířeti.
Cítila jsem to jako ztrátu času a energie, kterou bych raději věnovala potřebným. Proto vznikla veterinární nemocnice poskytující péči výhradně psům a kočkám z útulku či přímo z ulice.
Práce je to opravdu náročná, protože se jedná o zvířata, která nezažila lidský dotyk, a když, tak spíše bití. A najednou se ocitnou v uzavřeném prostoru, kleci, často zraněná s velkými bolestmi a v enormním stresu. A vy je musíte ošetřit, musíte jim pomoci, aplikovat injekce, obvázat rány.
Když třeba přišel Miška, týden na sebe nenechal vůbec sáhnout, klepal se strachy, na vše reagoval silnou strachovou agresí. I jen vyčistit mu hospitalizační box bylo nesmírně náročné a stresující. Přesto bylo nutné ho denně ošetřit – dát injekci a převázat nohu. Všichni pejsci nakonec pochopí, že jim chcete pomoci a ne ublížit, jen to chvíli trvá. A Miška teď? Nedávno musel podstoupit chirurgický zákrok a rána se bohužel hojila s komplikacemi, došlo k dehiscenci (rozšklebení rány). Stalo se to v noci a bylo potřeba to rychle řešit. Neměla jsem u sebe zrovna žádná sedativa, ale Miška si to nechal bez problémů znovu zašít. Prostě v klidu sám ležel a dovolil mi, abych mu pomohla.
Miška kvůli následkům těžkého poranění páteře vyžaduje speciální péči. On už dobře ví, co je třeba a nechá mě to udělat, nikdo ho nemusí přidržovat. Sama ho tak podle potřeby kanyluji, odebírám krev na vyšetření, podávám injekce a infuze, sama ho i cévkuji. Zkrátka to chce jen čas a trpělivost.
Peníze od útulku jsem zpravidla nedostávala – a pokud něco málo, tak to nikdy nepokrylo všechny náklady. Vybavení a roční provoz nemocnice jsem tak financovala z vlastních prostředků, pojistného plnění za trvalé následky po mé nehodě. Měla jsem tehdy naštěstí dobré pojištění – a to mě zachránilo.
Pomáhali vám na klinice dobrovolníci?Na klinice jsem měla několik dobrovolníků z Česka. Ta práce je těžká – být svědkem utrpení, které si člověk předtím nedovedl ani představit, je nesmírně psychicky, emocionálně náročné. Hodně vás to ovlivní. Přišla jsem na to, že hlavně z tohoto důvodu je optimální doba pobytu a práce na klinice pro dobrovolníky maximálně tři týdny.
Jednou se například dva dobrovolníci na klinice rozhádali, nemohli se dále vystát a oba odjeli domů. Nechali mě na klinice samotnou, s 19 hospitalizovanými pacienty. Tehdy jsem byla naprosto zoufalá, celých šest týdnů jsem dělala práci, které bylo hodně i pro tři lidi. Spala jsem asi čtyři hodiny denně. Mohla jsem ta zvířata dát zpět do útulku, ale to by byl pro ně rozsudek smrti, potřebovala ještě hodně lékařské péče.
Po náročných šesti týdnech mi přijely pomoci dvě veterinární studentky, které zůstaly tři týdny a moc mi pomohly. Snažila jsem se je ochránit před tím nejhorším – nevzala jsem je například do útulku, aby neviděly to utrpení tam. I tak ale na ně měl pobyt na klinice dopad.
Na druhou stranu to, co by se dobrovolníci či veterinární studenti a lékaři v Česku učili roky, se na klinice naučí za pár týdnů.
Kdybyste o tom všem věděla dopředu, šla byste do toho?Asi ne. Člověk ale – možná naštěstí, dopředu nikdy neví. Mně tolik nevadí rány, pohled na krev, ani nic podobného, ale trhá mi srdce, když vidím, jak zvíře trpí. Myslím, že i kvůli mé nehodě se do svých pacientů dokážu lépe vcítit.
Nedokážu si ale představit, že bych dělala něco jiného. Věřím, že člověk přes všechny výzvy, šoky a extrémní situace vlastně roste. Učí nás to a formuje.
Práce se zvířaty v Egyptě mě naučila, že jedinou cestou, jak se vyrovnat se všemi útrapami v tomhle světě, je žít v přítomném okamžiku. Nepřemýšlet moc o minulosti ani o budoucnosti, prostě být tady a teď, radovat se z běžných maličkostí a nebrat je jako samozřejmost.
Mají vaši zvířecí pacienti vždy naději? Nebo už k tomu po letech zkušeností přistupujete jinak?Ano, naděje je téměř vždy. Měla jsem mnoho případů, které se jevily naprosto beznadějně a ti pejskové zázrakem přežili! Říkám zázrakem, protože u některých to bylo opravdu nečekané a současnými poznatky veterinární medicíny nepochopitelné. Příroda dokáže zázraky a my tomu můžeme lékařskou péčí jen napomoci. Přesto je pravda, že jsem musela některé pejsky uspat. Jednalo se o těžké případy, kdy naděje byla minimální a utrpení příliš velké.
Každé takové rozhodnutí je pro mě nesmírně těžké, a pokud se nejedná o pohotovost, předchází mu konzultace s odborníky, specialisty. Zřejmě to ale zůstane mým velkým vnitřním bojem a rozporem. Já život nedávám, a tak přece nemám právo ho brát. A i přesto, že se jedná o ty nejhorší případy utrpení, u kterých by asi všichni kolegové volili eutanazii bez jakýchkoliv pochybností, já mám pocity viny. Na druhou stranu se snažím, aby můj úsudek v těchto případech i v léčebných postupech byl vždy objektivní a pokud možno profesionální bez vlivu osobních emocí.
V Česku jsou velkým problémem množírny – děje se něco takového i v Egyptě?Samozřejmě, jen se tomu neříká „množka“ jako u nás. V Egyptě existují farmy, kde se chovají žádaná plemena a jde vyloženě o byznys.
Na nějakou selekci chovu ohledně genetiky a zdraví se nehledí. Psi jsou pak často postižení, nemocní. Napomáhají tomu i samotní veterináři. Jen jeden příklad za všechny – ze začátku působení kliniky jsem zaměstnala nadějného egyptského veterináře. Ptala jsem se, jak to v Egyptě ohledně veteriny, včetně chovu zvířat, chodí, byla jsem konkrétní: „Přijde majitel s německým ovčákem a žádá vyšetření kvality spermatu kvůli chovu. Ty vidíš, že pes je sice pěkný, ale ač mladý, zcela určitě už na první pohled má velký problém s kyčlemi. Uděláš požadované vyšetření a pošleš ho do chovu?”
Odpověď zněla: „Ano, udělám, proč ne? Jsou to přece peníze.” A to i přesto, že ten pes bude mít velké potíže, bude trpět a bude to přenášet na potomstvo, které pak bude také trpět.
Častý je také chov v klecích na roštech. Psi se tam sotva pohnou, když je jednou za čas pustí ven, mají problém vůbec chodit.
Kolika egyptským psům jste našla v Česku domov?Dovezla jsem sem celkem 19 pejsků, z 90 % to bylo na mé vlastní náklady. Všichni byli mými pacienty, většina z nich je s hendikepem – v útulku v Egyptě by neměli šanci. Nemám v Čechách vhodné podmínky pro tolik psů, takže někteří šli do adopce k lidem, kteří se mi sami nabídli a pejsky si vybrali. Těší mě, že jsou s egyptskými baladi moc spokojení, byť to s nimi ze začátku nebylo kvůli socializaci a traumatům vždy jednoduché.
Prvotní plán určitě nebyl, že psy zachráním, uzdravím a následně přivezu do Česka k adopci. Chtěla jsem pomáhat hlavně tam, na místě. Bohužel docházelo k tomu, že psi, které jsem na klinice léčila třeba i několik měsíců, zachránila je a zotavené, v dobré kondici pak vrátila do útulku, tam následně zemřeli kvůli nedostatku péče. Začala jsem přemýšlet o tom, jaký to má pro ně smysl, a uvědomila jsem si, že abych jim opravdu pomohla, musím pro ně zajistit i následnou péči, nový život. Když jsem se pak vracela ze zdravotních důvodů do Čech, nemohla jsem je tam nechat. Věděla jsem, že pokud tam zůstanou, zejména ti hendikepovaní pravděpodobně zemřou. Jak jsem už říkala – jakmile zachráníte nějaké zvíře, jste za něj zodpovědní do konce jeho života.
Egyptský Baladi Vědci zkoumali jejich DNA a mRNA a dopátrali se, že se jedná o zhruba 30 tisíc let staré čisté plemeno – v podstatě jedno z nejstarších. Zjistili, že nemají žádné společné předky se psy současných moderních plemen, je to úplně samostatná linie psů. Jsou tudíž geneticky naprosto unikátní, neprokázala se u nich ani jedna z asi 180 testovaných genetických chorob. Chovají se více „přírodně“, jsou teritoriální, výborní hlídači, nic jim neunikne – my jsme v Káhiře ani nezamykali. Jsou trochu uštěkaní, preventivně chtějí budit hrůzu, ale je to takové jejich divadlo, jsou zlatí a nikomu neublíží. Vynikají svou chytrostí, přizpůsobivostí, mají pevné zdraví. Mimo jiné mají také daleko větší toleranci k nižší koncentraci kyslíku ve vzduchu.
Jaké jsou vaše další plány?Rádi bychom v Egyptě zřídili vlastní zvířecí azyl. Zachráněná zvířata by po uzdravení měla kam jít. Chtěli bychom se starat o takový počet zvířat, aby stále byla možná individuální péče. Až bude hotové zázemí, budu opět hledat dobrovolníky. Může se přihlásit kdokoli zodpovědný, spolehlivý, s láskou ke zvířatům, kdo to chce dělat srdcem, nikoli jen pro kariéru nebo zmínku v životopise.
Útulkoví psi v Egyptě nemají jinou šanci než adopci do zahraničí – adoptují se různě, nejčastěji do Kanady, Spojených států, Velké Británie nebo i do Nizozemí, Belgie či Německa. Že by si někdo vzal psa z útulku přímo v Egyptě, je bohužel spíše výjimkou.
Pokud by měl někdo v Česku zájem o adopci, budu moc ráda. Musí si být ale vědom toho, že zodpovědnost poskytnout domov a lásku je třeba i na dalších patnáct let. Hendikep, například když má pes jen tři nohy, bývá to nejmenší. Psychické zahojení trvá déle. Potřebují čas, trpělivost a samozřejmě lásku, aby začali lidem důvěřovat a přestali se bát.
Hendikepovaní pejsci se mohou stát ideálními společníky například pro lidi, kteří nemohou či nemají čas lítat několik hodin denně se zdravým, mladým a aktivním psem po lese. I hendikep tak může představovat pro někoho určitou výhodu.
Rádi bychom vybudovali zázemí, zvířecí azyl i tady v Čechách. Když jsem v Egyptě, pomáhám tam, když jsem v Čechách, pomáhám tady.
Hledáme proto pozemek na prodej o rozloze jednoho hektaru a více (či vhodnou nemovitost s dostatečně velkým pozemkem). Nemusí se jednat vyloženě o stavební pozemek, ale je nutné, aby na něj bylo možno umístit aspoň mobilheim, přístřešky či stáje pro zvířata. Nechceme nikoho obtěžovat například štěkotem psů, proto by to měla být samota nebo polosamota. Za případné nabídky budeme moc vděční.
Kromě nabídnutí adopce, dočasné péče, finanční a materiální pomoci se mohou zájemci stát i takzvanými „flight parents“. Kdyby se chtěl někdo k našemu projektu přidat, ať už s nápady nebo i osobně, budeme moc vděční.