Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Žádný člověk by nechtěl dobrovolně trpět, že? To není tak docela pravda.
Účastník podepíše smlouvu, která ho upozorňuje na to, že ze strašidelného domu McKamey Manor může odejít bez zubů, vlasů nebo dokonce se zlomeninami. V podstatě se tak z něj na několik minut až hodin stává dobrovolný otrok ochotný podstoupit více než sto různých způsobů mučení.
Russ McKamey, zakladatel extrémního strašidelného domu, jak bývá oficiálně označován, tvrdí, že to všechno je jen jedna velká show. Několik případů však naznačuje, že v McKamey Manor nejednou překročili hranice.
Jedna z účastnic tvrdila, že ji topili pod vodou, i když opakovala, že chce jít pryč. Další údajně bili do tváře, zakopali ji pod zem a před odchodem jí vyhrožovali, že nikdy nemá říct, co se jí opravdu stalo. Co může s člověkem udělat zkušenost s „dobrovolným mučením“? A jak je vůbec možné, že to organizátorům projde?
Každá hororová atrakce má svá pravidla a McKamey Manor není výjimkou. Vstup je povolen pouze pro dospělé od 21 let a v případě 18letých zájemců je nutný souhlas zákonného zástupce, píše The USA Today. Účastník musí projít testem na drogy, zvládnout fyzickou a zdravotní prověrku a prokázat se zdravotním pojištěním.
Organizátor si navíc vyhrazuje právo zkontrolovat historii jeho sociálních sítí. Účastník si je přitom vědom, že veškeré osobní informace mohou být proti němu v McKamey Manor použity. Pokud o někom zjistí, že trpí klaustrofobií, je pravděpodobné, že ho zahrabou pod zem, zavřou v truhle nebo vloží do prostor, které mají představovat falešnou márnici.
Proč by chtěl někdo dobrovolně podstoupit takové peklo? „Domnívám se, že motivace by mohla být podobná jako při adrenalinových sportech, tedy například touha po něčem novém, po zážitku nad rámec každodennosti nebo po mapování a posouvání vlastních hranic,“ řekla pro Refresher psycholožka Zdeňka Pospíšilová.
Zájemci si musí prohlédnout kompilaci videí předchozích účastníků, ve kterých podle Newsweekučasto zazní důrazné upozornění. „Tohle opravdu nechceš udělat,“ odrazují všechny účastníci, kteří si prošli různými druhy simulovaného mučení. Samozřejmě, že na mnoho lidí to může mít přesně opačný efekt, a tak si řeknou, že to musí zkusit.
V neposlední řadě je nutné podepsat a nahlas přečíst dlouhý smluvní dokument, kterým se účastník atrakce vzdává mnoha práv. Kromě jiného obsahuje více než sto situací, do kterých se může jedinec dostat. Účastník má právo vyhnout se dvěma zvoleným situacím, ostatní jsou na výběru organizátora. Záměrem je přitom soustředit se na věci, které nejvíce děsí individuální účastníky.
Někteří se mohou dostat do situace, kdy budou plavat kolem kajmanů nebo jim hlavu ponoří do odpadní vody či nádrže plné murén. „Nekousnou vás, ale omotají se vám kolem obličeje,“ cituje Russe McKameyho Megan Seling v reportáži pro Nashville Scene.
V McKamey Manor se využívají i paralyzéry nebo paintballové pistole a je třeba počítat s tím, že se účastník možná dostane k ochutnávce švábů. Pokud se někdo pozvrací, herci ho mohou nutit sníst vlastní zvratky. Účastník může odejít domů bez svých vlasů či obočí nebo se zlámanými prsty po stoupnutí na past na myši, na což se upozorňuje v pravidle číslo 30. Zájemci za účast v McKamey Manor neplatí penězi, ale krmivem pro psy, které McKamey jako milovník čtyřnohých mazlíčků daruje útulku.
Přidej se do klubu Refresher+ se slevou 25 %
Co se dozvíš po odemčení?
Co se v McKamey Manor stalo ženám, které prý nechtěly pustit pryč.
O problému s pracovníkem, který dívkám prodával drogy.
Jaké drsné situace obsahuje smlouva, kterou se člověk vzdává části svých práv.
Proč se podle psycholožky hlásí někdo do práce, při které simulovaně mučí lidi.
Např.:
Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
, Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
nebo Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
Samotná smlouva působí skutečně děsivě. Podle novináře Davida Farriera, který se podílel na dokumentární sérii Dark Tourist, je ale jen součástí mýtu, který kolem sebe Russ McKamey vytváří, uvádí Newsweek. Farrier si myslí, že McKamey chce smlouvou lidi šokovat, aby se během účasti na atrakci ještě více báli.
Než se organizátor a jeho lidé pustí do práce, předem o tom informují policii, píše Nashville Scene. Když se totiž Russ McKamey přestěhoval do Summertownu v Tennessee (původně žil v San Diegu, kde byl prý na účastníky o dost tvrdší), jeho okolí nebylo na atrakci zvyklé. Čas od času na něj tedy zavolali policii. McKamey je proto raději předem upozorní, že v okolí jeho strašidelného domu budou možná lidé slyšet křik a volání o pomoc.
Organizátor původně za zdolání všech překážek v atrakci nabízel odměnu 20 000 dolarů, později ji však stáhl. Tvrdil, že tím prý zbytečně lákal lidi, kteří byli příliš šílení i na jeho vkus. V minulosti mohla celá show trvat až 10 hodin, ale aktuálně je prý o něco mírnější a kratší. Podle The Sun žádný účastník nikdy nevydržel déle než 6 hodin. Průměrný výkon je přibližně 8 minut.
V McKamey Manor pracovali i děti a muž, který rozdával drogy
Je McKamey Manor strašidelný dům plný extrémních aktivit, nebo se už do této kategorie nemůže zařazovat? Ben Armstrong, prezident organizace America Haunts, která zastřešuje profesionální strašidelné domy v USA, nazývá McKamey Manor „simulovaným únosem“, píše The San Diego Union-Tribune.
„Dobrý strašidelný dům se pohybuje na hranici mezi Halloweenem a hororem, nadpřirozenem a krvelačností. Když se příliš ponoříte do hororu, stanete se sadistickými,“ vyjádřil se. Mnozí kritici se přitom shodnou na tom, že McKamey Manor dělá svojí extrémností běžným strašidelným domům špatné jméno a vytváří pocit, že jde o komunitu sadistů, kteří si užívají mučení lidí.
Je tedy McKamey Manor opravdu ve své podstatě zlegalizovanou mučírnou? Odpověď na tuto otázku by se lišila zejména podle toho, zda se na show bývalého námořníka Russe McKameyho zeptáš jeho fanoušků, nebo odpůrců. Ke druhé skupině se minimálně podle Change.org hlásí více než 180 tisíc lidí. A stále přibývají.
Autorka petice Frankie Towery McKameyho atrakci označuje za „maskovanou mučírnu“, ve které prý jako dobrovolní herci vystupují snadno manipulovatelní jedinci, přičemž někteří z nich měli záznamy v rejstříku trestů. Kritici přitom poukazují na to, že mnozí dobrovolníci nejsou na takovou činnost trénováni a účastníkům atrakce mohou ublížit. Vzhledem k potenciálně vážným rizikům by přitom měli být v McKamey Manor dostupní i zdravotníci, kteří by v případě potřeby zasáhli.
V minulosti herce v atrakci dělaly dokonce děti. Na nezodpovědnost jednoho z bývalých dobrovolníků poukázal v dokumentu Haunters: The Art of the Scare i samotný Russ McKamey. Přiznal, že nejmenovaný muž hrající v jejich show posílal nezletilým osobám sexuální obsah v podobě fotek nebo videí a nezletilým herečkám dával alkohol a drogy.
Manželka Russe McKameyho dodala, že jedna herečka účastnici, kterou znala (prý šlo o její učitelku nebo sousedku), tlačila hlavu k psím výkalům, což nezní velmi profesionálně. V současnosti teenagery mezi dobrovolníky po předchozích zkušenostech nepřijímají.
Proč by ale vůbec někdo chtěl simulovaně mučit lidi? Jeden z dobrovolných pracovníků pro The Guardian řekl, že má v životě hodně napětí a v McKamey Manor dokáže odbourávat svůj stres. Tvrdý je prý zejména na účastníky z řad statnějších mužů, ženy se snaží šetřit. Mnozí dobrovolníci k herectví pro McKamey Manor přišli poté, co si sami zkusili projít atrakcí. Zajímalo je totiž, jaké to je, když se ocitnou na druhé straně a budou to tentokrát oni, kdo zkusí mučit účastníky.
Psycholožka Pospíšilová tvrdí, že motivací může být víc. „Může jít o hru pro dospělé, díky které se člověk odreaguje, uvolní se od stresu, a zároveň je jistě možné, že si někteří lidé mohou tímto způsobem částečně naplňovat své sklony či preference,“ řekla s důrazem na to, že všechno musí probíhat v rámci stanovených hranic se souhlasem všech zúčastněných.
Kdysi neměli žádné „safe words“
Odpůrci dále obviňují McKamey Manor z toho, že v minulosti nepovolili, aby účastníci atrakce využívali takzvané safe words (dohodnutý signál, kterým osoba řekne, že nechce pokračovat dál), což prý vedlo k tomu, že jeden muž během dlouhého mučení omdlel.
Jon Schnitzer, režisér Haunters: The Art of the Scare tvrdí, že McKamey Manor byl jedinou extrémní atrakcí v USA, ve které se lidé ve smlouvě původně vzdávali práva na safe words. Jinak řečeno, Russ McKamey za účastníky atrakce rozhodoval, kdy už mají dost. Dokud neřekl stop, mohli je dobrovolní herci trápit dál.
V současnosti ale mohou lidé podle oficiálních pravidel skončit, kdykoli uznají za vhodné. Přesto se objevily stížnosti, podle kterých show pokračovala, i když účastník opakoval safe words. Russ McKamey dokonce přiznal, že jeden z jejich účastníků dostal během show infarkt, což cynicky nazval „kvalitním materiálem“.
Bála se, že ji zabijí
Russ McKamey si celou show natáčí, čímž se chrání před případnou žalobou. Na konci se účastníků ptá, zda své trápení nehráli, zda je na místě nedrželi násilím a zda jim někdo neublížil. Několik videí následně přidává na svůj youtubový kanál.
Některá z nich jsou však podle jedné z bývalých účastnic jménem Amy Milligan cíleně sestříhaná tak, aby na nich nebylo vidět to nejhorší, píše The San Diego Union-Tribune. Podle tvrzení účastnice z jejího videa například vystřihli, jak ji najatí pracovníci neustále potápěli do vody, i když je prosila, aby ji už pustili domů. Jejich reakcí byl jen smích.
Bála se, že ji tak nechtěně nebo úmyslně zabijí. Po odchodu ze strašidelného domu podobně jako jiní účastníci nahrála video, ve kterém v podstatě prohlásila, že šlo jen o hru a nikdo ji nedržel násilím. Později se však vyjádřila, že lhala, aby se dostala k nahranému videu z mučení, se kterým by šla na policii. Nakonec trestní oznámení nepodala.
Russ McKamey dlouhodobě opakuje, že zážitek v jeho atrakci je převážně psychologického charakteru a zranění si účastníci většinou způsobí sami. „Vytrhnou si zub, což je přitom velmi obtížné, vytrhnou si nehet a ostříhají si vlasy. Já to jen sleduji,“ uvedl tvůrce kontroverzní atrakce pro Ladbible. S možností, že účastníci přijdou o zuby, souhlasili v bodě 60.
Mnozí lidé kvůli údajným útokům na účastníky atrakce McKameymu posílají výhrůžné e-maily. Podle jeho slov je ale většina lidí s McKamey Manor spokojená a čas od času se někteří účastníci vrátí, aby si adrenalinový zážitek zopakovali.
Nemohou si ale účastníci odnést z takového zážitku i trauma? „Domnívám se, že potenciálně to možné je. Co se týče psychické odolnosti, každý člověk je individuální. To, co pro někoho může být nevinnou zábavou, se jiného může hluboce dotknout, takže to nelze zobecnit,“ uvedla psycholožka.
Údajně jí vyhrožoval, aby neřekla pravdu
Jednou z kritiček McKamey Manor je i Laura Hertz Brotherton, která se k extrémní atrakci dostala v říjnu 2016 a strávila v ní přes hodinu. Podle jejího tvrzení ji během show bičovali a udeřili pěstmi do tváře. Z týrání prý má do dnešního dne jizvy. Aplikovali na ní údajně i waterboarding, což znamená, že na její tvář dali kus oblečení, na který lili vodu, aby se dusila. Russ McKamey to ale popřel a tvrdil, že waterboarding nedělají.
Ženu prý později přinutili, aby si rukama vykopala jámu, do které ji začali pohřbívat zaživa a dýchat mohla jen přes brčko v ústech, píše Nashville Scene. Postupem času začala plakat a neustále opakovala dohodnutý signál, že se vzdává, ale herci prý přesto v mučení pokračovali několik dalších minut.
Russ McKamey jí následně údajně vyhrožoval, že pokud veřejně řekne, co se jí stalo, bude ji žalovat o 50 000 dolarů. Po odchodu z McKamey Manor tedy nahrála pochvalné video (viz níže), ale později přiznala, že ho natočila pod tlakem okolností. Krátce nato odešla do nemocnice, kde jí ošetřili mnohá zranění, ale odmítla říct, kdo jí je způsobil.
Personál proto zavolal policii, ale Brotherton před příjezdem strážníků odešla pryč. Později se přece jen odhodlala jít na policii, kde jí však řekli, že jelikož se smlouvou zřekla některých svých práv, nemohou s tím nic udělat. Russ McKamey tvrdil, že je jen lhářka a se vším, co se jí stalo v McKamey Manor, údajně souhlasila svým podpisem.