Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
31. března 2022 14:30
Čas čtení 6:59
Jakub Paulík

Fobie ze psů: Gabriela se cestou do práce stále bojí, že potká psa. Někteří lidé však ani nevěří, že taková fobie existuje

Fobie ze psů: Gabriela se cestou do práce stále bojí, že potká psa. Někteří lidé však ani nevěří, že taková fobie existuje
Zdroj: Refresher/Jakub Paulík
ZDRAVÍ
Uložit Uložené

Někdo nemůže bez psa vydržet, jiní se bojí už jen představy, že ho potkají na ulici.

Odmítáš jít ven s kamarády, protože si na procházku městem vezmou i své psy. Představa, že půjdeš na rodinnou návštěvu, kde pobíhá hravý německý ovčák, tě vyděsí natolik, že tě ihned polije pot, a tak raději zůstaneš doma. S podobnými situacemi se pravidelně setkávají lidé, kteří trpí fobií ze psů. A je jich víc, než bys možná čekal.

Na Refresheru se věnujeme různým zdravotním problémům, od těch nejběžnějších až po méně tradiční. V článcích rozebíráme například fobie, parasomnie(spánkové poruchy) či parafílie(sexuální odchylky). 

Pes
Zdroj: Refresher/Jakub Paulík

Gabrielino okolí si myslí, že fobie ze psů ani neexistuje

Určitě máš mezi svými kamarády takové, kteří nade vše milují psy. Když jsou delší dobu daleko od svého domácího mazlíčka, sužuje je jakoby „deficit psí lásky“, přičemž mají chuť hladit každého cizího psa, který projde kolem.

Možná tě tedy překvapí, že mezi nejčastější fobie patří právě strach ze psů, který se nazývá kynofobie. Celkově jí trpí přibližně 7 až 9 % populace, uvádí Healthline. Mezi lidmi se tedy vyskytuje obdobně jako například klaustrofobie(strach z uzavřených prostor) či arachnofobie(strach z pavouků), procentuální odhady se ovšem o několik jednotek procent liší. Třetina pacientů, kteří se chtějí léčit ze specifické fobie, má strach právě ze psů či koček.

Mnozí lidé přitom o kynofobii ani neslyšeli, což nám potvrdila i čtyřiadvacetiletá čtenářka Gabriela, která jí trpí od dětství. „Lidé se na mě často dívají zaraženě, když jim oznámím, že mám fobii ze psů. Říkají mi, že něco takového přece neexistuje,“ řekla Refresheru. Pravdou ale je, že existuje a některým lidem může fobie ze psů značně ztrpčovat život.

Projevy kynofobie se u lidí různí. Podle Healthline se může jednat o fyzické příznaky jako návaly horka nebo chladu, zvýšené pocení, zvýšený tep, bolesti žaludku či píchání v hrudníku. V některých případech lidé u psů zažívají i závratě, problémy s dýcháním nebo se celí rozechvějí.

Objevují se i pocity na omdlení, záchvaty úzkosti, panické záchvaty nebo strach z toho, že člověk s kynofobií může ztratit kontrolu nad situací nebo dokonce zemřít, a tak ze strachu — v tomto případě strachu ze psa — raději uteče.

Hodinu se uklidňovala, než mohla řídit

Jmenované symptomy fobie ze psů nemusí vyvolat jen kontakt se zvířetem, ale i obyčejná představa. Pomyšlení na to, že cestou do školy či práce potká osoba s kynofobií psa, kterému se nebude moci vyhnout, může být ve výjimečných případech natolik děsivá, že člověk raději zůstane doma.

V jiných případech se mohou lidé trpící fobií ze psů vyhýbat přátelstvím s pejskaři a při pohledu na kolemjdoucího psa raději přejdou na druhou stranu ulice. „Budou se snažit vyhnout jakékoli situaci, v níž by mohli být v blízkosti psa,“ tvrdí doktorka Laurie Vitagliano ze South Oaks Hospital v Amityville pro portál Psycom.

Podobné pocity zažívá Gabriela, které kynofobie výrazně ovlivňuje život. „Vždy a všude musím mít únikové cesty, alternativy a záložní plány. Delší či kratší zacházky jsou na denní bázi, stejně jako potřeba dostatečné časové rezervy. Například i cesta do práce je plná strachu a stresu z možného setkání se psem nebo jiným zvířetem,“ řekla naše čtenářka, které fobie značně ovlivňuje i sociální život. Vzhledem ke strachu ze psů se často od lidí izoluje, jen aby se nemusela dostat do nepříjemné situace.

Vyzkoušej předplatné
za 9
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 112270 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemčení?

  • Co se stalo Gabriele, když nedávno utekla před psem své tety.
  • Jak si Patrik vzpomíná na to, když ho jako dítě kousl do nohy pes.
  • Co zažila v dětství Gabriela.
  • Jak reaguje Patrik na běžícího psa.
  • Jak se dá s kynofobií bojovat.
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.