Ukrajinské výzkumné jaderné reaktory byly odstaveny již koncem února.
Ruské dělostřelectvo údajně střílelo na výzkumný jaderný reaktor ve městě Charkov, starosta okupovaného města Slavutyč prohlásil, že ve městě budou pokračovat masové protesty, a v obléhaném Mariupolu je stále 170 000 civilistů. Informuje o tom i deník Independent.
„Momentálně nelze odhadnout rozsah škod způsobených nepřátelskými akcemi, protože (útoky) v oblasti jaderného zařízení neutuchají,“ píše se prohlášení ukrajinského státního inspektorátu pro jadernou regulaci, které zveřejnil na Twitteru ukrajinský parlament.
V Charkovském institutu fyziky a technologie se nachází výzkumný jaderný reaktor, který funguje na nízko obohacený uran. Podle německé Společnosti pro bezpečnost zařízení a reaktorů (GRS) byly oba ukrajinské výzkumné jaderné reaktory již odstaveny koncem února – druhý se nachází v metropoli Kyjiv.
Jurij Fomičev, starosta města Slavutyč, které se nachází poblíž bývalé jaderné elektrárny Černobyl, potvrdil, že město je pod ruskou okupací. Zároveň ale avizoval, že budou pokračovat masové protesty obyvatel.
Ruští vojáci Fomičeva na nějakou dobu zadrželi, starosta však pro AFP následně potvrdil, že byl propuštěn. Později oznámil, že ve městě zahynuli tři civilisté. Mariupolská městská rada prostřednictvím aplikace Telegram upozornila, že v tomto obléhaném městě se stále nachází 170 000 civilistů.
Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že z města se v sobotu podařilo evakuovat dalších 4000 lidí. Kyjiv a Moskva se navzájem obviňují ze sabotování plánovaných evakuací civilistů z tohoto města, kde podle svědků v důsledku ruského obléhání panují katastrofické podmínky.
Ukrajinský ministr pro společenský a územní rozvoj Oleksij Černyšov mezitím uvedl, že „okupanti“ dosud zničili 4 500 obytných budov, 100 podniků, 400 vzdělávacích institucí a 150 zdravotnických zařízení.