Adéla vystupující pod pseudonymem Shopaholicadel si vždy přála být influencerkou. V roce 2021 si proto založila účet na TikToku, kam pravidelně nahrávala svá videa. S přibývajícími sledujícími ale začala čelit čím dál větší vlně kritiky, která přerostla až v kyberšikanu. Z TikToku se proto stáhla. Stále ale natáčí videa na YouTube, kde ji sleduje více než 30 tisíc lidí, avšak ne všichni tak činí z dobrého úmyslu.
Z videí Shopaholicadel vznikla řada parodií, memes a kyberšikanu nezastavilo ani to, že se jí mladá influencerka postavila čelem. S Adélou jsme si povídali o sociálních sítích a kyberšikaně, kterou jsme rozebrali také s psycholožkou Lenkou Hulanovou. Před šikanou nejen na sociálních sítích nemůžeme zavírat oči.
Shopaholicadel je v současnosti jednou z nejznámějších tvůrkyň na sociálních sítích. Pro některé je mladá youtuberka zdroj memů, posměšků. To, čemu čelí, lze označit za kyberšikanu.
Adél přitom do veřejného prostoru začala přispívat především proto, že jí videa a kontakt s fanoušky pomáhal překonat problémy pojící se s bipolární poruchou. S přibývajícím počtem followers musela své vystupování na sociálních sítích přehodnotit.
„Zpočátku jsem chtěla dělat spíše YouTube, ale časem jsem toužila i po tom stát se influencerkou. Je to takový můj splněný sen. Účet na TikToku jsem si zrušila, protože tam bylo až moc zlých lidí. Ano, jsou i na jiných sociálních sítích, ale ne v takové míře, jako na TikToku,“ řekla Adéla pro REFRESHER.
Její slova potvrzuje i fakt, že když si na TikToku vyhledáš tag #shopaholicadel, vyskočí na tebe videa plná Adéliných přeřeků, záznamy z live streamů, na nichž influencerka neudržela své emoce na uzdě, ale také sestřihy jejích haulů, ze kterých uživatelé vytváří meme. Jedná se o ukázkový případ kyberšikany.
Adél přesto na TikTok nezanevřela a s některými tvůrci se i nadále přátelí. „Ano, s některými se přátelím a budeme spolu dokonce i na TikTok táboře, kam jedu jako jeden z hostů. (shopaholicadel se nakonec TikTok tábora nezúčastní, pozn. red.) Mám udělaný certifikát, dle kterého může dělat chůvu dětem, takže to bude fajn. Za mé přátelé bych označila Tomiho, Honzu Michálka, Aničku Šulcovou…,“ řekla nám Adél.
Jak ale rozlišit pravého přítele od těch lidí, kteří se na populární influencerce snaží pouze přiživit? „S Tomem jsem se viděla osobně, řešili jsme spolu i ostatní lidi a říkal mi, že oni mají svoje čísla a nepotřebují si je nahánět na mně,“ míní Shopaholicadel.
Shopaholicadel na hejty nereaguje. Memům, která na ni vznikají, se prý zasměje
Ačkoli nám Shopaholicadel řekla, že o hejtech mluvit nechce, neboť v ní vzbuzují nepříjemné emoce, svěřila se nám, že memům, která z jejich videí vznikají, se mnohdy zasměje i ona. „Vůbec mi to nevadí, zasměju se tomu a alespoň je nějaká sranda,“ řekla Adéla.
Influencerka si uvědomuje, že sociální sítě mohou být velmi toxickým místem, ale přesto na nich chce setrvat. „Baví mě, že mohu mluvit na kameru, že si sama mohu vymyslet, co budu natáčet a jsem u toho v domácím prostředí, kde se cítím svá. Baví mě i komunikace s fanoušky. K tomu, abych ze sociálních sítí neodcházela, mě motivuje i můj snoubenec, který mi navíc radí, co nesmím říkat, co není vhodné říkat veřejně a podporuje mě, abych neřešila hejty a vyprdla se na ně…,“ zdůvodňuje Shopaholicadel s tím, že se nenávistné komentáře snaží neřešit.
„Ano… občas jich už bylo moc a přemýšlela jsem, že skončím, ale snoubenec mi říkal, že přece nebudu končit, když už mám tolik fanoušků. Na YouTube mám totiž 26 tisíc odběratelů a na Instagramu 120 tisíc followerů,“ dodala.
„Upadla už Markétce hlava někdy?“ Šikana není v pořádku
Jedno z nejznámějších memes vzniklo, když se Shopaholicadel někdo na streamu zeptal, zda její Markétce již někdy upadla hlava. Kdo je vlastně tato Markétka? Jak jsme již zmiňovali, Adéla žije s bipolární poruchou, ale také s dalšími nemocemi, kvůli kterým nemůže mít děti. Na internetu si proto našla informaci, že ženám, které nemohou mít vlastního potomka, psychicky pomáhá pečovat o panenku.
Pokud se stanete obětí či svědkem kyberšikany, nenechte to jen tak být!
> Nahlašte kyberšikanu na sociální platformě, na které se nacházíte.
> Nikdy nepřeposílejte, nikdy se nezapojujte ani nelajkujte škodlivý obsah.
> Pomozte těm, kteří zažívají šikanu (pošlete jim soukromou zprávu, SMS, e-mail, apod., aby věděli, že v tom nejsou sami).
> Omezte své sdílení online. Ne vše, co děláme offline, musíme dokumentovat na našich sociálních sítích.
> Emocionální sdílení. Pokud se hádáte se svým partnerem nebo se hroutíte ze svých dětí, sociální sítě nejsou místem, kdy byste měli prát své osobní prádlo. To, co může začít zcela nevinně, může skončit jako veřejný pranýř.. Kyber-přátelé nejsou kyber-terapeuti.
> Poznejte své publikum. Než začnete sdílet svůj obsah, kdo je vaše publikum (rodina, přátelé, kolegové z práce, kybernetičtí známí)? Uvědomte si, kam posíláte příspěvky, a připravte se na možné negativní důsledky.
> Nebojte se udělat si online přestávku. Je zcela v pořádku udělat si online přestávku a odhlásit se na nějakou dobu ze sociálních sítí. Když si uděláte čas na lidi kolem sebe, můžete získat více empatie právě pro ty, kteří jsou online.
Ve chvíli, kdy kyberšikana probíhá můžete vždy udělat toto:
> Nikdy agresorovi neodpovídejte.
> Zablokujte vzkazy od toho, kdo vás šikanuje.
> Nahlašte šikanu provozovateli platformy, na které se nacházíte.
> Uložte nebo si vytiskněte historii zpráv s kyberšikanou, uložte si printscreeny kyberšikany.
> Odejděte z prostředí, kde ke kyberšikaně dochází.
> Promluvte si se svými nejbližšími, nebo lidmi, kterým důvěřujete o tom, co se vám děje.
> Když se děti a teenageři stanou obětí kyberšikany, obvykle se jim doporučuje obrátit se o pomoc na dospělé. U dospělých je doporučení vlastně stejné, dospělí by se měli obrátit na jiné dospělé – v tomto případě na úřady. Kyberšikana je v mnoha částech vyspělého světa považována za trestný čin. Policie nebo organizace, které se zabývají tímto druhem trestné činnosti, pak mohou zahájit vyšetřování.
Obrátit se na policii může však být vždy až ta poslední možnost. Většina platforem sociálních médií má své nástroje k řešení jakéhokoliv druhu online zneužívání. Na Facebooku můžete nahlásit urážlivé komentáře, příspěvky a profily; profily lze také zablokovat. Facebook také na své platformě nabízí stránky věnované pomoci s šikanou nebo obtěžováním. Instagram také vyzývá své uživatele, aby hlásili jakékoli případy šikany a obtěžování, a nabízí zdroje pomoci těm, kteří něco takového zažili. Twitter také nabízí rady, jak se vypořádat s online zneužíváním. Většina populárních herních platforem rovněž zavádí nějaký druh ochrany proti online šikaně a obtěžování. Obvykle se jedná o kombinaci ručního nahlašování hráčů a automatického odhalování hrubého chování, které může vést k dočasným zákazům a k trvalým zákazům pro recidivisty.
psycholožka Lenka Hulanová pro REFRESHER
„Ze zdravotních důvodů nemohu mít děti, takže si to nahrazuji panenkou, která je pro ženy, které nemohou mít děti nebo o ně přišly. Neřekl mi to žádný odborník, sama jsem před pár lety objevila, že něco takového existuje, tak jsem si o tom začala více číst a našla jsem jednu paní, co ji prodávala, tak jsem si ji pořídila,“ vzpomíná Adéla na okamžik, kdy si pořídila Reborn baby Markétku.
„O nemocích se prostě nechci bavit. Mám jich víc než dost a trápí mě, že mi pořád něco je. Přemýšlela jsem, že bych o tom mohla natočit nějaké video, o všech nemocech, které mám. Byla bych ráda, kdyby mě lidé pochopili a nedocházelo ke kyberšikaně, které teď bohužel čelím. Lidem vadí i to, jak vypadám, jak se chovám… Sociální sítě mě ale baví i přes tento hejt, sama jsem v jednom videu říkala, že to nedělám pro čísla či pro peníze, ale proto, že mě to baví, zlepšuje mi to dny,“ řekla Adéla pro REFRESHER.
Shopaholicadel: Nikdo nechce zaměstnávat invalidní důchodce. Nyní jsem ale šťastná
I přes to všechno, co už Adélu v životě potkalo, se snaží žít šťastně a spokojeně. Influencerka má pejska, který ji udržuje v dobré náladě a také přítele, s nímž se dokonce i zasnoubila. „Jsem šťastná, díky snoubenci, kterého mám. Společně jsme se navíc přestěhovali do nového většího bytu, kde má i pejsek a morčátko více místa, takže jsem strašně šťastná,“ řekla nám.
Co by však ráda změnila je pracovní trh. Adéla je kvůli nemocem v invalidním důchodu a nemůže sehnat práci. „Hledám si také práci, ale pořád mě všude odmítají, protože nikdo nechce zaměstnávat invalidní důchodce,“ dodala.
Kyberšikana v přímém přenosu
Jak říká sama Adéla, na sociálních sítích čelí kyberšikaně, tedy šikaně na internetu. O ní jsme se proto pobavili s psycholožkou Lenkou Hulanovou, která nám o šikaně nejen na sociálních sítích řekla více.
„Dnešní digitální doba přispívá k tomu, že stále více a více našich denních činností probíhá přes nejmodernější online technologické vymoženosti. Zjišťujeme, že bez mobilního telefonu a připojení na internet jako bychom ani neexistovali. Ať chceme nebo ne, stáváme se na online technologiích v mnoha směrech závislými. Čím více tyto technologie využíváme, tím více roste pravděpodobnost vzniku kyberšikany, online obtěžování či zneužívání,“ řekla pro REFRESHER psycholožka Lenka Hulanová.
„Přestože se většina případů kyberšikany, o kterých slýcháme v médiích týká teenagerů, dospělí mohou mít s kyberšikanou stejně velké problémy, jako děti. Ve skutečnosti jsou daleko nebezpečnější právě dospělí agresoři, kteří jsou mnohem zběhlejší ve skrývání své online identity a mnohem zlomyslnější a sofistikovanější ve způsobu, jakým používají technologie k poškození ostatních,“ dodala.
Právě sociální sítě jsou podle psycholožky místem, kde ke kyberšikaně dochází nejčastěji. „Jako kyberšikanu můžeme označit šikanu, která probíhá prostřednictvím digitálních zařízeních, jako jsou mobilní telefony, počítače, tablety atd. Odehrává se na sociálních sítích, messengerech, e-mailech, v sekcích komentářů, fórech nebo na herních platformách. Sociální média jsou pro kyberšikanu tou nejrozšířenější platformou,“ uvedla.
„Může jít o různé druhy útoků, mohou být zaměřené na vaše politické, náboženské nebo jiné přesvědčení. Mohou se zaměřovat na váš fyzický vzhled, povahu, pohlaví, etnický původ, sexuální orientaci nebo cokoli, co se jim může prezentovat jako snadný cíl a velmi citlivá osobní stránka. Útočník se vás může pokusit ponížit zneužitím citlivých osobních údajů, které nikdy neměly spatřit světlo světa. Věřte svým pocitům, pokud jsou nepříjemné, je něco špatně.“
„Útočník může být zcela cizí osoba, kterou neznáte, ale velmi často se jedná o spolupracovníky, bývalé kamarády či partnery. Když se do kyberšikany zapojí více agresorů – jedná se o mobbing. Mobbing je často spojován s pracovištěm, kde se jiní zaměstnanci snaží nepohodlného spolupracovníka zbavit zastrašováním, ponižováním, šířením zlomyslných fám nebo dalšími promyšlenými prostředky,“ doplnila Hulanová.
Kyberšikana může mít vážné důsledky. Můžeme ji nějak předejít?
Před kyberšikanou bychom rozhodně neměli zavírat oči, a to jak ve vlastní sociální bublině, tak v případě, že ji vidíme na internetu. Důsledky totiž mohou být velmi vážné. „Kyberšikana je pro mnohé oběti zdrojem každodenní úzkosti, strachu a obav. Vzhledem k tomu, že nás online technologie zcela obklopují, jedná se o problém, který neskončí, když např. oběť mobbingu opustí práci, provází ho i doma a všude, kde je online. Kyberšikana může mít pro citlivé lidské osobnosti tragické následky, lidé se mohou začít sebepoškozovat, propadat depresím, být pod velkým sociálním tlakem nebo dokonce spáchat sebevraždu,“ vysvětlila nám psycholožka.
„Dopad kyberšikany dospělých může být opravdu zničující. Nenávistné online útoky mohou ničit pověst člověka, ať už společenskou nebo profesní, mohou ničit jeho kariéru, podnikání, nebo někdy celé rodiny, které se díky těmto útokům zcela rozpadly,“ varuje před dopady kyberšikany Lenka Hulanová.
Odbornice jsme se proto zeptali i na to, zda je možné kyberšikaně nějak předejít. „Měli bychom si uvědomit, že pokud budeme trávit čas na jakékoli online sociální platformě, dříve nebo později se můžeme dostat do konfliktu. Kyberšikana patří k lidskému chování, děje se a určitě se nám ji nikdy nepodaří stoprocentně vymýtit. Když nemůžeme ovlivnit nenávistné online chování druhých, můžeme učinit kroky, které změní naše online chování a naše reakce na online negativitu,“ řekla pro REFRESHER.