Ve věku 107 let zemřela Mimi Reinhardt. Během holokaustu pro německého průmyslníka Oskara Schindlera vypracovala seznamy osob, které pomohly zachránit stovky Židů.
Mimi Reinhardt, která pracovala jako Schindlerova sekretářka až do roku 1945, měla na starosti sestavování seznamů židovských dělníků z ghetta v polském Krakově, kteří byli najímáni pro práci v jeho továrně. Krakovské ghetto totiž bylo v té době jedním z pěti ghett v zemi zřízených za účelem vykořisťování, terorizování a pronásledování polských Židů.
Při sestavování seznamů čelila Reinhardt, která sama byla Židovkou, obrovskému riziku. Odhaduje se však, že tyto „Schindlerovy seznamy“ mohly před deportací do nacistických táborů smrti ochránit až 1300 lidí.
O jejím úmrtí informoval portál The Guardian. „Moje babička, tak drahá a jedinečná, zemřela ve věku 107 let. Odpočívej v pokoji,“ napsala vnučka Nina v prohlášení.
Podle britského bulváru The Sun poslední roky před smrtí strávila Reinhardt v pečovatelském domě severně od Tel Avivu v Izraeli, kam se přestěhovala v roce 2007 z New Yorku.
Izraelský fotograf Gideon Markowicz, který se s Reinhardt setkal v rámci projektu věnovaného přeživším holocaustu, o ní hovořil jako o aktivní ženě. „Podílela se na aktivitách domova důchodců a byla mistryní v bridži. Surfovala po internetu a sledovala burzu,“ uvedl podle The Guardian v pátek pro AFP.
Schindler, který zemřel v roce 1974, byl izraelským muzeem holocaustu Jad Vashem jmenován členem řádu Spravedlivých mezi národy, což je ocenění pro lidi nežidovského původu či vyznání, kteří se snažili zachránit Židy před nacistickým vyhlazováním.
O jeho činech vypráví bestseller Schindlerova archa z roku 1982 a oceňovaná filmová adaptace Stevena Spielberga Schindlerův seznam. Reinhardt v minulosti uvedla, že se s režisérem Spielbergem jednou setkala, na film se jí ale dívalo těžko.