Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
17. dubna 2022 v 19:22
Čas čtení 1:42
Vojtěch Vanda

Žena si po smrti kočky nechala naklonovat její identickou kopii. Zaplatila více než půl milionu korun

Žena si po smrti kočky nechala naklonovat její identickou kopii. Zaplatila více než půl milionu korun
Zdroj: Pxfuel / volně k užití
ZAJÍMAVOSTI SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ (USA)
Uložit Uložené

Američanka Kelly Anderson se rozhodla, že se se smrtí svého mazlíčka úplně nesmíří. Nechala z jejího těla odebrat buňky, z nichž se pak naklonovala kočka prakticky identická její předchůdkyni.

Věda již pokročila tak daleko, že za jistou sumu peněz si můžeš nechat naklonovat svého mazlíčka, jehož vyměřený čas na zemi vypršel. The Washington Post informoval o příběhu Američanky Kelly Anderson, jejíž kočka Chai přišla o život kvůli kousku fólie v jejích vnitřnostech. Texaská firma ViaGen Pets následně odebrala kus její tkáně a z ní naklonovala identickou kočku.

Doporučeno
Instagram nezvládá mazat účty, které sdílí sexualizované fotografie dětí Instagram nezvládá mazat účty, které sdílí sexualizované fotografie dětí 17. dubna 2022 v 15:07

Klonování zvířat není úplně hudba budoucnosti. První savec, ovce Dolly, byla naklonována ve Skotsku již před 25 lety. Nyní je však možné, aby si majitel mazlíčka, který přišel o život, mohl za jistý obnos peněz nechat naklonovat jeho kopii. Zvíře má samozřejmě jiný charakter i zkušenosti, ale podoba společně s některými rysy jsou prakticky stejné

Anderson přinesla před pěti lety zesnulou kočku do texaské laboratoře společnosti ViaGen Pets, kde za 25 tisíc dolarů (dnes 564 tisíc korun) odebrali kočce kus tkáně a vytvořili jí prakticky úplně stejný klon. Proces klonování totiž není úplně složitý – buňky se obvykle odeberou z ucha nebo břicha a v laboratoři jsou pak buňky umístěny do směsi enzymů, aby se odstranila DNA.

„Vědci poté získávají neoplodněné vajíčko od jiného dárcovského zvířete, následně se jádro vajíčka odstraní „jehličkou“ a vymění se za jádro buněk domácího mazlíčka. Nové vajíčko, které nese DNA zvířete, se umístí do směsi s živinami, které se obvykle nacházejí v děloze, a kultivuje se, dokud se z nich nestanou embrya, která se implantují do náhradního,“ informoval o procesu profesor univerzity v Illinois CheMyong Jay Ko.

I přes relativně jednoduchý proces není klonování vždy stoprocentní; často se musí vyzkoušet vícero dárců a i tak se to povést nemusí. Vzhledem k tomu, dodal Ko, že se nejedná o přirozený proces, mohou také nastat abnormality, potrat a smrt hned po narození.

Klonování je hororová show, myslí si PETA

Ke klonování přistoupily i světové hvězdy, například zpěvačka Barbra Streisand již dvakrát nechala naklonovat svého psa. Tato praktika se však nelíbí neziskové organizaci PETA, která bojuje za práva zvířat. 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Barbra Streisand (@barbrastreisand)

„Klonování je hororová show: plýtvání životy, časem a penězi. Utrpení, které takové experimenty způsobují, je nepředstavitelné. Neexistuje pro to dobrá omluva a mělo by to skončit okamžitě,“ napsala organizace v článku z roku 2018.

Doporučeno
,,Nebudeme s vámi mít s** ani rodit vaše děti.‘‘ Ženy ve Spojených státech vrací úder hnutí Your body, My choice ,,Nebudeme s vámi mít s** ani rodit vaše děti.‘‘ Ženy ve Spojených státech vrací úder hnutí Your body, My choice 13. listopadu 2024 v 11:25

PETA nevidí důvod v klonování a upozornila potenciální zájemce, že naklonovaný pes nebude úplně stejný jako ten, který zemřel a k němuž měli citovou vazbu. 

„Když uvážíte, že miliony podobně hezkých psů jsou každý rok utraceny ve zvířecích útulcích, jelikož se pro ně nenajde domov, je klonování o to neobhajitelnější. Nejen, že to má za následek ještě více porodů, ale také utrpení zvířat v laboratořích,“ dodali zástupci PETA.

Domů
Sdílet
Diskuse