Krizová vláda vyhlásila lockdown na čtyři dny. Trvá už více než měsíc a jeho konec je pro mnohé v nedohlednu.
Číně se dařilo dva roky drastickým omezením pohybu vyhýbat. V prosinci 2021 však koronavirus zmutoval na méně nebezpečnou, avšak mnohem nakažlivější variantu omikron a čínská vláda na začátku dubna zavedla nejpřísnější formu lockdownu, tentokrát v ekonomickém centru země Šanghaji.
Lockdown měl podle prvních informací trvat pouhé čtyři dny, než se úřadům podaří testováním zmapovat výskyt ohnišť a efektivně izolovat nakažené. Dnes je většina obyvatel Šanghaje v lockdownu již více než měsíc a přibývají protesty, volání o pomoc i šokující videa ze zásahů domovníků a autorit.
Náš redakční tým ti chce nabízet zajímavé pohledy na všechny důležité události, které hýbou světem. Pokud máš stejný zájem, staň se předplatitelem služby Refresher+. Získáš přístup k našemu archivu a podpoříš vznik desítek nových článků měsíčně.
Karanténní centra jako z hororu
Samostatnou kapitolou šanghajského lockdownu je rozsáhlá karanténní povinnost, jelikož krizová vláda z Pekingu nařídila poslat do karantény všechny pozitivní, tedy i lidi bez symptomů. I v tomto případě narazila přísná oficiální nařízení na praktickou nepřipravenost městské infrastruktury na rozsah pandemie.
Nová karanténní centra se staví doslova ze dne na den uvnitř i v okolí přetížené Šanghaje. Přeměňují na ně stadiony, hotely, nemocnice, kongresová a rekreační centra či celé kancelářské budovy.
Podmínky z mnoha center popisuje sinolog, expert na čínskou politiku a editor knihy Supervelmoc? Vše, co potřebujete vědět o současné Číně Richard Turcsányi jako „zcela šílené“. Největším problémem je kromě přeplněnosti stav hygienických zařízení. Některá centra navíc nejsou během otevření ani kompletně dokončena.
Quarantine camp in Shanghai. It’s for their health apparently.
— James Melville (@JamesMelville) April 20, 2022
This is what happens when authoritarianism runs amok. pic.twitter.com/1AaYJmWMOF
Sinolog, bloger, youtuber a autor knihy Moje čínská dekáda Pavel Dvořák tvrdí, že každé z center má specifické problémy. „Do některých zatéká, v jiných se nedá z důvodu neustálého svícení spát. Známý se setkal s tím, že pro něj nebylo první noc místo, a tak spal na lehátku na chodníku.“
Lidé do karanténních center odvážejí dennodenně a to, kde skončí, závisí také na tom, zda si umí dobré místo vyargumentovat. Stává se, že člověka odvezou a hodiny s ním procházejí karanténní centra s cílem najít mu místo. Když zjistí, že je všude plno, odvezou ho zpět domů.
V některých čtvrtích se karanténní logika dokonce otáčí. Pokud je v nich totiž více pozitivních než negativních případů, autority ji přemění na karanténní centrum a lidi s negativním testem odvezou do speciálních hotelů.
Problémy s dodávkami jídla
Co se dozvíš po odemčení?
- Jaké nejčastější problémy jsou spojeny s karanténními centry.
- Zda může Čína přehodnotit strategii „zero covid“.
- Komu jsou adresovány protesty v Šanghaji a proč lidé křičí z oken.
- Kdo pomáhá udržovat pořádek na šanghajských sídlištích.