Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Na vlastní oči jsme se přesvědčili, že zde žil génius a také architekt César Manrique, který se postaral o dokonalý vzhled každého koutu ostrova.
Kanárské ostrovy lákají cestovatele po celém světě. Turisté sem jezdí na letní dovolené odpočívat, ale i mimo sezónu poznávat přírodní krásy.
Dnes se vydáme na ostrov Lanzarote. Nejvýchodnější ostrov nabízí kromě nekonečných pláží nespočet sopečných přírodních úkazů. Najdeš zde několik jeskyní, pláže pokryté černým vulkanickým pískem nebo více než 300 sopek. I díky tomu zde nejsou výškové budovy a vzhled Lanzarote ti zajistí nádherný estetický zážitek.
Jak sem přijedeš a kde se můžeš ubytovat?
Dostaneš se sem jednoduše — přímým letem se společností Ryanair z Vídněnebo i z Prahy. Ceny letenek se mimo sezónu pohybují kolem 900 korun a let trvá přibližně 4,5 hodiny.
Zdroj: Refresher/Martin Honko
Po ostrově jsme se přesouvali půjčeným karavanem, ve kterém jsme nejprve i bydleli, a později autem. Ceny jsou přijatelné, ale dopravní prostředky je třeba si předem rezervovat přes internet, protože na poslední chvíli mohou jejich ceny rapidně vzrůst. My jsme za karavan zaplatili kolem 8 500 korun. Poslední dny jsme strávili v apartmánu ve středu ostrova, kousek od letiště.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Co uvidíš v krajině jako z Marsu.
Zda ti místní upečou jídlo nad vulkánem.
Kde uvidíš kraba albína, který je symbolem ostrova.
Proč zde nenajdeš výškové budovy.
Jaké víno si na Lanzarote vychutnával William Shakespeare.
Pět tisíc hektarů pokrytých sopečnými krátery a pole ztuhlé lávy vytvářejí jedinečný vizuální zážitek připomínající život na Marsu. Tato unikátní krajina zázraků je zařazena do biosférické rezervace UNESCO a nachází se na jihozápadě ostrova. Dostaneš se sem autem nebo autobusem. Ten dojíždí z hlavního města Arrecife, ale také z dalších místna ostrově.
Zdroj: Refresher/Martin Honko
Národní park je pojmenován podle místní sopky, která mnohé okouzlí. Je to jediná aktivní sopka a místní tě o tom přesvědčí jednoduše tak, že přímo do kráteru nalijí trochu studené vody, která vzápětí vystříkne do výšky. V obchůdcích se suvenýry si odtud můžeš vzít na památku magnetku a v nabídce je i jízda po parku na velbloudech. Pokud se rozhodneš nechat tato zvířátka odpočívat, procházej se po parku raději po svých.
Jameos del Agua — podzemní labyrint, který ukrývá poklady
Série lávových jeskyní se nachází nedaleko obce Haría na severu ostrova. Toto umělecké, kulturní a turistické centrum vytvořil místní umělec a architekt César Manrique. Jeho tvorba je známá propojením člověka, umění a přírody. Vnitřek vulkanického tunelu předělal na přírodní auditorium. V rámci komplexu se můžeš najíst ve dvou restauracích a najdeš zde i uměle vytvořené jezero s azurovou vodou a palmami, lagunu se vzácnými mořskými raky či koncertní sál.
Zdroj: Refresher/Martin Honko
Slovo jameo označuje velký otvor v lávovém tunelu, který vznikne, pokud se horní část tunelu zhroutí. Tunel, v němž se Jameos del Agua nachází, vznikl erupcí sopky Monte Corona a je dlouhý 7 kilometrů.
Kanárská kuchyně je plná mořských plodů a lokálních specialit
V jídelních lístcích mají velké zastoupení mořské plody, které ti v restauracích servírují vždy čerstvě ulovené. Populární jsou zde ryby, krevety, mušle nebo chobotnice. Na ostrově ale najdeš také italské restaurace či lokální fastfoody s chutnými hamburgery.
Tyto dobroty jsou pro ně typické a rozhodně stojí za vyzkoušení:
Papas arrugadas. Malé kulaté kanárské brambůrky jsou snad nejpopulárnějším jídlem na ostrově. Jejich příprava spočívá ve vaření ve slané vodě a následně v sušení v troubě. Slupka se z brambor nedává dolů, a tak je výsledkem křupavá slaná brambora s měkkým středem. Podává se se dvěma lokálními omáčkami Mojo, z nichž jedna je červená papriková a druhá je zelená a má příchuť koriandru.
Puntillas de calamar. Tyto mini chobotnice se smaží obalené v těstíčku. Jsou křupavé a připomínají chipsy. Servírují se pokapané citrónem, aby byly šťavnaté a ty abys z nich měl gurmánský zážitek.
Pescado a plancha. Typicky připravená ryba, kterou místní grilují na česneku. Většinou máš v restauracích na výběr tyto tři: dorada, vieja nebo cherne. Ryby v podnicích najdeš za skleněným pultem naložené v hromádce ledu a sám můžeš prstem ukázat na tu, která ti padne do oka. Vzápětí ji kuchař naváží, naúčtuje a připraví.
Vulkanické víno se stává stále populárnějším
Přestože podnebné pásmo Kanárských ostrovů není nejvhodnější pro pěstování révy, už dlouhá léta produkují vína známá po celém světě. Říká se, že jedním z velkých fanoušků vulkanických vín byl dokonce i William Shakespeare. Nám v každé restauraci doporučovali lokální víno Malvasia a velmi nám chutnalo.
Jako správní Slováci jsme si v restauracích dali i tvrdý alkohol, ale to, co nám nabídli, nemůžeme ani zdaleka přirovnat k naší domácí slivovici. Doporučujeme ti tedy zůstat u vína, neboť tento vulkanický skvost opravdu stojí minimálně za ochutnávku.
300 soch ukrytých pod hladinou moře
Britský sochař, přírodovědec a profesionální podvodní fotograf Jason deCaires Taylor vytvořil v hloubce 15 metrů pod mořskou hladinou jedinečný komplex soch. Na základě dialogu umění s přírodou navrhuje instalace, které ponoří do vody, aby je konzervoval a nechal přírodu a podmořskou říši s nimi dále pracovat.
Jeho unikátní muzeum Museo Atlántico jsme sice nenavštívili, ale máme ho na wish listu. Je k dispozici profesionálním potápěčům i začátečníkům. Na stráncemuzea nabízejí kurzy potápění, a tak ho má šanci vidět kdokoli. Má rozlohu přibližně 2 500 čtverečních metrů a je zpřístupněno pro nadšence potápění. Nejnovějším dílem je obrovská, čtyřmetrová stěna s jediným vstupem, do které se vejde 35 lidí v reálné velikosti. Další zajímavou sochou je kruh z lidských částí, připomínající trnovou korunu.
Jídla pečená nad vulkánem? Jasně!
Národní park Timanfaya nabízí kromě přírodních krás také gurmánský zážitek. Můžeš si zde totiž objednat jídlo, které ti připraví pečením nad vulkánem. Přestože vulkán, nad kterým připravují pochutiny, již není aktivní a neprodukuje lávu, uvnitř stále dosahuje teploty až 500 °C.
V restauraci El Diablo stojí gigantický gril nad vulkanickou dírou v zemi a upečou ti zde barbecue speciality. V nabídce jsou také ryby, kuřecí maso, batáty či jiné speciality. Kuchyně je veřejně dostupná turistům a můžeš si na vlastní oči prohlédnout, jak kuchař připravuje tvou objednávku.
Žádné billboardy vedle silnic ani výškové budovy
Vydáš-li se autem po cestách Lanzarote, uvidíš snad všechny možné krásy přírody, výhledy na oceán nebo dlouhatánské pláže. Co ale určitě neuvidíš, jsou billboardy při cestách. Spolu s výstavbou výškových budov jsou na ostrově zakázanéa opět se o to zasloužil architekt Manrique, který ostrovu ponechal jednoduchost a minimalismus, čímž jej udělal výjimečným. Existuje však jediná výjimka, kterou je nejvyšší hotel na ostrově. Gran Hotel Arrecife měří jen 54 metrů, ale na ostrově vyšší budovu nenajdeš. Působil na nás jako pěst na oko, ale jak se říká, sto lidí, sto chutí.
Kaktus, kaktus... všude samý kaktus!
Na severu ostrova se nachází poslední dílo zmíněného Césara Manriqueho a je jím obrovská zahradas více než 1 400 druhy sukulentů. Díky velkému kovovému kaktusu před vchodem je snadno viditelná již z dálky. Nachází se zde na černém kameni větrný mlýn a právě z tohoto místa je nejlepší výhled na prostor posetý nejrůznějšími druhy tropických pichlavých „zelenáčů“. Odpočinout si zde můžeš u rybníka a občerstvení najdeš v místní kavárně.
Zdroj: Refresher/Martin Honko
Domov mořského raka albína, jedinečného zvířátka, které je symbolem ostrova
Zmiňovaný útvar Jameos del Agua je důležitý i z ekologického hlediska. Je totiž domovem unikátního endemického druhu mořského raka, zvaného slepý humr nebo krab albín. Toto zvířátko, ne větší než jeden centimetr, se stalo symbolem ostrova Lanzarote.
Mořský rak albín je velmi citlivý na změny v laguně a do značné míry ho ovlivňuje hluk a světlo. Ve vodě raci vypadali jako malé hvězdy a museli jsme čekat pár minut, abychom zachytili jejich pohyb. Jsou zde přísná pravidla pro jejich ochranu, například je zakázáno házet do jezírka mince a jakékoli jiné předměty. Ty by mohly změnit pH a tím ublížit těmto maličkým stvořením.
Cyklisté, roztrhl se s vámi pytel?
Když jsme na severu ostrova navštívili rozhlednu Jameos del Agua, uvědomili jsme si, že jsme na ostrově potkali více cyklistů než surfařů. Tato oblast je hornatá a není se proto co divit, že sem kvůli cyklistice jezdí lidé z celého světa a dávají svým nohám pořádně zabrat. Na každém kroku jsou zde však takzvané miradory — rozhledny, které jim ke sportovní aktivitě nabízí nádherné výhledy.
Více příspěvků z dovolené na Lanzarote si můžeš prohlédnout na instagramových účtech Lindya Martina.