Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Budeme smlouvat, najdeme poklady z půd i naprosto zbytečné zbytečnosti. Nová série Refresheru tě provede blešími trhy.
Blešák, na který se dnes vydáme, má dlouholetou historii – přestože jeho umístění a podoba nemá s tím původním již mnoho společného. Za „starých dobrých“ časů byl nejslavnější pražský blešák umístěn v prostorách továrny ČKD ve Vysočanech, kterému se lidově přezdívalo Kolbenka. Rozbahněné místo, kde šlo pořídit naprosto cokoli, od „západních“ sladkostí třeba po násadu na rýč i zubní protézu, mělo své kouzlo.
Lidé směňovali, hráli skořápky, ale i kradli – takoví „vejlupci“ pak organizátoři bleších trhů vyvěsili i s fotografií na „tabuli cti“. V roce 2016 se ale po dvanácti letech blešák přestěhoval do areálu U Elektry v městské části Praha 9 – Vysočany.
Pražské bleší trhy jsou obrovské, největší v České republice a snad i v Evropě. Otevřené jsou každou sobotu a neděli od 6 do 14 hodin za každého počasí – i v mrazu, dešti, úmorném vedru. Na návštěvu si vyhraď alespoň hodinu, ať máš čas si všechno v klidu projít, prohlédnout a vysmlouvat.
Pěší mají vstup za 30 Kč, děti a osoby se zdravotním postižením zdarma. Pokud se na blešák dostavíš autem, parkovné vyjde na 90 Kč za osobák, za motocykl pak 50 Kč. Parkoviště je přímo v areálu a je skoro stejně velké jako samotný trh. Ovšem počítej s tím, že čím hezčí počasí daný víkend bude, tím víc lidí bude chtít dorazit. Platí zde ono „bleší“ pravidlo, že pro nejlepší zboží se chodí ráno, případně dopoledne.
Dostaneš se sem i veřejnou dopravou, stačí vystoupit na tramvajové zastávce „U Elektry“ – jezdí sem osmička a pětadvacítka. Funguje ale i bezplatná autobusová linka pro návštěvníky, která pendluje po celou dobu trvání trhu mezi Hloubětínem a areálem.
Na ploše přes 50 000 metrů čtverečních člověk najde opravdu cokoli. A když říkáme cokoli, tak opravdu cokoli. Nachází se zde stánky s tím „pravým“ bleším zbožím – starožitnými příbory, křesly ve stylu art deco, norkovými kožichy, knihami, obrazy, starými psacími stroji a fotoaparáty na svitkové filmy. Další – a snad poloviční, část je ovšem plná věcí, které nemají s původním smyslem bleších trhů nic společného.
Prodejci tu totiž nabízí také oblečení, boty i hračky z Číny, přeprodávají levnou kosmetiku a čistící prostředky z Polska a Německa či přímo mají pronajaté celoroční stánky umístěné v areálu, kde prodávají nové zboží – nejčastěji nářadí a čínskou elektroniku. Všude rozeskládané zánovní ledničky a mikrovlnky z německý bazarů bohužel ruší ráz místa a není to už, „co to bývalo“, ale i tak má toto zboží své kupce.
Chceš návštěvu blešího trhu spojit s výletem? Mrkni na sérii Refresheru „Kam na výlet“!
„Bleší trh U Elektry je místem, kde se nepotřebné věci jednoho člověka stávají pokladem jiného!“ popisují organizátoři na webových stránkách trhu.
Pražský blešák je zároveň hojně navštěvován turisty, čehož stánkaři rádi využívají a mohou se pokoušet je trochu „natáhnout“. Tak až budete vidět německého hipstera, který s nadšením kupuje naprosto bezcenný cibulák za litr, zkuste zakročit. Jinak jsou ale prodejci ochotní smlouvat, poradí a řada z nich je i velmi znalá v tom, co prodává. Ke koupi starého analogu či obrazu se vám tak občas dostane i velmi zajímavých a poučných přednášek.
Zboží tu nemusíte jen koupit, ale i prodat. Přeci jen – přicházející jaro je skvělý čas na vytřízení nepotřebných krámů, na které se přes rok jen práší. Nemusíte mít ani živnostenský list, jelikož zisk z prodeje osobních věcí se nedaní. Cena prodejního místa závisí na velikosti stánku a sezoně, nejlevnější vyjde na 150 Kč.
Každý si tu přijde na své – na místě je dokonce i stánek s pánským barber shopem. Nezůstaneš ani o hladu, v zadní části blešáku je hned několik stánků s nápoji a rychlým občerstvení, především s klobásami a smaženými čínskými nudlemi.
Pražský bleší trh je srdcovka, ale už ne taková jako v Kolbence před několika lety. Ve výsledku ale ani tolik nejde o to, zda si s sebou odneseš nějakou tu veteš, hlavní je zážitek. Lidé handlují, vyjednávají, vyměňují, otrlí prodejci si sdělují, kolik za den utržili a turistům se naskýtá ten pravý pohled na středoevropskou náturu. Zkrátka přijď, jednou za život by sem měl zavítat každý.
Pokud by v areálu bylo méně čínského zboží a polských pracích prášku, hodnotil bychom pražský blešák 5 hvězdičkami z 5, takhle dáváme 4,5. Doufáme, že ulovíš něco, co ti bude dělat radost, byť je to jen „nepotřebná veteš“.