Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
8. května 2022 11:30
Čas čtení 5:00
Ilona Hobzová

Největší změna školství za poslední roky. Bude druhý cizí jazyk nepovinný?

Největší změna školství za poslední roky. Bude druhý cizí jazyk nepovinný?
Zdroj: Pexels/RODNAE/volně k užití
NEWS ŠKOLSTVÍ
Uložit Uložené

Jak by změna statusu druhého cizího jazyka z povinného na volitelný ovlivnila žáky i vyučující? Ptali jsme se ministerstva i zástupce těch, kteří se změnou nesouhlasí.

Změna ve školství, kterou někteří označují za revoluční. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) chystá celkovou revizi rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání, kterým se řídí výuka v každé škole. Nejdiskutovanější součástí této revize se v posledních týdnech stala možná změna ve výuce jazyků na základních školách. Druhý cizí jazyk by totiž nemusel být povinný. Jaký na to mají názor odborníci, učitelé a samotní žáci? 

O co se přesně jedná?

Možná změna ve výuce cizích jazyků je jen jedním z mnoha bodů velké revize rámcového vzdělávacího programu základního vzdělávání (RVP ZV). Proč k revizi vůbec dochází? „Za uplynulých skoro dvacet let od vzniku RVP ZV se mnoho věcí kolem nás změnilo, objevily se nové příležitosti a nová nebezpečí. Přesto RVP ZV zatím procházel jen dílčími revizemi, které ne vždy byly koncepční. Máme řadu informací o tom, jak se (ne)změnila výuka ve školách po předchozí reformě, a o výsledcích našich žáků,“ uvádí Národní pedagogický institut. 

Rámcové vzdělávací programy, které MŠMT vydává, představují pro školy obecný závazný rámec, jak tvořit své vzdělávací programy. Určují konkrétní cíle, formy, délku a povinný obsah vzdělávání, jeho organizační uspořádání, profesní profil, podmínky průběhu a ukončování vzdělávání. Platí pro všechny typy škol a jsou ukotveny školským zákonem.
škola
Zdroj: Unsplash/Jeswin Thomas/na voľné použitie

Právě navrhovaná změna ve výuce druhého cizího jazyka je jedním z nejdiskutovanějších bodů revize. Podle Expertního panelu, jehož kolektiv hlavní směry revize navrhl, směřují podněty z workshopů i webu revize od učitelů, ředitelů, ale i oborových organizací k návratu dalšího cizího jazyka jako volitelného předmětu. „Mezi důvody, které uvádějí, patří jednak zkušenosti s výukou druhého cizího jazyka u žáků majících problém i se zvládnutím jednoho cizího jazyka, jednak nedostatek pedagogů schopných zvládat výuku druhého cizího jazyka kvalitně,“ uvádí expertní panel.

Panel navrhuje zachovat povinnost škol nabízet žákům další cizí jazyk, ovšem za podmínky, že tento vzdělávací obor bude pro žáky volitelný. „Jsme pro zachování povinnosti nabízet jako Další cizí jazyk angličtinu v případě, že v dané škole se jako první cizí jazyk vyučuje jazyk jiný,“ doplňují experti.

Podle ministerstva jde o krok dopředu

Vyzkoušej předplatné
za 129
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 114396 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Proč může mít změna mnoho negativních důsledků.
  • Jak argumentuje Ministerstvo školství, které změnu označuje za pozitivní.
  • Jaké negativní následky podle kritiků hrozí.
  • Jak jsou na tom jiné státy.
Domů
Sdílet
Diskuse