Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
3. května 2022 14:18
Čas čtení 1:03
Tereza Šnajdrová

Česko si v žebříčku svobody médií polepšilo o 20 míst. Nejhůře jsou na tom KLDR, Írán a Eritrea

Česko si v žebříčku svobody médií polepšilo o 20 míst. Nejhůře jsou na tom KLDR, Írán a Eritrea
Zdroj: Flourish/Refresher/volně k užití
NEWS
Uložit Uložené

Reportéři bez hranic vydali žebříček Press Freedom Index, který každoročně mapuje, jak je na tom svoboda slova v různých zemích světa. Česko si po odchodu expremiéra Andreje Babiše (ANO) polepšilo a obsadilo 20. příčku.

Co je pro nás přirozené, to může být v jiné zemi zakázané a jinak tomu není ani v případě svobody slova. Reportéři bez hranic sestavili již tradiční žebříček Press Freedom Index, který mapuje, jak je na tom svoboda slova v různých zemích světa. Česká republika si po odstupu Andreje Babiše (ANO) z premiérského postu polepšila a vyšvihla se až na 20. příčku. Slovensko je 27. a Polsko až 66.

Doporučeno
Dalším kandidátem na prezidenta je teolog Ivo Mareš Dalším kandidátem na prezidenta je teolog Ivo Mareš 3. května 2022 10:14

Žebříček Press Freedom Index se zabývá svobodou tisku v jednotlivých zemích, nezaměřuje se na kvalitu žurnalistiky a nezahrnuje data týkající se lidských práv. Novináři bez hranic se při jeho sestavování řídí jinými parametry, mezi které patří právní rámec pro sdělovací prostředky, porušování volného přístupu k informacím, násilí páchané na novinářích či nejrůznější restrikce ze strany státu. Čím vyšší skóre země dostanou, tím lépe na tom jsou. 

Na prvních příčkách, co se Evropy týče, se již tradičně drží severoevropské země v čele s Norskem, Dánskem, Švédskem následované Estonskem a Finskem. Následující dvě příčky pak ještě obsadilo Irsko a Portugalsko a pak Evropa předala štafetu světu, který top desítku doplnil o Kostariku. 

Česko ještě v roce 2021 získalo skóre 76.62 a skončilo na 40 místě, ale k dnešnímu dni má již 80.54 a nachází se na 20. příčce. Zlepšení můžeme sledovat i na Slovensku, kde se skóre 76.98 zvedlo na 78.37 a sousední země tak obsadila 27. místo. Co se týče našich ostatních sousedů, Německo skončilo 16., Rakousko 31. a Polsko až na 66. příčce.

Nejhůře je na tom naopak Severní Korea, Čína nebo Irák. Z evropských zemí mají nejmenší svobodu slova v Rusku, Bělorusku a v Řecku. 

Domů
Sdílet
Diskuse