Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
6. května 2022 19:31
Čas čtení 1:17
Adéla Ježková

Olivia Rodrigo přerušila koncert, aby hájila potratová práva. Tělo ženy by nemělo být v rukou politiků, řekla

NEWS HUDBA SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ (USA) ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Olivia Rodrigo přerušila svůj středeční koncert ve Washingtonu, aby promluvila o právu na potrat jen několik dní poté, co soudci údajně odhlasovali zrušení verdiktu Roe v. Wade.

„Nemohla jsem si nechat ujít příležitost promluvit o tom, jak moc mi zlomilo srdce potenciální rozhodnutí Nejvyššího soudu zrušit rozsudek Roe v. Wade," řekla devatenáctiletá popová hvězda jásajícímu davu. Upozornil na to server Insider.

Tělo ženy by podle ní nikdy nemělo být v rukou politiků. „Doufám, že dokážeme nahlas promluvit, abychom ochránili naše právo na bezpečný potrat, což je právo, na jehož získání tolik lidí před námi tvrdě pracovalo. Je to moc důležité,“ dodala Rodrigo.

Pokud by byl zrušen rozsudek Roe v. Wade z roku 1973, který od té doby zaručuje lidem právo na potrat, měly by jednotlivé státy pravomoc zcela zakazovat potraty. Nejvyšší soud v USA potvrdil, že návrh rozhodnutí, který zveřejnil server Politico, je autentický, ale ještě nebyl finalizován.

Doporučeno
Politico: Nejvyšší soud v USA plánuje kompletně zrušit právo žen na interrupci Politico: Nejvyšší soud v USA plánuje kompletně zrušit právo žen na interrupci 3. května 2022 8:03

Od chvíle, kdy se objevily zprávy o návrhu, se několik známých osobností vyslovilo pro zachování bezpečných a legálních potratů a některé ženy začaly otevřeně hovořit o svých vlastních interrupcích pod hashtagy na sociálních sítích #Myabortionstory a #ihadanabortion

„V říjnu loňského roku jsem během turné podstoupila potrat. Dostala jsem potratovou pilulku. Bylo to snadné. Každý si zaslouží takový přístup,“ napsala například americká zpěvačka Phoebe Bridgers na Twitteru.

„V roce 2013 jsem čekala trojčata, ale netušili jsme, že mi jedno roste ve vejcovodu. Jednou v noci praskl a já ztratila více než polovinu krve v těle a byla jsem velmi blízko smrti. Potřebovala jsem akutní operaci, dilataci a kyretáž. Nebýt Roe v. Wade, byla bych mrtvá,“ napsala také na Twitter americká zpěvačka Grey DeLisle.

Olivia Rodrigo
Zdroj: Geffen Records/volně k použití
Domů
Sdílet
Diskuse