Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
3. května 2022 8:03
Čas čtení 0:59
Tereza Šnajdrová

Politico: Nejvyšší soud v USA plánuje kompletně zrušit právo žen na interrupci

Politico: Nejvyšší soud v USA plánuje kompletně zrušit právo žen na interrupci
Zdroj: Unsplash/Gayatri Malhotra/volně k užití
NEWS SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ (USA)
Uložit Uložené

Američtí soudci dle serveru Politico odhlasovali zrušení verdiktu Roe vs. Wade, který ženám v USA od roku 1973 zajišťoval možnost interrupce. Rozhodnutí soudu není konečné, dokud není zveřejněno, což by se mělo stát v následujících dvou měsících.

Server Politico získal uniklý návrh stanoviska, podle kterého plánuje Nejvyšší soud USA zrušit možnost potratů, a to pro všechny ženy. Soudci odhlasovali zrušení verdiktu Roe vs. Wade, který ženám sloužil již od roku 1973 a podle kterého měly právo na interrupci všechny ženy, píše The Guardian.

Doporučeno
Prahou prošli odpůrci potratů z Hnutí Pro život. „Dítě počaté při znásilnění je stále dar od Boha,“ řekl jeden účastník (Reportáž) Prahou prošli odpůrci potratů z Hnutí Pro život. „Dítě počaté při znásilnění je stále dar od Boha,“ řekl jeden účastník (Reportáž) 30. dubna 2022 20:10

Proti potratům se staví několik amerických států. Například v Texasu na podzim minulého roku schválili téměř úplný zákaz potratů a jen před pár dny jsme tě informovali o tom, že potraty po 6. týdnu těhotenství zakázala také Oklahoma. Zrušení práva žen na potrat se však nyní dle zjištění serveru Politico týká celých Spojených států.

Soudci Nejvyššího soudu USA totiž v únoru tohoto roku odhlasovali zrušení verdiktu Roe vs. Wade z roku 1973, podle kterého měla právo na potrat každá americká žena. „Rozhodnutí Roe vs. Wade bylo od počátku velmi špatné. Je načase ctít ústavu a vrátit otázku potratů do rukou volených zástupců lidu,“ píše v návrhu soudce Samuela Alita.

texas potrat
Zdroj: Getty Images/Montinique Monroe

Zákaz potratů vzejde v platnost, jakmile jej soud uveřejní, což by se podle zjištění serveru Politico mělo stát v následujících dvou měsících. Veřejnost nyní očekává, že se zintenzivní protesty proti zákazu potratů, avšak není jisté, zda občané mohou změnit názor Nejvyššího soudu. 

Pokud se však potraty v USA stanou nelegálními, bude se jednat o zásadní zlom v americké kultuře. Jak jsme zmiňovali na začátku, již nyní některé americké státy zakázaly interrupce po 6. týdnu těhotenství a ti, kdo ženám s potratem po šestém týdnu přeci jenom pomohou, mohou být udáni za porušení zákona. 

Domů
Sdílet
Diskuse