Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
30. dubna 2022 20:10
Čas čtení 2:25
Tereza Patočková

Prahou prošli odpůrci potratů z Hnutí Pro život. „Dítě počaté při znásilnění je stále dar od Boha,“ řekl jeden účastník (Reportáž)

Prahou prošli odpůrci potratů z Hnutí Pro život. „Dítě počaté při znásilnění je stále dar od Boha,“ řekl jeden účastník (Reportáž)
Zdroj: Lucie Kotvalová / REFRESHER
NEWS SEX ŽENSKÉ ZDRAVÍ ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Podívejte se na fotogalerii z pochodu Hnutí Pro život.

Přibližně tisíc odpůrců potratů prošlo znovu po dvou letech centrem Prahy vyjádřit nesouhlas s legálním ukončením těhotenství. Průvod vyrážel ve 14:30 z pražského Klárova a o hodinu později dorazil na Václavské náměstí, kde měli projev pozvaní řečníci. Mezi nimi například právnička a kandidátka do Senátu Daniela Kovářová, zakladatel Hnutí Pro život Radim Ucháč či kardinál Dominik Duka. 

Hnutí pro život pochod 2022Hnutí pro život pochod 2022Hnutí pro život, pochod 2022.Hnutí pro život pochod 2022
Zobrazit galerii
(90)

Zastáncům tradičních rodin a odpůrcům potratů z Hnutí Pro život přišli nesouhlas s jejich agendou vyjádřit také lidé zastávající právo na tělesnou autonomii žen. Ještě před pochodem uspořádala před Rudolfinem koncert na podporu žen a kritiku pochodu zpěvačka Katarzia. Na stejném happeningu promluvila také zakladatelka spolku Konsent Johanna Nejedlová či klimatický a queer aktivista Kryštof Stupka. 

Hnutí pro život pochod 2022
Hnutí pro život pochod 2022 Zdroj: Lucie Kotvalová / REFRESHER

„Je nádherný vidět, kolik lidí dneska přišlo vyjádřit nesouhlas s propojením církve a státu skrz nepřehledná hnutí, jejichž cílem je omezit naše práva a znovu nastolit patriarchální pořádky minulého století. Ženská práva jsou lidská práva a musíme se jasně vymezit proti jejich infiltraci českých ministerstev skrz pana Jurečku," uvedl Stupka pro Refresher. 

Pochod hnutí byl velmi poklidný a kromě happeningu před Rudolfinem nebyl narušen, a policie tak na rozdíl od minulých ročníků nemusela zasahovat. 

Hnutí pro život pochod 2022
Hnutí pro život pochod 2022 Zdroj: Lucie Kotvalová / REFRESHER

Lidé, kteří Prahou v průvodu procházeli, měli mnoho nacionalistických symbolů a celý pochod byl především v barvách české vlajky. V průvodu šlo se svými rodiči mnoho dětí, ale také důchodců.

Doporučeno
„Počkej, potřebuju kadit.“ Zeptali jsme se našich čtenářů a čtenářek, co nejhoršího slyšeli při sexu „Počkej, potřebuju kadit.“ Zeptali jsme se našich čtenářů a čtenářek, co nejhoršího slyšeli při sexu 13. května 2024 11:00

Život je vzácný a měl by se ochraňovat za každou cenu. Rozhodně jsem pro to, aby byly potraty zakázány. I v případě znásilnění. Dítě počaté během znásilnění je stále dar od Boha. Bůh je ten, kdo život dává a měl by to být Bůh, který život bere. To je to, v co věřím," uvedl pro redakci Refresher jeden z návštěvníků pochodu, jež měl na mikině nápis v angličtině „Potrat je vražda dítěte, vyber si život!" 

Hnutí pro život pochod 2022
Hnutí pro život pochod 2022 Zdroj: Lucie Kotvalová / REFRESHER

Právě znásilnění je téma, kterým Hnutí Pro život nedávno vzbudilo vlnu pozornost a obrovské kritiky. Ve své reakci na případy znásilňování žen na Ukrajině se kriticky postavilo k dovážce nouzové antikoncepce, která by mohla zabránit početí ze znásilnění ruskými vojáky. Hnutí na svém Twitteru doporučilo místo toho dopravit na Ukrajinu ženám houkadla a pepřové spreje. 

K tématu se na blogu Aktuálně.cz vyjádřil před pěti dny také arcibiskup Duka. Znásilňující vojáky označil za „oběti nejsilnějších emocí a vášní“ a pilulky po s pojil s postpotratovým traumatem (prášky Ellaone dovážené na Ukrajinu, jsou antikoncepční léky, ne potratové pilulky, pozn. red.), znásilněným ženám jako řešení nabídnul odložit dítě ze znásilnění do baby boxu. Kardinál měl dnes na závěr také projev na Václavském náměstí, ke svému textu se v něm ale více nevyjádřil.

Hnutí pro život pochod 2022
Hnutí pro život pochod 2022 Zdroj: Lucie Kotvalová / REFRESHER

„Přišla jsem sem proto, protože mi přijde důležitý vyjádřit se proti týhle věci, která je totálně puritánská a klerofašistická akce, která pod záminkou toho, že nesoudí a pomáhá to tady chce víceméně dotáhnout do stejného bodu jako to má Polsko, a přijde mi důležité na to reagovat, alespoň minimálně," uvedla pro Refresher účastnice protestu proti pochodu. 

Doporučeno
V Česku s neplodností bojuje každý pátý pár. Existují řešení, přečti si tyto důležité rady V Česku s neplodností bojuje každý pátý pár. Existují řešení, přečti si tyto důležité rady 11. května 2024 15:00

Pochod zakončili řečníci svými proslovy. Kandidátka do senátu Daniela Kovářová například apelovala na to, že nejlepší věk na dítě je pro ženu mezi 17 a 25 rokem a zkritizovala ženy, které s prvním dítětem čekají. Zakladatel spolku Hnutí pro život Radim Ucháč zase poděkoval za letošní účast „přátelům i nepřátelům".

Hnutí pro život pochod 2022
Hnutí pro život pochod 2022 Zdroj: Lucie Kotvalová / REFRESHER

„V uplynulých týdnech média s velkou slávou odhalila naše skandální tajemství – že jsme proti potratům. Tak aby to opravdu věděli, tak ano, jsme přesvědčeni, že každé ztracené dítě považujeme za tragédii a nikdy nebudeme napomáhat usmrcení počatých dětí. Odmítáme být jakkoliv spojování s jakýmikoliv jinými společenskými, politickými tématy, ať je to sexuální preference, gender nebo cokoliv jiného. Tohle není naše téma, naše téma jsou počaté děti," řekl Ucháč. Dodal, že Hnutí Pro život chce měnit společnost, která bude měnit zákony.

Domů
Sdílet
Diskuse