Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
18. května 2022 14:14
Čas čtení 1:09
Tímea Krauszová

Kongresmani z USA žádají od Zuckerberga, aby zasáhl na Slovensku. Facebook tam šíří proruskou propagandu, napsali ve zprávě

Kongresmani z USA žádají od Zuckerberga, aby zasáhl na Slovensku. Facebook tam šíří proruskou propagandu, napsali ve zprávě
Zdroj: TASR/AP
NEWS MARK ZUCKERBERG SLOVENSKO ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Komise Sněmovny reprezentantů žádá Facebook, aby se vyjádřil k proruské propagandě, která se šíří na Slovensku.

Členové výboru tajné služby americké Sněmovny reprezentantů žádají v dopise adresovaném Marku Zuckerbergovi o reakci na proruskou propagandu, která se šíří na slovenských účtech na Facebooku. Podle tiskové zprávy se situace stala kritickou v posledních týdnech, kdy proruští agenti podle americké vlády sdíleli dezinformace o válce na Ukrajině.

Chtějí smazat ruskou propagandu

Komise v dopise vyjádřila vážnou obavu z přítomnosti škodlivých dezinformací a ruské propagandy na slovenském Facebooku. „Vyzýváme Facebook, aby okamžitě zajistil, že šíření všech proruských dezinformací bude rychle vyšetřeno, ověřeno a označeno,“ napsala v dopise. Američtí poslanci firmu Meta žádají, aby algoritmus označil příspěvky s hoaxy a dezinformacemi tak, aby nebyly tak snadno šiřitelné, případně aby byly rovnou z Facebooku odstraněny.

Ve stanovisku zmiňují i ​​dubnovou návštěvu členů Kongresu v Bratislavě, během níž představitelé slovenské vlády mluvili se členy amerického Kongresu o šíření proruských dezinformací na sociálních sítích. Podle tiskové zprávy jde o jasně identifikovatelnou skupinu prorusky založených lidí, kteří propagandu šířili i během voleb a v průběhu covidové pandemie. Nyní se dezinformace zaměřily na „krvavou válku Vladimira Putina na Ukrajině“. Slovenská i americká vláda podle stanoviska opakovaně žádaly firmu Facebook, aby zakročila, ale zatím se tak nestalo.

Doporučeno
KOMENTÁŘ: Atentát na Fica změnil můj pohled na Slovensko. Bojím se, co přinesou nejbližší dny, píše editor slovenského Refresheru KOMENTÁŘ: Atentát na Fica změnil můj pohled na Slovensko. Bojím se, co přinesou nejbližší dny, píše editor slovenského Refresheru 18. května 2024 9:00

Podle dostupných informací má Facebook jen jednoho fact-checkera pro Slovensko. Komise amerického Kongresu tak od šéfa Mety žádá vysvětlení. Firma přislíbila, že bude v nejbližších dnech Kongres informovat o svém postupu.

Slovenský Facebook přitom zástupce amerického resortu obrany označil za „hlavní arénu pro kremelskou propagandu“. Přestože Facebook o dezinformacích ví, falešné zprávy jsou nadále dostupné online, píše se dále v dopise

Mohlo by tě zajímat:
10 nejlepších filmů podle skutečných událostí
–  V naší filmové databázi najdeš spoustu tipů na různé kriminálni a jiné filmy z celého světa. Objevuj, hodnoť, recenzuj své oblíbené filmy.
10 nejlepších filmů a komedií Adama Sandlera
Domů
Sdílet
Diskuse