Redukování studentek na jejich vzhled upozaďuje jejich ostatní kvality, kvůli kterým na škole vůbec jsou.
Tento týden se na půdě České zemědělské univerzity konal „tradiční“ festival spojený se soutěží krásy – Miss Agro. Akce se koná každoročně již třicet let. Posledních několik let v řadě však lidé čím dál více upozorňují na její kontroverzi. Porota vybírá každoročně jednu z deseti dívek, které do soutěže ze všech fakult přihlásí. Také letos vybírala tu „nejkrásnější“ studentku a ani letos na sebe kritika nenechala dlouho čekat.
Porota, jež vzhled dívek posuzovala, byla složena převážně z mužského osazenstva a vedle starosty Suchdola Petra Hejla v ní seděli také například náměstek primátora Petr Hlubuček, ale i členové akademie, rektor Petr Sklenička či děkani jednotlivých fakult.
Na sociálních sítích, kde se Petr Hlubuček pochlubil fotografiemi z podle něj vydařeného dne, se snesla jako každým rokem za posledních několik let vlna kritiky. Lidé fakultě i náměstkovi v přesdíleném příspěvku vyčítali, že je taková soutěž nedůstojná a že na akademickou půdu nepatří. Našly se ale také protinázory, které ve většině tvrdily, že do toho šly dívky dobrovolně a že je to dlouholetá tradice, jež je pro identitu školy důležitá.
Také Hlubuček se ke kritice vyjádřil v podobném duchu. „Tato akce má téměř 30letou tradici. Je to akce celé univerzity... přes den sportovní aktivity, odpoledne soutěž krásy a večer skvělá hudební zábava, jejíž věhlas už dávno překročil hranice kampusu,“ napsal v komentáři na Facebooku náměstek.
Lidé ale měli problém také se samotnou porotou. „Problém je v tom, že ten cápek je placený z našich daní a cápkové z CZU jsou taky placení z našich daní a místo, aby dělali nějakou smysluplnou činnost, tak chodí slintat na studentky. Kdyby si uspořádali soukromou zahradní slavnost, tak není žádný problém,“ napsal například jeden uživatel na Twitteru.
Pojďme si rozebrat, co se tady děje
Soutěže krásy opravdu jistou tradici představují, existují již dlouhá léta a odehrávají se v podstatě všude na světě. Jejich cílem je najít a korunovat tu nejkrásnější ze všech soutěžících. Ženy, jež se účastní těchto akcí, jsou hodnoceny podle standardu vizuální „krásy“, který společnost převzala jako ideál. Tady už nastává jeden z hlavních problémů.