Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
28. května 2022 11:30
Čas čtení 13:36
Lucie Kotvalová

Respektuju: Dostáváme výhružky smrtí i děkovné zprávy. V Česku jiná podobná platforma není (Rozhovor)

Respektuju: Dostáváme výhružky smrtí i děkovné zprávy. V Česku jiná podobná platforma není (Rozhovor)
Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová
REFRESHER ABY SE NA SVĚTĚ ŽILO LÍP
Uložit Uložené

S Janou a Kateřinou z osvětového projektu Respektuju o tom, proč je třeba dostat lidi, kteří odmítají lidská práva ostatních, na terapii, co znamená, že hasí požáry, a jakou roli v jejich setkání zřejmě sehrál vesmír.

„Byl to takový Matrix, máme pocit, že takto osudové setkání v normálním světě ani není možné. Lidé kolem nás to také nechápou. Vypadá to, že si skoro čteme myšlenky,“ říkají jednohlasně holky z projektu Respektuju, pomocí kterého rozšiřují povědomí o mnohých problémech, jimž současná společnost čelí.

Věnují se tématům, jako je feminismus, ekologie a veganství, ableismus a duševní zdraví, rasismus, sebeláska, LGBTQ+ a trans*, protože jak samy říkají, všechny problémy jsou stejně relevantní. Instagramový projekt založily v roce 2020 a od té doby je začalo sledovat přes 43 tisíc lidí. Jak Jana Myšáková a Kateřina Panzerová nahlížejí na společnost a realitu, která nás obklopuje?

„Respekt, edukace, emocionální zodpovědnost, sebereflexe a empatie,“ vyjmenovávají faktory, které mají potenciál změnit svět k lepšímu.
„Respekt, edukace, emocionální zodpovědnost, sebereflexe a empatie,“ vyjmenovávají faktory, které mají potenciál změnit svět k lepšímu. Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

Věříte, že má jednotlivec, ve vašem případě tedy dvojice, sílu změnit svět?

Jana: Ano, má. Každý jednotlivec má určitou odpovědnost. Každý může mít takový dopad, o jaký se snaží. U každého je to podmíněné tím, jaké má možnosti, ale mnoho z nás – například v České republice – je má, a je vidět, že i jednotlivci mohou mít na společnost dopad.

Doporučeno
Aktivistka Žaneta Sladká: V Česku máme selektivní přístup k lidským právům. Nejsou u nás ani tématem, usínáme na vavřínech Aktivistka Žaneta Sladká: V Česku máme selektivní přístup k lidským právům. Nejsou u nás ani tématem, usínáme na vavřínech 28. září 2022 8:30

Kateřina: My se třeba teď dostáváme na místa, kam jsme netušily, že se dostaneme. To je samozřejmě dané i tím, že jsme již získaly skrze profil Respektuju nějakou autoritu, ale myslím, že je možnost se tam dostat i bez sledujících na Instagramu. Člověk může přijít za důležitými lidmi, do korporací nebo k lidem, kteří se za společenské změny mohou opravdu postavit, a bavit se s nimi, říct jim svůj názor. Hierarchie ve společnosti je uměle vykonstruovaná, ve skutečnosti je možné se dostat kamkoli. Jen to chce trochu snahy, proaktivní přístup. Chce to nerespektovat vrstvy, které jsou nastavené ignorovat zavedené pořádky.

Ženy v České republice nejsou dostatečně zastoupeny v politice ani v jiných rozhodovacích pozicích, a jsou tak často vynechávány z diskuze o směřování naší společnosti. I přesto se mnoho žen aktivně podílí na přeměně světa ve spravedlivější, rovnější a lepší prostředí. Právě jejich pohled na svět, aktivismus a realitu, ve které žijeme, zprostředkováváme skrze rozhovorovou sérii Aby se na světě žilo líp.

Má jednotlivec takové možnosti a takovou volnost i bez 43 tisíc sledujících na Instagramu?

Kateřina: Ano. Šanci měnit věci má člověk kdykoli, není to o kontaktech.

Jana: Protože spousta lidí poslouchat chce. Když má člověk odvahu za nimi přijít, říct jim „dělám tohle a tohle, pojďme se o tom pobavit“, tak si to mnohdy rádi poslechnou. Tím pak může být váš dopad mnohem větší, i když jste začali jako jednotlivec.

Doporučeno
Znásilnění by se již brzy mohlo dočkat nové definice. Politických stran jsme se zeptali, jak by mohla znít Znásilnění by se již brzy mohlo dočkat nové definice. Politických stran jsme se zeptali, jak by mohla znít 16. května 2022 11:30

Váš první příspěvek na Instagramu je z 6. listopadu 2020. Jak vznikl projekt Respektuju?

Jana: Kačka mě sledovala na soukromém profilu, kam jsem napsala, že hledám pro tento projekt grafika. Napsala mi a pak jsme se poprvé v životě potkaly na nádraží v Plzni. Měla jsem s sebou kotě a rovnou jsme se tam na místě domluvily, že budeme tvořit v hnědých barvách a nazveme to Respektuju.

Jak máte v Respektuju rozdělené role?

Jana: Kačka je mozek, já jsem obličej. Kačka komunikuje interně s dobrovolníky, má na starosti skupinu korektorů, sama dělá grafiku, ale zároveň koordinuje skupinu dobrovolníků, kteří s tím také pomáhají. Kdyby Kačka nebyla, tak by nebylo ani Respektuju, bez ní by to nefungovalo. Já jsem takový ten nezodpovědný človíček. Bez ní bych zůstala tím uřvaným člověkem na protestech, který se s někým rve. Fungující organizaci bych sama nikdy nebyla schopna vést.

Jaké konkrétní aktivity tedy zastáváte vy, Jano?

Jana: Spíše se věnuji kreativním aktivitám. Vymýšlím a plánuju příspěvky, píšu k nim popisky. Ráda do nich předávám kus sebe. Vedu psací skupinu. Obsah máme rozdělený do šesti skupin podle témat: feminismus, ekologie a veganství, ableismus a duševní zdraví, rasismus, sebeláska, LGBTQ+ a trans*. V každé skupině je jeden garant, jenž má pod sebou dva až tři dobrovolníky, kteří ty texty píší, pak to od nich vybere, zkontroluje a pošle to mně. Ode mě to jde ke Kačce, která to posílá na korekturu a zajistí grafiku. Pak to vychází.

To máte tedy velmi dobře zorganizované.

Kateřina: Protože jsem to dělala já. (smích)

Jak moc vás to sblížilo v osobní rovině? Působíte velmi synchronizovaně.

Kateřina: Úplně.

Jana: Hodně.

Kateřina: Teď se k sobě stěhujeme a budeme spolu bydlet.

Takže to bylo až osudové setkání?

Kateřina: Totálně.

Jana: Jo, úplně.

Kateřina: Říkáme si, že jsme spřízněné duše. Že jsme naším setkáním zkazily vesmír.

Nebo vám naopak možná vesmír k setkání dopomohl.

Kateřina: Byl to takový Matrix, máme pocit, že takto osudové setkání v normálním světě ani není možné. Bez Respektuju bychom se nikdy nepotkaly.

Jana: Lidé kolem nás to také nechápou. Vypadá to, že si skoro čteme myšlenky. Máme mezi sebou takový typ komunikace, který moc častý není, funguje mezi námi obrovská upřímnost. Je to geniální.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
  Měj aktivní roční předplatné REFRESHER+ a získej lístek na festival dle vlastního výběru.Zapoj se do slosování
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
  a čti vše bez omezení
  Přidej se k předplatitelům
  nebo Odemkni článek přes SMS
  Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 115545 a dočti tento článek.
  Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
  Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
  POSLAT SMS

  Co se dozvíš po odemknutí?

  • Proč jako cestu osvěty zvolily hlavně virtuální prostor.
  • Co považují za nejdůležitější faktor, který může přispět ke změně společnosti.
  • Zda měly tendenci bojovat proti nespravedlnostem od dětství.
  • Jaké emoce v nich probouzejí úvahy o dnešním světě.
  • S jakou zpětnou vazbou se sekávají.
  Domů
  Sdílet
  Diskuse