Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
26. května 2022 13:39
Čas čtení 0:58
Radim Šlechta

Kolem Země proletí asteroid větší než Burdž Chalífa v Dubaji. Nepředstavuje reálné nebezpečí

Kolem Země proletí asteroid větší než Burdž Chalífa v Dubaji. Nepředstavuje reálné nebezpečí
Zdroj: Pixabay
NEWS VESMÍR
Uložit Uložené

Asteroid okolo Země proletí 27. května.

V pátek kolem Země proletí asteroid 1989 JA. Podle NASA se ale nejedná o reálné nebezpečí. Zároveň půjde o největší asteroid, který se k Zemi v letošním roce přiblíží. Jeho délka přesahuje 1,7 km. Je tedy přibližně dvakrát větší než nejvyšší budova na světě. Informoval o tom server Live Science.

Asteroid 7335, pojmenovaný 1989 JA, proletí kolem Země ve vzdálenosti čtyři miliony kilometrů. To je přibližně desetinásobek vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Riziko by představovat neměl. Kdyby do planety ale takto velký asteroid narazil, znamenalo by to katastrofu.

„Potenciálně nebezpečný“, jak NASA asteroid označila, znamená právě velké riziko katastrofy pouze v momentě, kdy by asteroid změnil svou dráhu.

Vesmírný objekt se řadí mezi asteroidy typu Apollo. Ty obíhají kolem Slunce s tím, že čas od času zkříží i oběžnou dráhu Země. Astronomové v současnosti vědí přibližně o 15 tisících podobných asteroidů. Konkrétně 1989 JA patří přibližně k osmi stovkám těles větších než kilometr. Ve vesmíru momentálně letí rychlostí 48 280 km/h.

Doporučeno
KVÍZ: Velký vůz nebo Orion. Poznáš souhvězdí na fotografii? KVÍZ: Velký vůz nebo Orion. Poznáš souhvězdí na fotografii? 30. října 2023 8:00

„Pro představu: Taková rychlost je přibližně sedmnáctinásobek rychlosti kulky. Pokud by s ní měl asteroid obletět Zemi, zvládl by to přibližně za 45 minut,“ řekl serveru USA Today hlavní planetární astronom Institutu SETI Franck Marchis. Průlet asteroidu budeš moci živě pozorovat na kanále Virtual Telescope ve čtvrtek a v pátek.

Domů
Sdílet
Diskuse