Rozhovor s lékařkou a vědkyní Eliškou Selinger.
Veganství se stává stále populárnějším způsobem stravování. Lidé se vzdávají živočišné stravy z etických nebo environmentálních důvodů, okolo rostlinné stravy se ale dlouhou dobu vede diskuse o udržitelnosti. Mohu se vzdát masa, mléka a vajec a být zdravým člověkem s udržitelným způsobem života? Důležité odpovědi našel výzkum vědců, kterého se účastnila také lékařka a výzkumnice Eliška Selinger.
Ve své studii shromáždila všechny důležité poznatky o veganské stravě z dříve realizovaných studií. Ty často porovnávaly veganskou stravu s tou omnivorní (kdy člověk konzumuje všechny živočišné výrobky) a výsledky se ukázaly jako zajímavé. Vegani mají podle studie sklony k vyšší lámavosti kostí, zato bývají zdravější, pokud jde o kardiometabolické ukazatele. U veganů se dokonce objevil trend nižšího výskytu některých nádorových onemocnění.
S Eliškou jsme prošli zajímavé poznatky, které rozsáhlá studie přinesla, a snažili se odpovědět na otázku, zda je veganství udržitelnou cestou, jaká rizika s sebou nese a jak těmto rizikům předejít.
Vaše studie přinesla několik zajímavých poznatků, co se týče zdravotních přínosů a rizik veganské stravy. Kdybychom je měli shrnout do jedné jediné odpovědi – vyplatí se být veganem?To je důležitá, ale poměrně komplexní otázka. Záleží, z jakého úhlu pohledu se na veganství budeme dívat. Pokud se rozhodnete přestat jíst živočišné produkty, protože se nechcete podílet na utrpení zvířat, tak ano. Dospělý člověk takové stravování v pohodě přežije. Vyplatí se to i z environmentálního hlediska. U toho je debata složitější, protože záleží, kde člověk žije nebo jaké má možnosti stravování. Hrubě ale můžeme říct, že pokud chtějí lidé na této planetě zůstat, budou muset jíst víc jako vegani a méně jako nevegani.
U omnivorů může docházet k takzvanému paradoxnímu efektu obezity. To znamená, že když máte trochu nadváhu nebo obezitu, kosti se vám lámou méně.
Co zdravotní pohled, který vaše studie zkoumala?Tento aspekt pořád ještě zkoumáme, ale zdá se, že veganství má mnohé zdravotní výhody. Mezi ně typicky patří třeba lepší kardiometabolické zdraví. Vypadá to, že vegani mají méně infarktů, nižší cholesterol a nižší glykovaný hemoglobin.
Kde jsou plusy, tam ale existují i minusy. U veganů i vegetariánů nás trochu zlobí vyšší lámavost kostí. Navíc nevíme, jestli představuje jediné riziko. Předpokládám, že při dalším zkoumání najdeme vícero rizik. To ale znamená, že jim lépe porozumíme a dokážeme jim snadněji předejít.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Proč u veganů dochází k větší lámavosti kostí.
- Proč musí vegani suplementovat vitamín B12 a v jaké výši by tak měli činit.
- Jaké pozitivní zdravotní přínosy má veganská strava.
- Co by si měl člověk ohlídat, pokud se chce stát veganem.