Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher - Reportáže

Reportáž: Kdo jsou studenti a studentky, kteří v Praze stávkovali za klima?

Studentky a studenti opět stávkovali za klima. Tradičně se v pátek shromáždili ve městech, jako je Praha, Brno, Hradec Králové či Ústí nad Labem. Vydali jsme se na pražské Malostranské náměstí, abychom zjistili, kdo jsou lidé bojující za lepší klima.

Lucie Kotvalová
17. červen 2022, 20:00 Čas čtení: 6:53
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Reportáž: Kdo jsou studenti a studentky, kteří v Praze stávkovali za klima?
Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová
Refresher - Reportáže
0
Lucie Kotvalová
17. červen 2022, 20:00
Čas čtení: 6:53

Reportáž: Kdo jsou studenti a studentky, kteří v Praze stávkovali za klima?

Studentky a studenti opět stávkovali za klima. Tradičně se v pátek shromáždili ve městech, jako je Praha, Brno, Hradec Králové či Ústí nad Labem. Vydali jsme se na pražské Malostranské náměstí, abychom zjistili, kdo jsou lidé bojující za lepší klima.

Lucie Kotvalová
17. červen 2022, 20:00
Čas čtení: 6:53
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Reportáž: Kdo jsou studenti a studentky, kteří v Praze stávkovali za klima?
Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

„Za budoucnost lidí, zvířat, přírody, entit a bytostí, které nejsou reprezentované v parlamentu.“ „Jsme v právu, ale nikdo to neřeší.“ „Bojuji za to, aby vůbec nějaká budoucnost byla.“ I to jsou důvody, proč se lidé v Praze v pátek 16. června účastnili další stávky za klima. Studentky a studenti dorazili na akci s cílem vyjádřit nespokojenost s vládním řešením – či možná právě s absencí proaktivního řešení – klimatické krize. Vláda podle nich nedělá dostatek a ignoruje hrozby, které klimatická krize představuje.

 

Studenti a studentky na stávce vyzvali vládu k řešení klimatické krize a ke spravedlivé transformaci.
Studenti a studentky na stávce vyzvali vládu k řešení klimatické krize a ke spravedlivé transformaci. Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

 

Stávka začala na Malostranském náměstí, odkud se po několika proslovech přesunula přes Karlův most až na Kampu. Ke středoškolákům a středoškolačkám promluvila například Miriam Macurová, expertka na evropskou klimatickou politiku z Greenpeace, nebo aktivista Pavel Rysula. „Klimatická krize se blíží,“ apeloval.

 

„Není to žádný vtip, není to poplašná zpráva alarmistů, kteří nevědí, o čem mluví. Klimatickou krizi můžeme cítit na vlastní kůži v tuto chvíli všude kolem nás. Po celém světě,“ dodal a připomněl například padesátistupňové teploty naměřené v Indii. Stejně jako na předchozí stávce za klima promluvila také i nyní ukrajinská environmentální aktivistka z organizace Ecodia Darya Lazaryeva.

Podle mluvčí české pobočky Fridays For Future Kláry Bělíčkové se stávky zúčastnilo přes sto lidí. Tento školní rok se jedná již o třetí stávku pořádanou pod hlavičkou tohoto studentského hnutí, Bělíčková ovšem připomíná, že budou stávkovat tak dlouho, dokud to bude třeba.

 

Na akci jsme se vypravili i my, abychom zjistili, kdo jsou lidé, kteří u nás stávkují za zdravější planetu.

 

Přece to nevzdám

Jednou z nich byla například 21letá Guus z Nizozemska, která je v Praze na Erasmu. Guus nad klimatem přemýšlí již mnoho let a stejně dlouho je aktivní v environmentálním hnutí v Nizozemsku.

 

Guus z Nizozemska.
Guus z Nizozemska. Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

 

„Chtěla jsem něco pro planetu dělat i odsud. Aktivní jsem z toho důvodu, že si myslím, že klimatická krize může mít zničující dopad na lidské životy. My lidé, společně, bychom s tím měli něco udělat. Nemyslím, že se to jakkoli týká nacionalismu. Jsem tu, abych řekla komukoli, kdo má jakoukoli moc udělat něco s dopadem na planetu, že je možná dobrý nápad něco reálně začít konat.“

 

Guus bere klimatickou krizi v potaz ve většině rozhodnutí, která ve svém každodenním životě dělá. Realisticky ovšem poznamenává, že vzhledem k tomu, že žije v moderní společnosti, dopad na planetu bude mít vždy, pokud se nepřestěhuje někam do lesů. Je ovšem veganka, nosí pouze oblečení ze second handů a snaží se nelétat letadlem.

 

Je v kontextu klimatické krize spíše optimistka, či pesimistka? „Jsem rozhodně pesimistka,“ říká. A přesto je tady? „Přece to nevzdám,“ směje se.

 

„Už několik desítek let je jasné, že se s klimatickou změnou musí něco udělat, jinak budou dopady na planetu příšerné, ale znečišťování ovzduší stále roste,“ vysvětluje a pokračuje. „Vypadá to, že lidé nejsou ochotní změnit své životy. Jak nás klimatická krize ovlivní si ani neumíme představit, ale pokud neuděláme vůbec nic, ovlivní nás tím nejhorším možným způsobem. Lidé ale nejsou schopní podívat se na budoucnost realisticky a čelit jejím výzvám čelem,“ myslí si.

Za zdravý přístup k planetě

Optimistkou v kontextu klimatické krize ovšem zůstává i nadále sedmnáctiletá Erika Procházková, která je ve druhém ročníku střední školy.

 

Erika Procházková.
Erika Procházková. Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

 

Proč se stávky účastní? „Dělám to pro sebe, pro budoucnost mých dětí, pro budoucnost jejich dětí.“ V participaci na stávkách ji podporují i rodiče –⁠ dle jejích slov vědí, že je to potřeba. Školy se jinak navíc účastní zcela bez problémů, proto jim nevadí, když jednou za čas místo školy bojuje za lepší klima.

„Bojuji za zdravou planetu, za zdravý přístup lidí k planetě. Mnoho lidí si ani neuvědomuje, že je něco špatně.“ Mimo účasti na stávkách se ve svém každodenním životě snaží podnikat co nejvíce udržitelných kroků. Nakupuje například v bezobalových obchodech, k čemuž se snaží přemluvit celou rodinu. „I přes to, že miluji maso, jsem navíc vegetariánka a snažím se čím dál více přibližovat k rostlinné stravě.“

 

Vyzkoušej předplatné
za 9
a čti vše bez omezení
PŘIDEJ SE K PŘEDPLATITELŮMUŽ MÁM PŘEDPLATNÉ: PŘIHLÁSIT SE
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 116766 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: REFRESHER/Lucie Kotvalová
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu refresher
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít