Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Studentky a studenti opět stávkovali za klima. Tradičně se v pátek shromáždili ve městech, jako je Praha, Brno, Hradec Králové či Ústí nad Labem. Vydali jsme se na pražské Malostranské náměstí, abychom zjistili, kdo jsou lidé bojující za lepší klima.
„Za budoucnost lidí, zvířat, přírody, entit a bytostí, které nejsou reprezentované v parlamentu.“ „Jsme v právu, ale nikdo to neřeší.“„Bojuji za to, aby vůbec nějaká budoucnost byla.“ I to jsou důvody, proč se lidé v Praze v pátek 16. června účastnili další stávky za klima. Studentky a studenti dorazili na akci s cílem vyjádřit nespokojenost s vládním řešením – či možná právě s absencí proaktivního řešení – klimatické krize. Vláda podle nich nedělá dostatek a ignoruje hrozby, které klimatická krize představuje.
Stávka začala na Malostranském náměstí, odkud se po několika proslovech přesunula přes Karlův most až na Kampu. Ke středoškolákům a středoškolačkám promluvila například Miriam Macurová, expertka na evropskou klimatickou politiku z Greenpeace, nebo aktivista Pavel Rysula. „Klimatická krize se blíží,“ apeloval.
„Není to žádný vtip, není to poplašná zpráva alarmistů, kteří nevědí, o čem mluví. Klimatickou krizi můžeme cítit na vlastní kůži v tuto chvíli všude kolem nás. Po celém světě,“ dodal a připomněl například padesátistupňové teploty naměřené v Indii. Stejně jako na předchozí stávce za klima promluvila také i nyní ukrajinská environmentální aktivistka z organizace Ecodia Darya Lazaryeva.
Podle mluvčí české pobočky Fridays For Future Kláry Bělíčkové se stávky zúčastnilo přes sto lidí. Tento školní rok se jedná již o třetí stávku pořádanou pod hlavičkou tohoto studentského hnutí, Bělíčková ovšem připomíná, že budou stávkovat tak dlouho, dokud to bude třeba.
Na akci jsme se vypravili i my, abychom zjistili, kdo jsou lidé, kteří u nás stávkují za zdravější planetu.
Přece to nevzdám
Jednou z nich byla například 21letá Guus z Nizozemska, která je v Praze na Erasmu. Guus nad klimatem přemýšlí již mnoho let a stejně dlouho je aktivní v environmentálním hnutí v Nizozemsku.
„Chtěla jsem něco pro planetu dělat i odsud. Aktivní jsem z toho důvodu, že si myslím, že klimatická krize může mít zničující dopad na lidské životy. My lidé, společně, bychom s tím měli něco udělat. Nemyslím, že se to jakkoli týká nacionalismu. Jsem tu, abych řekla komukoli, kdo má jakoukoli moc udělat něco s dopadem na planetu, že je možná dobrý nápad něco reálně začít konat.“
Guus bere klimatickou krizi v potaz ve většině rozhodnutí, která ve svém každodenním životě dělá. Realisticky ovšem poznamenává, že vzhledem k tomu, že žije v moderní společnosti, dopad na planetu bude mít vždy, pokud se nepřestěhuje někam do lesů. Je ovšem veganka, nosí pouze oblečení ze second handů a snaží se nelétat letadlem.
Je v kontextu klimatické krize spíše optimistka, či pesimistka? „Jsem rozhodně pesimistka,“ říká. A přesto je tady? „Přece to nevzdám,“ směje se.
„Už několik desítek let je jasné, že se s klimatickou změnou musí něco udělat, jinak budou dopady na planetu příšerné, ale znečišťování ovzduší stále roste,“ vysvětluje a pokračuje. „Vypadá to, že lidé nejsou ochotní změnit své životy. Jak nás klimatická krize ovlivní si ani neumíme představit, ale pokud neuděláme vůbec nic, ovlivní nás tím nejhorším možným způsobem. Lidé ale nejsou schopní podívat se na budoucnost realisticky a čelit jejím výzvám čelem,“ myslí si.
Za zdravý přístup k planetě
Optimistkou v kontextu klimatické krize ovšem zůstává i nadále sedmnáctiletá Erika Procházková, která je ve druhém ročníku střední školy.
Proč se stávky účastní? „Dělám to pro sebe, pro budoucnost mých dětí, pro budoucnost jejich dětí.“ V participaci na stávkách ji podporují i rodiče – dle jejích slov vědí, že je to potřeba. Školy se jinak navíc účastní zcela bez problémů, proto jim nevadí, když jednou za čas místo školy bojuje za lepší klima.
„Bojuji za zdravou planetu, za zdravý přístup lidí k planetě. Mnoho lidí si ani neuvědomuje, že je něco špatně.“ Mimo účasti na stávkách se ve svém každodenním životě snaží podnikat co nejvíce udržitelných kroků. Nakupuje například v bezobalových obchodech, k čemuž se snaží přemluvit celou rodinu. „I přes to, že miluji maso, jsem navíc vegetariánka a snažím se čím dál více přibližovat k rostlinné stravě.“
Na stávku dorazil i 23letý Matěj Moravanský, který se stávky účastní i proto, aby se potkal s podobně smýšlejícími lidmi a přáteli, ale primárně kvůli tomu, protože klima v České republice vnímá stále jako málo zastoupené téma.
„Dostalo mě, že ve středu, kdy klimatická žaloba uspěla u soudu, byla v hlavních zprávách České televize 32sekundová reportáž o klimatické žalobě a 28sekundová reportáž o týpkovi, který v roce 1981 postřelil Ronalda Reagana. Přijde mi to symptomatické. Klimatická krize se dostatečně neřeší, a to je to, proč tady jsem.“
Za jakou budoucnost bojuje? „Za spravedlivější. Nechci říkat za ‚lepší‘, to by mi přišlo, že propadám jakémusi ideologickému kýči.“
A za koho tedy bojuje? „Za všechny. Nejlepší by bylo, kdybychom tady vůbec nemuseli být. Věřím, že pro mnoho lidí je to frustrující zážitek starat se o klima a chodit na demonstrace, protože je to takové slzavé údolí. Ale bojujeme za příští generace, naši budoucnost a za budoucnost dalších lidí, zvířat, přírody, entit a bytostí, které nejsou reprezentované v parlamentu.“
Matěj se snaží k planetě chovat šetrně i jinými cestami, než účastí na stávkách. „Hodně jsem v posledních dvou letech omezil maso, jezdím výhradně na kole nebo hromadnou dopravou. Nechci mít auto a nevadí mi, když nebudu mít vlastní barák. Nechci ale používat spojení jako ‚uskromnit se‘, ‚nerůst‘ nebo ‚omezování‘, protože to není to, co dělám. Když člověk nemá SUV a neřeší, jestli pojede na dovolenou do Egypta nebo na Krétu, a místo toho se věnuje vztahům, které má k místům nebo k bližšímu okolí, buduje komunitu a jede někam po českých horách, tak je to šťastnější život.“
Takže se nežene za materiálními statky a má jiné priority. „Ano. Nikomu jeho způsob života nebo auta brát nechci, jen chci nabízet alternativu. Ukazovat, že lze být šťastnější jinak než skrze velký konzum.“
Jsme v právu, ale nikdo to neřeší
Studentka vysoké školy Valerie Vítů, která je původně z Vysočiny, ale nyní studuje v Praze, se stávek hnutí Fridays For Future účastní pravidelně. Proč přišla dnes? „Přijde mi důležitý záměr této stávky, tedy upozornit, že se nedělá dostatečně na to, jak urgentní aktuální situace je. V kontextu posledních dní, kdy uspěla klimatická žaloba, mi přijde ještě důležitější upozornit na to, že jsme v právu, ale nikdo to neřeší,“ říká. Dnes dorazila společně s hnutím Univerzity za klima.
Své hodnoty se snaží aplikovat i do svého chování – nejí maso, třídí a snaží se nepoužívat jednorázové obaly. „Zřejmě každý člověk, který o klimatu přemýšlí, uvažuje o svém individuálním dopadu na planetu. Zároveň mi ovšem přijde zásadní klást důraz i na to, že věci, které děláme jednotlivě, nemají takový dopad. Je potřeba myslet i na systémové hledisko. Proto mi přijdou stávky a demonstrace důležité.“
Za co bojuje? „Za spravedlivou budoucnost. Za to, aby vůbec nějaká budoucnost byla,“ vysvětluje.
Měl bych dělat víc
„Nemám žádný specifický plán, neprotestuji proti jednomu konkrétnímu člověku nebo vládě. Jsem tu, abych podpořil planetu a vyjádřil svůj postoj: ‚Toto je opravdová krize,‘ “ popisuje 22letý Justin Hart, který je původem z amerického státu Michigan, ale v Praze již několik let studuje. Vysvětluje, že jako Američan navíc cítí spíše zodpovědnost za svou vlastní vládu.
„Ve volbách jsem volil prezidenta Bidena, který si nyní naplánoval výlet do Saudské Arábie, aby zajistil saudskou ropu. Nemyslím si, že je to dobře. Od fosilních paliv bychom se měli zcela odklonit, a to zahrnuje i ropu ze Saúdské Arábie.“
Co dělá Justin pro planetu ve svém každodenním životě? „Měl bych to říct takto – měl bych rozhodně dělat víc. Ale to by mohl říct každý z nás. Snažím se podporovat správné věci, bavím se o tom s kamarády a nevím, jestli se tímto mohu chlubit, protože je to teď dost trendy věc, ale snažím se neplýtvat a za poslední roky jsem si mimo spodní prádlo nekoupil nic ve fast fashion obchodech.“
Je potřeba bojovat
Rychlou módu kvůli planetě omezuje i šestnáctiletá Karolína, která se navíc snaží jíst téměř výhradně rostlinně.
Dnešní stávka je její druhá: „Je potřeba bojovat za naši planetu. Chci, aby vláda změnila svůj přístup ke klimatu. Abychom pomohli zachránit planetu,“ vysvětluje svou účast. Jak vidí vývoj klimatické krize ona? „Jsem spíše pesimistka, ale ani přesto se nevzdám,“ říká.
Vím, že to má smysl
Markéta Šamšová stávkuje společně s hnutím Fridays For Future již od roku 2019. „To jsem byla na základní škole a rodiče s tím úplně spokojení nebyli. Teď už mě v tom ale podporují. Zrovna dnes mi jela máma naproti donést mi můj transparent, který s sebou často na stávky nosím.“
Proč se stávek pravidelně účastní? „Protože vím, že to má smysl. Chci nějak pomoci.“
Říká, že stávkovat bude tak dlouho, jak to bude potřeba. Mimo to se snaží vytvářet co nejméně odpadu, je vegetariánka a zájem o planetu se snaží vzbudit i ve svém okolí. „Snažím se být v kontextu klimatu optimistka, nechci myslet na to, že by to mohlo dopadnout špatně.“
Měli by si pospíšit
Rodiče šestnáctileté Aspen by byli raději, kdyby se ochraně planety věnovala ve svém volném čase, ne v době, kdy má být ve škole. Dnes jí naštěstí škola skončila dříve, takže hned po výuce mohla jet na Malostranské náměstí.
Stávky hnutí Fridays For Future se účastní podruhé. Proč dorazila dnes? „Politici a političky mají možnost s klimatickou změnou něco udělat a stále mají čas. Ale měli by si pospíšit,“ vysvětluje.
Ovlivňuje klimatická krize úvahy nad její budoucností? „Ano, ale spíše jsem měla takové plány, které jsou zároveň dobré pro planetu. Nikdy nechci řídit auto, protože mi to přijde namáhavé a zároveň je to skvělé pro klima. Plánuju také bydlet ve větším městě, kde bude hromadná doprava.“
Opravdová hrozba
Osmnáctiletá Agáta Marie Bulvová je sama členkou hnutí Fridays For Future, ovšem pouze krátce – jedná se tak o její první stávku. Proč se stala členkou? „Klimatická krize je opravdová hrozba. Nemyslím si, že nevinná zvířata a příroda by měly trpět za to, co děláme my.“
Skrze účast na stávkách, ale i třeba vegetariánství či uvědomělou spotřebu, se snaží bojovat za udržitelnou budoucnost. „Neříkám, že bychom se měli vzdát všech svých potřeb a luxusu, jen říkám, že bychom se měli k planetě chovat s respektem.“
Dokud to bude třeba
Kromě obav z možné budoucnosti a snah bojovat za lepší klima účastnice a účastníky stávky za klima spojuje ještě jedno – defétismus v jejich očích rozhodně nepřipadá v úvahu. Hnutí Fridays For Future pořádá v České republice stávky od roku 2019 a protestovat bude do té doby, než vláda začne klimatickou krizi skutečně efektivně a adekvátně k její závažnosti řešit.
Na další fotografie ze stávky za klima se podívej v naší galerii.