Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
17. června 2022 19:30
Čas čtení 1:05
Ilona Hobzová

Koupání v Česku: Prohlédni si na interaktivní mapě kvalitu vody v přírodních koupalištích

ZAJÍMAVOSTI KDE SE KOUPAT ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Web provozuje Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR.

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR provozuje web, díky kterému si můžeš ověřit, jak je kvalitní voda ke koupání v tuzemských přírodních koupalištích. Na webu Koupacivody.cz najdeš mapu, pomocí které můžeš konkrétní koupaliště vyhledat. 

„Kontroly jakosti koupací vody jsou prováděny krajskými hygienickými stanicemi (KHS) nebo provozovateli koupališť minimálně jedenkrát měsíčně (u koupacích vod, u kterých lze během koupací sezóny odůvodněně předpokládat rozmnožení sinic, může být četnost kontroly zvýšena). V rámci těchto kontrol jsou oprávněnými laboratořemi odebírány vzorky vody k analýze,“ je vysvětleno na webu, jak měření kvality vody probíhá.

koupací vody
Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

U každé koupací vody je uveden název místa, podrobnější údaje o lokalitě, datum posledního stanovení kvality vody, symbol kvality vody a popřípadě historické údaje o kvalitě vody. Na základě pětistupňové škály je tato kvalita definována následujícím způsobem:

  • Voda vhodná ke koupání: Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi.
  • Voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi: Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci především se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi, v případě možnosti je vhodné se osprchovat.
  • Zhoršená jakost vody: Mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců (těhotné ženy, děti, osoby trpící alergií, osoby s oslabeným imunitním systémem) by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat.
  • Voda nevhodná ke koupání: Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem.
  • Voda nebezpečná ke koupání –⁠ zákaz koupání: Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví, vyhlašuje se zákaz koupání.
Domů
Sdílet
Diskuse