Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
19. června 2022 16:00
Čas čtení 1:53
Barbora Volfová ČTK

Nacisté před 80 lety vyhladili osadu Ležáky. Stovky lidí si dnes připomněly oběti masakru, na místo přišla i poslední přeživší

Nacisté před 80 lety vyhladili osadu Ležáky. Stovky lidí si dnes připomněly oběti masakru, na místo přišla i poslední přeživší
Zdroj: ČTK/Taneček David
NEWS ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Po položení věnců následovalo čtení jmen zavražděných, modlitba a vystoupení dětského pěveckého sboru.

Stovky lidí si v neděli podle ČTK připomněly na místě bývalé osady Ležáky na Chrudimsku 80. výročí jejího vyhlazení nacisty. Na místě, kde stojí na půdorysech devíti domů žulové náhrobky s vytesaným křížem, uctili památku vyvražděných obyvatel.

Do Ležáků v neděli přišla také Jarmila Doležalová, rozená Šťulíková, která je poslední přeživší z Ležáků. Kromě ní masakr přežila již jen její sestra Marie. V době, kdy byly odvlečeny a poslány do Německa na převýchovu, jim byl jeden a dva a půl roku. Marie Jeřábková, rozená Šťulíková, zemřela v roce 2018.

Doporučeno
Česko si připomíná 78 let od vyhlazení Lidic. Na neveřejné akci se ukázal i prezident Zeman Česko si připomíná 78 let od vyhlazení Lidic. Na neveřejné akci se ukázal i prezident Zeman 10. června 2020 13:28

O době před 80 lety se Jarmila Doležalová i nyní dozvídá řadu nových informací, především kvůli badatelské práci dcery Jarmily. „Dozvěděla jsme se například, že jsem tehdy byla v (dnešním) Polsku asi měsíc v nemocnici. Bohužel pamětníci odcházejí a já bych na ně měla dost otázek," řekla.

Poslední přeživší Ležáků Jarmila Doležalová.
Poslední přeživší Ležáků Jarmila Doležalová. Zdroj: ČTK/Taneček David

Řada mladých lidí má podle ní zájem se o tehdejší době dozvědět. „A když má někdo zájem, nemusíte mu to připomínat,“ řekla. V souvislosti s válkou na Ukrajině uvedla, že nikdy nečekala, že se ještě tak hrůzných věcí dožije.

Pomníky, tzv. hrobodomy, vybudované v místech domů osady Ležáky.
Pomníky, tzv. hrobodomy, vybudované v místech domů osady Ležáky. Zdroj: Wikimedia/Harold/volně k užití

Po položení věnců následovalo čtení jmen zavražděných, modlitba a vystoupení dětského pěveckého sboru. Pietní akt zakončil nízký přelet vojenského vrtulníku. Připomněl parašutisty vyslané do protektorátu z Británie, kteří se za války v Ležákách ukrývali. Plánovaný seskok vojenských parašutistů do ležáckého údolí se kvůli silnému větru neuskutečnil.

Podle ředitele památníků Lidice a Ležáky a historika Eduarda Stehlíka musí instituce připomínat události staré 80 let tím více, že již očití svědci nežijí. Připomněl, že teprve po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a vyhlazení Lidic a Ležáků odvolaly Francie a Británie podpisy pod mnichovskou dohodou. „To, že nikdo nerozporoval v roce 1945 naše státní hranice, to je zásluha Ležáckých, kteří tomu přinesli tu nejvyšší oběť,“ řekl.

Doporučeno
Řidič na Českokrumlovsku slepě důvěřoval navigaci, skončil na sjezdovce. Škoda jde do milionů korun Řidič na Českokrumlovsku slepě důvěřoval navigaci, skončil na sjezdovce. Škoda jde do milionů korun 7. února 2024 17:36

Na rozdíl od pietních shromáždění v minulosti v Ležákách tentokrát nehovořil žádný politik. Podle Stehlíka, který památníky vede od roku 2020, přítomní vědí, proč přišli, a je zbytečné, aby jim politický funkcionář sděloval věci, které znají. „Přišli jsme těm lidem vzdát úctu a k tomu sluší spíš ticho a modlitba než sáhodlouhé politické projevy,“ řekl. Piety v předchozích dvou letech byly kvůli covidové epidemii v omezeném rozsahu.

Ležácké osady před zničením.
Ležácké osady před zničením. Zdroj: Wikimedia/volně k užití
Nacisté vyhladili Ležáky 24. června 1942, necelý měsíc po útoku na Heydricha, a to kvůli zjištění, že parašutisté vycvičení v Británii odtamtud udržovali vysílačkou Libuše spojení mezi domácím a zahraničním odbojem. Bylo to dva týdny po vyhlazení středočeských Lidic. První zprávy o odbojové síti na Pardubicku dostali nacisté od parašutisty Karla Čurdy.

Již 24. června nacisté v Pardubicích popravili 33 dospělých obyvatel obce, dalších sedm lidí z Ležáků a více než 40 spolupracovníků parašutistů zastřelili 25. června a 2. července. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 jich zavraždili 25. července v plynovém voze v polském Chełmnu. Osada byla vyrabována, vypálena a srovnána se zemí.

Dnes je místo bývalé kamenické osady národní kulturní památkou. Správcem pietního území je Památník Lidice.

Domů
Sdílet
Diskuse