Expert uklidňuje rekreanty, že žraloci v Chorvatsku nepředstavují nebezpečí.
„Na své letní dovolené v Chorvatsku se žraloků nemusíš obávat,“ říká expert na žraloky Richard Jaroněk. A to i přesto, že v posledních letech se žraloci u pobřeží Jaderského moře objevili vícekrát a nahrávky zvířat ve vodě znepokojily řadu rekreantů.
„Žraloků bych se v Chorvatsku vůbec nebál. Oni tam sice byli i budou, například největšího bílého žraloka na světě o délce 6,5 metru a hmotnosti 3 tuny chytili na Maltě ve Středozemním moři, což není tak daleko od Chorvatska, ale v Jaderském moři jich nebude mnoho,“ vysvětluje Jaroněk, proč by se rekreanti v Chorvatsku neměli nad žraloky vůbec zamýšlet.
V chorvatských vodách žije podle portálu Rewind Dubrovnik až kolem 47 různých druhů žraloků, ale neznamená to, že každý z nich je nebezpečný. V Jaderském moři žije žralok bělavý, žralok tygří, ale v minulosti se v chorvatských vodách objevil už i obávaný žralok modrý.
„Jsou vylovení, mají tam velký problém s rybami obecně, ale žraloci se tam objevit mohou zejména díky tomu, že plavou za loděmi, které do vody házejí zbytky potravy. Vždy se tam pohybovali i se tam pohybovat budou, mění se jen to, že čím dál tím víc nemají co žrát,“ vysvětluje Jaroněk, jaká situace panuje v chorvatských vodách.

„Celkově máme ve světě kolem 20 druhů žraloků nebezpečných pro člověka,“ říká Jaroněk, který se se žraloky potápí a fotografuje je již 25 let.
Například v Egyptě, kde došlo ke dvěma smrtelným útokům žraloka na zahraniční turistky jen v posledních dvou týdnech, se podle Jaroňka vyskytuje „obrovské množství žraloků“.
„Z 90 procent jde o žraloky, kteří jsou naprosto neškodní, ale pak se u egyptského pobřeží vyskytuje pětice žraloků, kteří mohou být nebezpeční pro člověka. Jde o žraloka dlouhoploutvého, černocípého, tygřího, bělavého a žraloka mako,“ konstatuje.