Americký režisér Matt Sarnecki to řekl na premiéře snímku Kuciak v Karlových Varech.
„Slovensko je vzorem, jak funguje korupce i v jiných státech,“ řekl podle agentury TASR režisér nového dokumentu o Jánu Kuciakovi Američan Matt Sarnecki na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, kde měl snímek o zavražděném slovenském novináři a jeho snoubence Martině Kušnírové premiéru.
Film Kuciak vznikal podle Sarneckého dva roky. Režisér byl však na Slovensku od začátku medializace případu. „Den poté, co byla objevena těla Jána a Martiny, se na mě obrátili lidé, kteří znali moji práci z kyjevského případu, a pozvali mě do obce Veľká Mača, abych jim pomohl získat záběry z bezpečnostních kamer od místního starosty a policie a abychom se společně pokusili případ rekonstruovat,“ uvádí režisér.
Sarnecki je investigativní reportér a filmař. Podle serveru Novinky.cz pracoval na případu vraždy ukrajinského novináře Pavla Šeremeta, ve kterém vyhodnocoval záběry z kamer. Během deseti let se zaměřoval na korupci, proto možnost natočit film o Kuciakovi považoval za příležitost ilustrovat, jak korupce funguje.
„Chtěli jsme se pokusit dobře převyprávět příběh, který se netýká jen Slovenska. Je v podstatě vzorem, jak funguje korupce na Slovensku, ale i v jiných státech.“– Matt Sarnecki
V dokumentu účinkuje i právník Marek Para, který v případě zastupoval obžalovaného Mariana Kočnera. „Musím upřímně říci, že jsem nepředpokládal, že bude souhlasit s natáčením na kameru a že ve filmu vůbec vystoupí,“ řekl režisér a dodal, že Para při natáčení odvedl profesionální práci.
Premiéry filmu Kuciak se zúčastnili i rodiče zavražděných Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Film podle novinářova otce ukazuje to, co se na Slovenku dělo a stále děje. Každé tolerování korupce podle něj vede k tomu, co se stalo i jeho synovi. Diváci jeho slova ocenili dlouhotrvajícím potleskem.