Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
3. srpna 2022 11:00
Čas čtení 12:03
Vojtěch Vanda

Velký test hořčic: Která je nejlepší a kterou rozhodně nekupovat

Velký test hořčic: Která je nejlepší a kterou rozhodně nekupovat
Zdroj: REFRESHER/Vojtěch Vanda
GASTRO GASTRONOMIE TEST POTRAVIN
Uložit Uložené

Je nám jasné, že se ti nechce kupovat všechna balení a testovat, která hořčice je ke grilování nejlepší. Tak jsme to udělali za tebe.

Vsadíme se, že jsi už letos měl alespoň jednou šanci provětrat gril a užít si letní posezení s lidmi, kteří ti jsou blízcí. K tomu, aby byla grilovačka co nejúspěšnější, nechutnější a zároveň tě vyšla nejvýhodněji, se snaží přispět i REFRESHER.

Pokud nás čteš svědomitě, jistě ti neutekl poslední test grilovacích klobás, který ti pomůže vybrat tu nejlepší uzeninu norimberského či bavorského stylu. V minulosti sis u nás mohl také přečíst, který kečup ze supermarketu je nejlepší, které pivo do 10 korun koupit a mysleli jsme také na řidiče, již ocenili výběr nejlepšího nealkoholického piva. Aby bylo grilování kompletní, chyběl nám ještě jeden článek. A čteš ho právě teď.

Anketa:
Co nesmí chybět na tvé grilovačce?
Kečup.
Hořčice.
Kečup i hořčice.
Kečup.
9 %
1210 Hlasů
Hořčice.
54 %
7321 Hlasů
Kečup i hořčice.
37 %
4939 Hlasů

Jak vidíš, málokdo si dokáže grilování bez hořčice představit. Test se zaměřil na největší klasiku, plnotučnou, která obvykle nevadí ani dětem. Udělali jsme si výlet po nejběžnějších řetězcích, nakoupili 15+1 balení hořčic a dali se do práce. Jak už ale bývá zvykem, tak ještě před samotným testováním jsme si něco zjistili o jejím původu.

Doporučeno
„Poslední den mého života byl den před synovým narozením.“ Rodičovství není pro každého aneb když matky litují „Poslední den mého života byl den před synovým narozením.“ Rodičovství není pro každého aneb když matky litují 4. srpna 2022 11:00

Jedno z nejstarších koření na světě

Zatímco kečup z rajčat je v běhu času stále ještě poměrně novinkou, hořčice je s lidstvem dlouhá staletí. Nejdříve ale nebyla úplně dochucovací pastou. Používali ji již staří Egypťané, Římané i Řekové, kteří hořčičnou moučku znali jako koření, s nímž konzervovali maso, Číňané ji ale pravděpodobně znali ještě mnohem dříve. Pythagoras pastu doporučoval proti uštknutí škorpionem, Hippokratés ji doporučoval k vnitřnímu i vnějšímu použití a Alexandr Veliký měl zase perskému králi Dariovi III. Perskému hořčičnými semeny naznačovat, že jeho armáda není tak početná, ale má sílu.

Jak uvádí přednáška Koření a byliny v potravinářství z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, hořčice se objevuje i několikrát v bibli. Pravé obliby ve střední Evropě ale dosáhla až v 10. století ve Francii a Německu. Na britské ostrovy se dokonce dostala až o 200 let později. Tamní název „mustard“ je navíc odvozen z latinského „mustum ardens“ (hořící mošt), jelikož se hořčičná semena míchala s grapefruitovým moštem.

Doporučeno
Velký test piv do 10 korun: Víme, kterým značkám se rozhodně vyhnout a které neurazí a ulehčí tvé peněžence Velký test piv do 10 korun: Víme, kterým značkám se rozhodně vyhnout a které neurazí a ulehčí tvé peněžence 31. května 2020 16:51

To ale neznamená, že by předci neznali postup, který se udržel dodnes. Recept římského občana jménem Paladius ze 4. století n. l. dokládá, že už tehdy existovala hořčice v dnešním složení: k mletým hořčičným semenům se přidával med, olivový olej a ocet.

Výroba

Nicméně když se řekne hořčice, lidé si obvykle vybaví Francii. Proč? Například díky burgundskému Dijonu, který se svou hořčicí proslavil již v 13. století. Jak píše společnost Alba, francouzský král Ludvík XI. prý cestoval se svým hrnečkem hořčice pro případ, že by mu ji hostitelé při hodovní tabuli nenabídli. V roce 1634 získal Dijon dokonce výhradní právo na výrobu hořčice ve Francii.

A přestože je hořčice považována skoro za českou národní specialitu, ve skutečnosti si Češi užívají chuti hořčice poměrně krátkou dobu, jelikož se v české kuchyni začala užívat ve větší míře až v 19. století. Nejoblíbenější tuzemskou hořčicí je polotučná, nicméně existuje jí více druhů. Záleží, z čeho je vyrobena. 

Existují totiž tři druhy hořčičného semene: bílé, hnědé a černé. Postup, tedy válcování semen a přidávání soli a octu, je prakticky u všech druhů podobný, liší se však chutí, přidaným kořením, medem a dalšími ingrediencemi. Bílá zrna jsou navíc spíše jemná, černá obzvlášť silná a dnes se skoro nepoužívají. Hnědá semena jsou naopak oblíbená a vyrábí se z nich další druhy hořčic. Plnotučná hořčice, kterou si otestujeme, je jedna z těch méně ostrých.

Doporučeno
Velký test kečupů. Který je nejlepší a od kterého dát ruce pryč? Velký test kečupů. Který je nejlepší a od kterého dát ruce pryč? 19. září 2021 11:30
Jak jsme hodnotili

Pokud jsi již četl některý z našich testů, víš, že nejsme žádní odborníci. Testujeme podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, které mícháme dohromady s fakty. Měj tak prosím v paměti, že nemáme doma chemickou laboratoř, nejsme odborníci na potraviny, a proto je náš názor tvořen hlavně chuťově a prakticky. 

K našemu testu jsme se vydali do supermarketů nejdostupnějších řetězců v Česku, kterými jsou Billa, Lidl, Tesco, Kaufland a Albert, odkud jsme nakoupili všechny dostupné plnotučné hořčice a podrobili je testu. Vynechali jsme hořčice speciální a další, které v sobě obsahovaly příměsi či byly z jiných semen (kremžská, dijonská atd.). Dohromady jsme otestovali 15 průmyslových hořčic balených v plastu i skle a jednu BIO hořčici.

Co nás u nich zajímalo nejvíce? Chuť jsme řadili ze všech atributů nejvýše, zajímalo nás ale také samozřejmě celkové složení balení, jeho cena, praktičnost zavírání či způsob pěstování plodin. Na závěr jsme je seřadili na škále od 1 (nech v regálu) do 10 (nenechávej v regálu) podle toho, jak bychom ti je doporučili. 

Boneco hořčice plnotučná

plnotučná hořčice
Zdroj: REFRESHER/Vojtěch Vanda
Výrobce: BONECO a.s., Praha, Česká republika
Obchod: Kaufland (ale i další řetězce)
Gramáž: 400 g
Cena/cena za 100 g: 13,90 Kč/3,475 Kč

První testovanou hořčicí byla, dá se říct, obyčejná hořčice z Kauflandu. Pravděpodobně první volba pro nenáročného zákazníka – spousta hořčice (400 g) za malou cenu (13,90 Kč). Nás však zajímalo, jestli se v ní skrývá i něco navíc.

Odlišnost byla vidět hned u balení, na němž je napsáno, že se jedná o „praktický obal“ s přivařeným víčkem. Musíme dát za pravdu, že tento krok směrem k praktičnosti směřuje, nicméně po odlepení víčka se z balení stává klasické plastové balení, které se v minulosti povedlo rozmáčknout či vylít snad každému.

Co se samotného obsahu týče, nevoní tak ostře, jak bychom od podobné hořčice čekali. Pasta je také hustá a tmavší, než jsme předpokládali. Také nepouští vodu, což je u hořčice dobré znamení. 

Po ochutnání jsme zjistili, že její konzistence je poměrně hladká a vody je v ní opravdu pomálu. Prakticky jako by byla „suchá“. Navíc je její chuť dost pikantní, kyselejší, a pokud si nedáme pozor, štípne nás v krku. 

Hodnocení: 4/10

Doporučeno
Je lepší „nejlepší české nealko pivo“ nebo pivo privátní značky z řetězce? Vyzkoušeli jsme všechna nealko piva v obchodech Je lepší „nejlepší české nealko pivo“ nebo pivo privátní značky z řetězce? Vyzkoušeli jsme všechna nealko piva v obchodech 28. května 2021 16:00

 Alba plnotučná hořčice

plnotučná hořčice
Zdroj: REFRESHER/Vojtěch Vanda
Výrobce: ALBA plus, s.r.o., Pardubice, Česká republika
Obchod: Kaufland (ale i v dalších obchodech)
Gramáž: 340 g
Cena/cena za 100 g: 24,90 Kč/7,32 Kč

Hořčice od značky Alba se prodává ve vícero obalech – my jsme zakoupili hořčici ve skle, jelikož to řetězec Kaufland nabízí, nicméně v jiných řetězcích je možné ji zakoupit v klasických plastových kelímcích, a to jak malých, tak velkých. 

Čekali jsme klasiku a dostali jsme klasiku. Hořčice sama o sobě voní ostřeji, má světle žlutou barvu. Co by mohlo potenciálního kupce odradit, je spousta vysrážené vody. Tu jsme ale v naší skleničce našli až po otevření.

Co se chuti týče, donutila nás udělat pár grimas. Pasta je poměrně pikantní a kyselá, její konzistence byla opravdu vodová, jako by jí byla naředěná, a také nebyla zrovna jemná. Prvnímu vzorku bychom zatím dali přednost. Finanční hledisko nám také nepřišlo úplně přívětivé, proto jsme byli nuceni dát nižší hodnocení.

Hodnocení: 3/10


 SENF hořčice plnotučná

plnotučná hořčice
Zdroj: REFRESHER/Vojtěch Vanda
Výrobce: SENF, spol. s.r.o., Pardubice, Česká republika
Obchod: Tesco (ale i v dalších obchodech)
Gramáž: 400 g
Cena/cena za 100 g: 14,90 Kč/3,725 Kč

Stejně jako v předchozím testovaném vzorku, i zde jsme měli „klasickou“, prakticky všude dostupnou hořčici značky SENF, která se taktéž prodává ve vícero baleních. Líbila se nám zejména plastová kapsička podobná dětským přesnídávkám, která je praktická zejména na cesty – na tábořišti už převržená hořčice nebude katastrofa. Plastový kelímek, který jsme nakonec koupili my, na druhou stranu tolik praktický není vzhledem k počtu promáčklých balení, kterými jsme se museli v regálu probrat. Ale vejde se do něj spousta pasty a je levnější.

Hořčice nás při otevření neomámila svou ostrou vůní jako vzorek předtím a pozitivní byla hlavně absence vody pod víčkem. Naopak šlo o velmi hustou pastu, jejíž barva byla do tmava. Chuť byla jemná, cítili jsme takový hlubší „podtón“ a také byla jemně pikantní. Zachovává si svůj retro šmak, přestože obsahuje o skoro polovinu méně soli než předchozí vzorek. Cenově se jedná o poměrně low-endovou alternativu, takže pro nás šlo o příjemné překvapení.

Hodnocení: 5/10


 Tesco Mustard Full Fat

plnotučná hořčice
Zdroj: REFRESHER/Vojtěch Vanda
Výrobce: neznámý
Obchod: Tesco
Gramáž: 500 g
Cena/cena za 100 g: 26,90 Kč/5,38 Kč

Dobrého pomálu, takže vcelku nepříjemná zkušenost nás čekala hned u dalšího vzorku, půlkilového plastového balení hořčice privátní značky Tesco. Je třeba říct, že se jedná o vcelku praktickou přenositelnou hořčici, víčko je ale na druhou stranu tak dobře zataveno, že se bez nože nebo alespoň nehtu otevře velmi těžko.

Obsah je žlutější než u přechozích vzorků, a pokud chceš zkusit vůni, dávej si pozor, jinak se ti štiplavý a pikantní odér dostane až do hlavy. Před použitím jsme lahví zaštěrchali, takže voda nevytekla, nicméně konzistence byla řidší, přestože jsme ji zhodnotili jako hrubé zrno, z čehož se dá odvodit, že v ní nějaká vysrážená byla.

Chuť měla samá superlativa, ale nežádoucí. Byla hodně pikantní, hodně kyselá a také poměrně slaná. Výrobce evidentně vsadil na sílu, přičemž méně je někdy více. Zde by bylo také dobré ubrat na ceně. A v neposlední řadě není úplně fajn, že je nutné ji skladovat v ledničce.

Hodnocení: 1,5/10


 Malva hořčice plnotučná 

plnotučná hořčice
Zdroj: REFRESHER/Vojtěch Vanda
Výrobce: KAND s.r.o., Chlumec nad Cidlinou, Česká republika
Obchod: Tesco (ale i další)
Gramáž: 200 g
Cena/cena za 100 g: 5,90 Kč/2,95 Kč

Nemáš peníze a chceš obstojnou omáčku ke grilování na večer? Možná ti přijde vhod plnotučná hořčice Malva od značky Kand. Hned na obalu se chlubí 70letou tradicí, což nás zaujalo, takže jsme ji chtěli hned vyzkoušet.

Malou tradicí je také balení, které dodržuje vícero firem. Kelímky, ve nichž se prodává, jsou často poničené, víčka úplně nedrží a hořčice je v regálech, na nich nebo i na zboží okolo. Navíc, pokud ji chceš nedej bože zavřít, nepochodíš, jelikož špinavé víčko ležící otočené na stole nemáš odkud chytit. Dobrou zprávou tedy je, se že dá koupit, stejně jako některé konkurenční kousky, v praktičtějších baleních.

Jejím dalším plusem, který jsme ale nakonec zhodnotili jako nefér hru na city, je její nostalgická, středně pikantní vůně, u níž se ti okamžitě zjeví tábor, ohniště, táborák a špekáčky. Středně žlutá hořčice neměla na povrchu žádnou vodu, byla hutná, ale oproti konkurenci poměrně vláčná. Její chuť byla jak sladká, tak slaná, též středně pikantní a jemná. Její velkou nevýhodou je však obsah soli, který skoro dosahuje 3 g na 100 g. I tak ale hodnocení není nejhorší.

Hodnocení: 6,5/10


 Pikant hořčice plnotučná 

plnotučná hořčice
Zdroj: REFRESHER/Vojtěch Vanda
Výrobce: PIKANT Ostrava s.r.o., Ostrava Třebovice, Česká republika
Obchod: Billa
Gramáž: 350 g
Cena/cena za 100 g: 14,90 Kč/4,25 Kč

Sklenice není úplně praktická, nicméně hořčici PIKANT od stejnojmenného výrobce z Ostravy jsme v jiném balení nenašli. Co nás ale na první pohled zaujalo, je její užitečnost – není nijak polepená a všechny informace jsou na víčku, sklenice proto může být po spotřebování využita k něčemu dalšímu. 

Ve vůni je jen malá pikantnost a obsah je poměrně řídký, voda v něm ale nebyla. Chuťově se zdá nasládlá a co se kyselosti týče, připodobnili bychom ji k láku od sladkokyselých okurek. Plusem je nicméně zajímavá konzistence, která je hladká a jemná, což znamená, že hořčice byla správně namleta. Lepší střed.

Hodnocení: 6,5/10


 K-Classic Fine Mustard

plnotučná hořčice
Zdroj: REFRESHER/Vojtěch Vanda
Výrobce: neuveden
Obchod: Kaufland
Gramáž: 490 g
Cena/cena za 100 g: 39,90 Kč/8,14 Kč

Hořčice z Kauflandu se z vizuálního hlediska jeví prakticky totožná jako výše testovaná hořčice z Tesca. Je ve stejné plastové lahvi se špatným otevíráním a podobně ne zrovna dobře chutná. Jediným rozdílem je o 10 gramů méně obsahu a nutnost skladování do 10 °C.

Srovnání nutričních hodnot nakonec naši tezi vyvrátilo, i tak bychom ale raději nakoupili v Tescu, a to i přes klasickou záruku spokojenosti, kterou řetězec Kaufland nabízí.

Hodnocení: 1/10


 Stockwell & Co. hořčice plnotučná

plnotučná hořčice
Zdroj: REFRESHER/Vojtěch Vanda
Výrobce: neuveden
Obchod: Tesco
Gramáž: 400 g
Cena/cena za 100 g: 13,90 Kč/3,475 Kč

První překvapení testu. Pokud bychom chtěli z minima financí vytěžit maximum, koupíme Stockwell & Co. hořčici plnotučnou z Tesca. Ano, klasický plastový nepraktický obal a stručná etiketa nenasvědčují, že by se mělo pod víčkem nacházet něco zvláštního, na jazyku tě ale přesvědčí o opaku.  

Její vůně je více hořčicová, a není tak extra výrazná, což nám vyhovuje. Oproti konkurenci se zdá vláčnější, přestože voda na povrchu není. Má poměrně hustou konzistenci, ale není „vysušená“, barva je žlutohnědá. Při ochutnávce nás na začátku trochu „kopla“, ale jinak chutnala vcelku příjemně a zajímavě, klouzala dobře do jícnu i přes její vyšší kyselost a trošku peprnější chuť. A za tu cenu...

Hodnocení: 8/10


 Avokádo plnotučná hořčice

plnotučná hořčice
Zdroj: REFRESHER/Vojtěch Vanda
Výrobce: neuveden
Obchod: Kaufland (ale i další)
Gramáž: 280 g
Cena/cena za 100 g: 16,90 Kč/6,03 Kč

Zde jsme byli skeptičtí. Malá skleněná nádoba s poměrně drahou hořčicí by měla znamenat kvalitu, ale během našich testů jsme se však tolikrát mýlili, že už jsme raději opatrní. Navíc vysrážené vody po otevření bylo na povrchu hořčice hodně, překvapilo nás však, jak správně hustá nakonec její konzistence byla.

Hořčice Avokádo má příjemnou hořčicovou vůni, je žlutější a vláčná a užijí si ji zejména milovníci sladkokyselých chutí. Nejde však o nic přehnaného, je výrazná, nýbrž jemná a jistě si najde své obdivovatele. Pro milovníky klasické „české“ hořčicové chuti ale musíme vzkázat, že chutná poměrně unikátně, je málo ostrá a výrazná. Doporučili bychom ji možná pro děti či osoby, které výrazné chutě nemusí. Finančně se tak jistě vyplatí i přes vyšší obsah soli.

Hodnocení: 9/10


 Billa hořčice plnotučná

plnotučná hořčice
Zdroj: REFRESHER/Vojtěch Vanda
Výrobce: neuveden
Obchod: Billa
Gramáž: 250 g
Cena/cena za 100 g: 17,90 Kč/7,16 Kč

Měli jsme naběhnuto na dobrou šňůru. I Billa hořčice se jevila jako balení, které by mohlo být neotřelé a zajímavé, v čemž nás utvrdila i sladší vůně. Díky ní jsme si vzpomněli na kečup Billa, který jsme testovali zde. Voda zde navíc nebyla, pasta byla hustá.

Idylka nicméně skončila v momentě, kdy jsme ji ochutnali. Na ústa nám zaútočila tuctová chuť produktu z Billy, která kvalitu zrovna nepřipomíná. Po polknutí nám v puse také zůstalo sucho. Pikantnost i kyselost jsou hodně upozaděny, ale ne tak, že by byly v harmonii – spíš naopak. S lítostí tak musíme oznámit, že i dobré věci musí skončit. Drahou hořčici, která se sice může skladovat venku v prostředí až do 30 °C, musíme hodnotit negativně.

Hodnocení: 1/10


 Kania hořčice plnotučná

plnotučná hořčice
Zdroj: REFRESHER/Vojtěch Vanda
Výrobce: neuveden
Obchod: Lidl
Gramáž: 400 g
Cena/cena za 100 g: 14,90 Kč/3,725 Kč

Plast, přitavené víčko, klasika. I řetězec Lidl má svou levnou hořčici. Chutná přesně tak, jak si myslíš – pasta žlutější hořčicové barvy se středně pikantní vůní je poměrně řídká a bublinkovitá a při polknutí lehce škrábne. Je pikantní, ostrá a chuť je zase divoká. V chuti se může někomu zdát málo slaná, čemuž ale rozporují nutriční hodnoty.

Hodnocení: 4/10


 Česká chuť plnotučná hořčice

plnotučná hořčice
Zdroj: REFRESHER/Vojtěch Vanda
Výrobce: BONECO a.s., Praha, Česká republika
Obchod: Albert
Gramáž: 450 g
Cena/cena za 100 g: 34,90 Kč/7,74 Kč

Když narazíš na hořčici, která se honosí názvem Česká chuť, co si představíš? My opravdovou klasiku. Etiketa poměrně drahé hořčice nás připravovala na hořčicovou pastu, která obsahuje 90 % českých surovin, ostatně cejch Česká surovina měla i na obalu, jenž vyrobil český výrobce – firma BONECO. Rozhodli jsme se tak tento produkt srovnat s prvním testovaným vzorkem, jelikož ani výživové hodnoty neměly moc rozdílné. 

V balení určitě vede Česká chuť. Ergonomická plastová láhev se přece jenom lépe drží i přenáší. Navíc otvírání má určitě lepší a hrdlo má dokonce zataveno, což je plus. Vůně hořčice je velmi pikantní, pasta má hnědou barvu. Vodu na povrchu jsme neviděli.

Pak ale přišel rozhodující test chuti. Hořčice byla hrubozrnná. Ale ne, že by jako hrubozrnná chutnala, spíše chutnala jako špatně pomletá hořčice. Chuťově byla až hořká, z čehož nás začala pálit žáha. Neobsahuje žádnou kyselost, pikantnost byla na špatné úrovni. Prozatím byla rozhodně horší než první testované balení a celkově nejhorší, což Česku a jeho renomé rozhodně nepřidá. 

Hodnocení: 0/10


 Náš kraj hořčice plnotučná

plnotučná hořčice
Zdroj: REFRESHER/Vojtěch Vanda
Výrobce: neuveden (vyrobeno v České republice)
Obchod: Lidl
Gramáž: 350 g
Cena/cena za 100 g: 21,90 Kč/6,25 Kč

Hned vzápětí jsme otestovali další balení, v němž se tvrdí, že suroviny jsou české. Hořčice Náš kraj také uvádí, že voda použitá na výrobu je opravdu odtud, hořčičné semínko, kromě toho českého, nicméně používá i dovezené z jiné země mimo Evropskou unii. Výrobce zde ale uveden nebyl.

Pasta ve skle měla paradoxně plastovou až nijakou vůni, což se nám moc nelíbilo. Její konzistence byla však prakticky bez vody. Chutnala zvláštně, až citrusově, což bychom přisoudili jinému koření. Byla také méně pikantnější a kyselejší. Po její konzumaci také zůstává sucho v ústech, tak pozor.

Hodnocení: 5,5/10


 Gustona hořčice plnotučná

plnotučná hořčice
Zdroj: REFRESHER/Vojtěch Vanda
Výrobce: FRUTA Bohemia, a.s., Kroměříž, Česká republika
Obchod: Albert
Gramáž: 400 g
Cena/cena za 100 g: 19,90 Kč/4,975 Kč

Kelímek značky Gustona z Kauflandu je odpověď řetězce na všechny levné hořčice konkurence. Cenově je však lehce dražší. Můžeme mluvit o nějakém rozdílu? Nejspíše ano.

V první řadě jsme na jejím povrchu neviděli vodu, její konzistence byla však řidší. Jinak se jednalo o méně pikantní retro hořčici, jak ji známe. Je nutné si ale dávat pozor na jednu věc; neobsahuje konzervant, takže se vcelku rychle kazí. Kdybychom ale měli koupit levnou hořčici, sáhneme po této.

Hodnocení: 7,5/10


 Snico kráľovská hořčice plnotučná

plnotučná hořčice
Zdroj: REFRESHER/Vojtěch Vanda
Výrobce: SNICO, s.r.o., Liptovský Mikuláš, Slovensko
Obchod: Tesco
Gramáž: 350 g
Cena/cena za 100 g: 37,90 Kč/10,80 Kč

Během testu dokonce došlo i na hořčici se slovenskou značkou kvality. Firma SNICO zde prodává svou plnotučnou hořčici ve skle a hned, jak jsme ji otevřeli, jsme cítili rozdíl. První byl ten finanční, jednalo se o nejdražší obyčejnou hořčici v testu. A druhý doslova, jelikož její vůně byla jiná, tak nějak přírodnější.

Řidší pasta bahnité barvy měla také pro český jazyk velmi zvláštní chuť, která byla málo pikantní, kyselá i slaná. Po polknutí navíc v ústech zůstává nepříjemná pachuť. Proto bychom její nákup úplně nedoporučili. Pokud se ale stejně rozhodneš ji vzít, nezapomeň, že musí zůstat v ledničce.

Hodnocení:1,5/10


 Billa BIO organic mild mustard

plnotučná hořčice
Zdroj: REFRESHER/Vojtěch Vanda
Výrobce: neuvedeno
Obchod: Billa
Gramáž: 170 g
Cena/cena za 100 g: 19,90 Kč/11,70 Kč

Poslední testovanou hořčicí byl takový bonus. V Bille jsme totiž našli BIO plnotučnou hořčici, která měla certifikát zemědělské bioprodukce, jenž byl dost pravděpodobně z Polska. Výrobce na etiketě ale uveden nebyl.

Malá a nejdražší nádoba s pastou byla znovu jiná, tentokrát ale správně. Znovu se jednalo o hořčici přírodnější vůně, která byla hodně citrusová a jako by v ní opravdu byly rostliny. Je ale méně pronikavá. Má hustší konzistenci a středně hořčicovou barvu.

Její chuť je však nasládlá a evidentně kořenitá zároveň, avšak zbavila se nepříjemné kyselosti. Je hustá, ale nevytváří sucho v ústech. Dala by se velmi dobře použít do zálivky na salát. Proto nás o to víc překvapilo, když jsme zkontrolovali datum minimální spotřeby a všimli si, že již bylo po jejím uplynutí. Ups. Kdybychom se však měli znovu rozhodovat, brali bychom ji znovu.

Hodnocení: 8,5/10


Výsledek 

Velký test plnotučných hořčic má svého jasného vítěze, kterým se stala pasta Avokádo plnotučná hořčice. Na druhém místě nás zaujala Billa BIO organic mild mustard a překvapením testu se stala hořčice Stockwell & Co. hořčice plnotučná. V případě, že máš jiné favority, nám neváhej napsat komentář, která hořčice nejvíc chutná tobě. A jestli chceš, abychom otestovali další produkty, a máš svůj tip, neváhej nás kontaktovat!

Doporučeno
Test grilovacích klobás: Drahá německá balení kupovat nemusíš, v supermarketu mají kvalitní produkt o desítky korun levnější Test grilovacích klobás: Drahá německá balení kupovat nemusíš, v supermarketu mají kvalitní produkt o desítky korun levnější 20. července 2022 11:30
Domů
Sdílet
Diskuse