Íránské ženy sdílejí fotografie, na kterých si sundávají hidžáby. Demonstrují tím nesouhlas s přísnými pravidly, která ženám zakazují ukazovat vlasy na veřejnosti.
Práva žen jsou v Íránu přísně omezena a nošení šátku na veřejnosti je povinné pro všechny ženy. Těm, které hidžáb nenosí nebo na veřejnosti ukazují alespoň část vlasů, hrozí pokuty i vězení, informuje server Independent.
Islámská republika v souvislosti s tím organizuje operaci, jejímž cílem je donutit ženy nosit hidžáb a označit ty, které pravidla porušují, za „špatné“. Takzvaná mravnostní policie v rámci tohoto zásahu zatýká ženy a zároveň požaduje, aby zaměstnanci veřejné dopravy, státních úřadů a bank ignorovali takzvané „bad-hijab“ ženy. Pod dohledem jsou i některá zdravotnická zařízení a univerzity. Místní úřady zároveň vyhlásily 12. červenec jako „Den hidžábu a cudnosti“.
Již začátkem tohoto měsíce přitom vydal podle serveru The Jerusalem Post zástupce prokurátora města Mašhad na severovýchodě Íránu příkaz, který ženám bez hidžábu brání ve vstupu do metra, úřadů a bank. Íránská banka Mellat zároveň vydala směrnici, která zakazuje zaměstnankyním nosit vysoké podpatky a punčochy.
Íránky se ale proti přísným pravidlům rozhodly protestovat. Na sociálních sítích začaly sdílet fotografie a videa, na nichž si na veřejnosti po celém Íránu sundávají hidžáb pod hashtagem #hijab_without_hijab.
„Írán má za sebou dlouhou a otřesnou historii pronásledování žen, které pouze využívají svého práva vybrat si, co budou nosit. Odvážné ženy, které se v současné době staví proti těmto sexistickým zákonům, vědí, jaká rizika podstupují. Tři mladé Íránky: Monireh, Yasaman a Mojgan si v současné době odpykávají více než 30 let vězení jen proto, že v teheránském metru rozdávaly cestujícím ženám květiny, zatímco byly bez hidžábu,“ řekl deníku The Independent Allan Hogarth z organizace Amnesty International.
Dodal, že tento druh pronásledování porušuje základní lidská práva a morální policie pravděpodobně brzy zjistí, že s tímto autoritářstvím nesouhlasí velká část íránské mládeže.
Také Dima Dabbous z celosvětové nevládní organizace Equality Now prohlásila, že ženám musí být umožněno oblékat se podle svého přání, a ne, aby s nimi stát zacházel jako s kriminálníky jen proto, že se objeví na veřejnosti s nezakrytými vlasy. Varovala, že stále tvrdší pravidla nošení hidžábu v zemi jsou příkladem nárůstu náboženského extremismu, který vidí náboženství jako nástroj k podmanění žen a dívek.