Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Radim Šlechta ČTK
19. července 2022 v 13:07
Čas čtení 1:07

Tisícům Ukrajinců skončí automatický nárok na zdravotní pojištění

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Tisícům Ukrajinců skončí automatický nárok na zdravotní pojištění
Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR

Podle novely zákona jej uprchlíci dostávají na 150 dní.

Tisícům Ukrajinců skončí v následujících týdnech automatický nárok na státní zdravotní pojištění. Budou muset zdravotní pojišťovně znovu doložit, zda mají nadále nárok na státní pojištění, nebo za ně pojištění bude hradit někdo jiný. U Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) se to bude postupně týkat asi 215 tisíc běženců. Novinářům to dnes řekl předseda správní rady VZP Tom Philipp.

U VZP se od únorového začátku ruské invaze na Ukrajinu registrovalo 350 tisíc Ukrajinců. Z toho 215 tisíc jich je ve věku od 18 do 65 let a ti se budou muset na pojišťovnu znovu obrátit. Pojišťovna předpokládá, že část z nich se už vrátila zpět na Ukrajinu. Podle Philippa si už 43 tisíc běženců pojištěných u VZP našlo uplatnění na trhu práce a platí za ně pojištění zaměstnavatel nebo si jej jako OSVČ platí sami.

14. července 2022 v 19:42 Čas čtení 2:08 Do škol v Česku se zatím přihlásilo na 40 tisíc ukrajinských dětí. To je o 30 tisíc méně, než přišlo Do škol v Česku se zatím přihlásilo na 40 tisíc ukrajinských dětí. To je o 30 tisíc méně, než přišlo

Pro ty, kterých se povinnost kontaktovat pojišťovnu týká, vytvořila pojišťovna formulář, jenž bude možné vyplnit on-line na webu pomocukrajine.vzp.cz.

Změny přináší novela zákona přezdívaného Lex Ukrajina. Ten pomáhá lidem, kteří z Ukrajiny uprchli před válkou, a v praxi znamená oprávnění k pobytu na území České republiky nad 90 dní. Podle novely by měl stát hradit dospělým uprchlíkům kromě seniorů zdravotní pojištění v délce 150 dní. Po uplynutí lhůty musí uprchlíci kontaktovat svou zdravotní pojišťovnu. Zároveň jsou po uplynutí této lhůty považováni za samoplátce a musí si hradit komerční pojištění, nebo být evidováni na úřadě práce jako uchazeč o zaměstnání. Při trvalém odjezdu zpět na Ukrajinu vzniká povinnost se ze zdravotního pojištění v ČR odhlásit.

Novela, která je v platnosti od 28. 6., mimo jiné znamená, že uprchlíci mohou podat žádost o dočasnou ochranu jen v jedné zemi. Při podání žádosti v jiné zemi ochrana v České republice zaniká.

Domů
Sdílet
Diskuse