Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vojtěch Vanda
26. července 2022 v 17:03
Čas čtení 1:31

Požár v Českém Švýcarsku šetří policie pro podezření z ohrožení z nedbalosti

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Požár v Českém Švýcarsku šetří policie pro podezření z ohrožení z nedbalosti
Zdroj: HZS ČR

Podle mluvčího krajské policie Dana Vítka se však k příčině požáru nedá vyjádřit.

Požár v národním parku České Švýcarsko šetří policie pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. ČTK to řekl mluvčí krajské policie Dan Vítek. K příčině požáru se podle něj zatím nelze vyjádřit. Na místě jsou desítky policistů, hlídají příjezdové cesty do oblasti a střeží opuštěné objekty, aby se předešlo rabování nebo vloupání.

26. července 2022 v 15:00 Čas čtení 0:48 FOTO: Takto bojují hasiči s požárem v Českém Švýcarsku FOTO: Takto bojují hasiči s požárem v Českém Švýcarsku

„Ohledání požářiště nyní nepřichází v úvahu. Další se uvidí až na základě postupu v trestním řízení,“ uvedl Vítek. Na místě zasahuje několik desítek policistů. „Máme sedm stanovišť, některá mobilní, některá pevná. Jedno z nich je na cestě z Děčína do Hřenska, kde odkláníme dopravu, aby se do obce nikdo nepovolaný nedostal,“ pokračoval Vítek.

Cesta do Hřenska je uzavřena také z německé strany a od Jetřichovic. Další policisté jsou v obcích, odkud byli evakuovaní občané, aby se předešlo rabování nebo vloupání do objektů. „Zaznamenali jsme ojedinělé případy, kdy se někdo pokusil objet zátaras, nicméně jsou to výjimky. Většina lidí uposlechla pokynů policistů,“ řekl Vítek.

Čtyři stovky hasičů

Hořet začalo v národním parku České Švýcarsko v neděli ráno a oheň se dosud nepodařilo dostat pod kontrolu. Zatím nejsou informace o zraněných. Momentálně na místě zasahuje 83 jednotek požární ochrany, tedy 410 hasičů včetně dvou letadel a čtyř vrtulníků. 

V rámci mechanismu civilní ochrany Evropské unie požádali čeští hasiči o tři letadla Canadair a dva vrtulníky pro zvládání lesních požárů v Hřensku. Odpovědělo Polsko, Slovensko a Itálie. 

„Aktuálně potřebujeme na místě vzhledem k hustému leteckému provozu techniku, která pojme co největší množství vody,“informovali požárníci. Vrtulníky z Polska pojmou 3000 l vody, stejně jako ze Slovenska. Každé ze dvou nabídnutých letadel, která česká strana akceptovala, unese 6000 l vody.

Komplikace začal dělat v rámci celé republiky také kouř, který se z epicentra požáru dostal do desítky kilometrů vzdálených měst. Například v Liberci nebo v Praze zaznamenaly bezpečnostní sbory na tísňových linkách desítky telefonátů kvůli tomu, že lidé cítí kouř. Hasiči nicméně upozornili, že se jedná o kouř z požáru v národním parku. V souvislosti s tím také ministerstvo vnitra vyzvalo všechny, kteří by chtěli místem projíždět nebo pomáhat, aby se kvůli nebezpečnosti situace vrátili domů.

Jestli tě zajímá, jak zásah v Českém Švýcarsku probíhal z pohledu hasičů, podívej se na fotky v galerii

Domů
Sdílet
Diskuse