Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Radim Šlechta
27. července 2022 v 13:13
Čas čtení 1:44

Čeští politici reagují na požár v Hřensku. Bartoš píše o změně klimatu, Jurečka, že by hořelo i bez kůrovce

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Čeští politici reagují na požár v Hřensku. Bartoš píše o změně klimatu, Jurečka, že by hořelo i bez kůrovce
Zdroj: HZS ČR

Shrnujeme reakce politiků na požár v Českém Švýcarsku.

S požárem v Českém Švýcarsku hasiči bojují několik dní. Na pomoc jim přiletěly vrtulníky z Polska a Slovenska a celý požár v nepřístupném terénu má přibližně 5 × 2 kilometry. Ústecký kraj dnes zakázal vstup do lesů, včetně toho v Českém Švýcarsku. Na požáry reagují i čeští politici. Vyjadřují pocity neštěstí, ale přináší i své pojetí situace.

27. července 2022 v 8:59 Čas čtení 1:48 Hasiči na Hřensku likvidují menší ohniska. Některé domy požárům podlehly Hasiči na Hřensku likvidují menší ohniska. Některé domy požárům podlehly

„Chtěl bych poděkovat všem hasičům, policistům, vojákům, záchranářům a dobrovolníkům, kteří se podílejí na zvládnutí obrovského požáru v Hřensku,“ napsal na Twitter premiér Petr Fiala (ODS). Připomněl, že se Česko obrátilo i na další země, které již slíbily pomoc. Patří mezi ně Polsko, Slovensko nebo Itálie.
 

Hasičům poděkovala i předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. 

„Kouř jde cítit i stovky kilometrů, na místě zažívají jistě hotové peklo. Myslím na ně, ať požár zvládnou a ve zdraví se vrátí domů,“píše na sociálních sítích.

26. července 2022 v 19:37 Čas čtení 1:17 VIDEO: Hořící lesy, technika v akci, noční peklo. Takto vypadá požár v Českém Švýcarsku na záběrech hasičů VIDEO: Hořící lesy, technika v akci, noční peklo. Takto vypadá požár v Českém Švýcarsku na záběrech hasičů

Zhrození vyjadřuje také šéf Pirátů Ivan Bartoš. Zdůrazňuje, že záběry jsou hrozivé a požárem je zasaženo pravděpodobně víc než deset hektarů území. „Jeho šíření je o to snadnější, že je krajina vyprahlá, ničí ji sucho a různé extrémní výkyvy počasí navázané na změnu klimatu,“ píše Bartoš s tím, že na vině mohou být i dozvuky kůrovcové kalamity.

Proti tomu se staví předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Ten kromě poděkování hasičům a pochvaly spolupráce IZS zdůraznil, že větší vliv na požáry má sucho, bez ohledu na to, zda les předtím kůrovec napadl, nebo ne. „Můžeme vést debatu o druhové skladbě lesa a poměru listnáčů, to by riziko požáru ovlivnilo. Lesy hoří a hořely před kalamitou kůrovce i po ní,“ píše Jurečka na Twitteru.

Informace o vývoji situace pravidelně sdílí i Vít Rakušan, který na síti poděkoval dalším evropským zemím za pomoc a pochvaloval si evropskou solidaritu. „Evropská solidarita v praxi: na naši žádost o pomoc zareagovali Poláci, jejich vrtulník je na místě požáru, dále Slováci a připravují se dva Canadairy, speciální letadla z Itálie, která nabírají vodu přímo z vodní hladiny,“ napsal šéf STAN.

26. července 2022 v 18:43 Čas čtení 1:05 Češi a Češky vybrali přes Donio na pomoc Českému Švýcarsku již téměř 3 miliony korun Češi a Češky vybrali přes Donio na pomoc Českému Švýcarsku již téměř 3 miliony korun

Peklo, které v Hřensku hasiči zažívají, zachytili i v sestřihu z akce. V noci na středu se hasiči zaměřovali na lokání ohniska požárů.

Domů
Sdílet
Diskuse