Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Adéla Ježková
2. srpna 2022 19:00
Čas čtení 1:42

Svět je krok od jaderného zničení, varuje šéf OSN

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Svět je krok od jaderného zničení, varuje šéf OSN
Zdroj: TASR/AP/Eduardo Munoz/Pool

Podle generálního tajemníka Antónia Guterrese lidstvo dělí „jen jedno nedorozumění, jeden chybný výpočet od jaderného zničení“.

Guterres v pondělí na půdě OSN vyslovil hrozivé varování na úvod dlouho odkládaného zasedání, jehož cílem je revize 50 let staré Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (Nuclear Nonproliferation Treaty; NPT). Jejím cílem je dosáhnout světa bez jaderných zbraní. Informoval o tom server Al Jazeera

Guterres se nechal slyšet, že konference se koná „v době jaderného nebezpečí, jaké tu nebylo od dob studené války“: „Lidstvo dnes dělí jen jedno nedorozumění, jeden chybný výpočet od jaderného zničení.“ Zasedání je podle něj příležitostí k vypracování opatření, která pomohou zabránit katastrofě, a k tomu, aby se lidstvo vydalo cestou ke světu bez jaderných zbraní.

Zároveň ovšem varoval, že ve výzbroji po celém světě je téměř 13 tisíc jaderných zbraní. Tím, že na ně země vynakládají stovky miliard dolarů, se snaží o „falešnou bezpečnost“. „Dosud jsme měli mimořádné štěstí. Ale štěstí není strategie. Není ani ochranou před geopolitickým napětím, které přeroste v jaderný konflikt,“ řekl šéf OSN. Na hrozbu jaderné katastrofy upozornily také Spojené státy, Japonsko či Německo a řada dalších řečníků.

Například americký ministr zahraničí Antony Blinken podle deníku Independent uvedl, že Severní Korea se chystá provést svůj sedmý jaderný test, Írán nepřijímá dohodu o omezení a Rusko se „angažuje v bezohledném a nebezpečném jaderném šermování“ na Ukrajině. Blinken zároveň citoval ruského prezidenta Vladimira Putina po invazi na Ukrajinu, že jakýkoli pokus o zásah povede k důsledkům, které svět ještě neviděl, a zdůraznil, že Rusko je jednou z nejsilnějších jaderných mocností.

29. července 2022 10:29 Čas čtení 1:32 OSN: Přístup k čistému a zdravému životnímu prostředí je všeobecné lidské právo OSN: Přístup k čistému a zdravému životnímu prostředí je všeobecné lidské právo

Podobné obavy vyjádřili i japonský premiér Fumio Kišida a německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock, která uvedla, že bezohledná jaderná rétorika Moskvy ohrožuje vše, čeho NPT za pět desetiletí dosáhla.

Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi prohlásil, že konflikt na Ukrajině je natolik vážný, že „strašidlo potenciální jaderné konfrontace opět vyvstalo“. Varoval také, že v Záporožské jaderné elektrárně se situace stává den ode dne nebezpečnější.

Jaderná válka se nikdy nesmí vést, uvedl Putin

Putin nicméně v pondělí na svých internetových stránkách zveřejnil pozdrav účastníkům konference, v němž zřejmě od svých výhružek ustoupil. „Jsme přesvědčeni, že jadernou válku nelze vyhrát a nikdy se nesmí vést, a zasazujeme se o rovnou a nedělitelnou bezpečnost všech členů světového společenství,“ uvedl.

29. července 2022 10:29 Čas čtení 1:32 OSN: Přístup k čistému a zdravému životnímu prostředí je všeobecné lidské právo OSN: Přístup k čistému a zdravému životnímu prostředí je všeobecné lidské právo

NPT, která je v platnosti od roku 1970, má ze všech dohod o kontrole zbrojení nejširší zastoupení. Jejími členy je přibližně 191 zemí. Pět původních jaderných mocností – Spojené státy, Čína, Rusko (tehdy Sovětský svaz), Velká Británie a Francie – se zavázalo, že budou jednat o tom, aby jednou odstranily své arzenály, a ostatní země slíbily, že si je nepořídí výměnou za záruku, že budou moci rozvíjet jadernou energii pro mírové účely. 

Domů
Sdílet
Diskuse