Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 2. 10. 2022 svátek má Olívie, Oliver

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher - Reportáže

Prague Pride 2022: V Praze se pochodovalo za queer práva. Centrum města zahalily barvy, láska i radost ze života (Reportáž)

Přinášíme ti reportáž z duhového průvodu festivalu Prague Pride.

Tereza Šnajdrová, Lucie Kotvalová
13. srpen 2022, 18:45 Čas čtení: 5:07
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Prague Pride 2022: V Praze se pochodovalo za queer práva. Centrum města zahalily barvy, láska i radost ze života (Reportáž)
Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová
Refresher - Reportáže
2
Tereza Šnajdrová
Lucie Kotvalová
13. srpen 2022, 18:45
Čas čtení: 5:07

Prague Pride 2022: V Praze se pochodovalo za queer práva. Centrum města zahalily barvy, láska i radost ze života (Reportáž)

Přinášíme ti reportáž z duhového průvodu festivalu Prague Pride.

Tereza Šnajdrová
Lucie Kotvalová
13. srpen 2022, 18:45
Čas čtení: 5:07
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Prague Pride 2022: V Praze se pochodovalo za queer práva. Centrum města zahalily barvy, láska i radost ze života (Reportáž)
Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

V pondělí 8. srpna odstartoval 12. ročník multižánrového lidskoprávního festivalu Prague Pride, který v sobotu vyvrcholil duhovým průvodem. Ten se uplynulé dva roky kvůli pandemii koronaviru nekonal a Václavské náměstí, odkud průvod vycházel, bylo již krátce po 11. hodině zaplněno natěšenými účastnicemi a účastníky. Průvodu se zúčastnil také Refresher a přináší ti z něj reportáž. 

Václavské náměstí ožilo, rozdávala se láska i odvaha vystoupit z davu

Pořadatelé hlásali, že duhový průvod oficiálně začne v 11:30 hodin, ale mnoho nedočkavců dorazilo na Václavské náměstí už s hodinovým předstihem. Zastavovali se ve stánku, kde si mohli nechat vyspravit make-up do duhových barev a nanést na tváře třpytky, vítali se s přáteli a mávali na sebe duhovými vlaječkami. Každých pár metrů byly slyšet otázky jako: „Chcete třpytky?“ nebo „Můžu si půjčit tu zlatou barvu?“

 


Ve vedlejším stánku si mohli vytvořit last minute transparenty a duhové vlaječky si případně mohli zakoupit od dobrovolníků – výdělek šel na podporu organizace Prague Pride.
 
Všichni se těšili na to, až společně vyjdou do ulic, užijí si den plný lásky a respektu, odhodí šeď každodenního života a budou tím, kým jen chtějí. „Očekáváme, že se průvodu zúčastní 30 000 lidí, ale konečné číslo budeme znát až na konci akce, až všichni naši klikači sečtou své počty,“ řekla pro Refresher jedna z organizátorek (konečný počet účastníků se dle odhadů policie vyšplhal až na 60 000 lidí).
 
Kolem půl dvanácté pak oficiálně započal program na Václavském náměstí a na pódiu se zjevil DJ Witek. Postaral se o osobitou atmosféru a všude, kam se člověk podíval, tam viděl úsměvy, veselé barvy a jedinečné outfity. Čím dál více lidí se postupně začalo shromažďovat před pódiem, kde měli volný prostor pro tanec. V momentě, kdy začaly hrát písně jako YMCA od Village People nebo písně od ABBY, se zvedla vlna souhlasných a nadšených výkřiků. Lidé začali zpívat a tancovat – svobodně a nadšeně. Společně.

 

Lidé tancovali. Společně.
Lidé tancovali. Společně. Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

 

Duhová vlajka
Václavské náměstí bylo plné duhových vlajek. Tento symbol se poprvé objevil na Gay Pridu v roce 1978 v San Franciscu a vznikl rukou tamního umělce Gilberta Bakera. Růžová barva reprezentuje sexualitu, červená život, oranžová léčení, žlutá slunce, zelená přírodu, modrá umění, indigová harmonii a fialová ducha. Dnešní vlajka je trochu jiná –⁠ místo osmi barev jich má jen šest –⁠ a přesně tato se používá k podpoře queer lidí po celém světě.

 

K průvodu se přidala i skupina lidí patřících pod firmu Vodafone – na zádech měli připevněné balonky v duhových barvách, skandovali, tleskali a hráli na bubny a další hudební nástroje.

 

Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

 

Duhového pochodu se mimo jiné účastnilo i více než 40 dalších firem a organizací, jako například Škoda auto, Milion chvilek pro demokracii, Konsent, Johnson & Johnson, Blok proti pinkwashingu a kapitalismu, Feminist Anti-War Resistance, Ikea a Microsoft. Na místě nechyběli zástupci německého velvyslanectví v Praze, Velvyslanectví USA, argentinského velvyslanectví nebo některé politické partaje. Na Václavské náměstí dorazili reprezentanti České pirátské strany, Strany zelených, hnutí Starostové a nezávislí, kteří tak dali všem přítomným jasně najevo, jaký mají postoj k právům queer lidí. 

 
Iniciativa Jsme fér měla na zahájení průvodu i svůj stánek, ve kterém mohli všichni přítomní podepsat petici za manželství pro všechny. „Vadí mi název ‚registrované partnerství‘. Copak jsem auto, abych se někde registrovala?“ řekla nám Lada, která manželství pro všechny podporuje. Když jsme pak mezi přítomnými zjišťovali, co konkrétního by mohlo pomoci k narovnání práv queer lidí, právě manželství pro všechny bylo zmiňováno nejčastěji. 
 

Na duhový průvod přišli také odpůrci vybaveni transparenty s nápisy: „Bojte se Boha a vzdejte mu čest“ nebo „Homosexualita = hrozba pro národní bezpečnost. Bůh řekl: ‚Je to ohavnost.‘ “ Zhruba pětici mužům však všichni přítomní okamžitě zdviženými prostředníčky dali najevo, co si o jejich postoji myslí, a k žádnému konfliktu tak i přes jejich skandování věty: „Je to perverze, imitace pohlavního styku“ nedošlo. Odpůrci pochopili, že s tímto na Pridu nepochodí a barevnému davu šli z cesty. 

 

Na průvod dorazilo i několik odpůrců.
Na průvod dorazilo i několik odpůrců. Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová


Na bezpečnost duhového průvodu po celou dobu dohlížely desítky policistů a antikonfliktní tým. „Nemáme informace o tom, že by během průvodu došlo k nějakému konfliktu či narušení veřejného pořádku,“ řekl pro Refresher tiskový mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Účastníci duhového průvodu zaplnili ulice Prahy. Jásali, tancovali a radovali se ze života

Přesně ve 13:00 hodin DJ Witek opustil stage a průvod se vydal na trasu, která vedla pod Prašnou branou přes Staroměstské náměstí až po Letenskou pláň. Na účastníky pak u Prašné brány čekalo překvapení v podobě veličenstva Cuntessy Garbáge, která všechny přítomné přivítala milými slovy.

 

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) byl po celou dobu průvodu jeden z těch, kteří nesli vlajku Prague Pride festival 2022.
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) byl po celou dobu průvodu jeden z těch, kteří nesli vlajku Prague Pride festival 2022. Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

 

„No tak pojďte, moje zlatíčka,“ hlásala umělkyně působící v queer platformě PiNKBUS. Jmenovitě pak pozdravila i pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), který po celou dobu průvodu hrdě nesl vlajku Prague Pride festival 2022. Když ji linoucí se dav lidí míjel, vypustila na něj růžové konfety ve tvaru srdcí, čímž si vysloužila mohutný potlesk.

 
Letošní průvod byl výjimečný v mnoha věcech, ale za zmínku určitě stojí, že se konal bez aut. „Zodpovědnost vůči životnímu prostředí i bezpečnost našich návštěvnic*ků je pro nás důležitá, a proto bude letošní průvod bez aut,“ hlásali již dopředu organizátoři. Vozidla, která by průvod doprovázela a na cestě mu hrála muziku, sice chyběla, ale na atmosféře to určitě neubralo.
 
Na Staroměstském náměstí se průvod na několik minut zastavil, a všichni kolemjdoucí tak mohli nasát atmosféru, pokochat se barevnými (i odvážnými) outfity a přidat se k linoucímu se průvodu. Přes Pařížskou ulici pak účastníci došli k právnické fakultě a na Letenskou pláň, kde na všechny přítomné čekal další program. 

 

Duhové vlajky byly všude, kam se jen člověk podíval.
Duhové vlajky byly všude, kam se jen člověk podíval. Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

Na Letenské pláni na příchozí čekalo šest stagí, bohatý program i HIV testování

Průvod zakončil svou cestu na Letenské pláni, kde na příchozí čekalo šest stagí s bohatým programem, stánky s jídlem a pitím, ale také například stánek, ve kterém probíhalo HIV testování. 


Na Main Stagi pak vystoupil dánský muzikant Lukas Graham, kapela We Are Domi, která letos reprezentovala Česko na pěvecké soutěži Eurovize, hudební skupina Le čhavendar vycházející z tradic romských hudebníků nebo zástupci britské hudební scény, queer zpěvák Tom Aspaul a feministka Girli.
 
Na dalších stagích se předvedla drag queen Dima Arrest, kterou můžeš znát především z TikToku, všemi oblíbená Miss Petty, DJka Kaa Glo, vizuální umělkyně Lil Autotune nebo polská DJka Dogheadsurigeri.


Pridové radovánky díky nedupanému programu potrvají až do pozdních nočních hodin, jen s tím rozdílem, že se z Letenské pláně po 22. hodině přesunou do Altenburgu 1964, kde proběhne oficiální afterparty.

 

Na sobotní duhový průvod budeme vzpomínat ještě dlouho a už se moc těšíme na další ročník!

 

Již brzy se můžeš těšit na další článek z festivalu Prague Pride, v rámci něhož tě seznámíme s lidmi, kteří přišli na duhový průvod.

Historie Pridu sahá už do roku 1969

První Pride nesoucí název „Den osvobození Christopherovy ulice“ se konal 28. června 1970 – připomínal události v newyorském baru Stonewall, takzvané Stonewallské nepokoje (či povstání).

 
O rok dříve, v brzkých hodinách 28. června 1969, uskutečnila policie razii v baru Stonewall, o kterém se vědělo, že se zde schází queer lidé. V šedesátých letech byla homosexualita v New Yorku stále považována za trestný čin a policejní zásahy v místech, kde se queer lidé setkávali, nebyly nic neobvyklého. Situace se tehdy ovšem policii vymkla z rukou. Když policie začala vyslýchat a postupně i zatýkat zaměstnance i jejich klienty, o incidentu se postupně dozvídalo čím dál více lidí, kteří se kolem baru začali shromažďovat. Mezi policií a LGBTQ+ lidmi následně vypukla série násilných demonstrací, která se celkem protáhla do šesti dní.
 
V roce 1970 se pak nejenom na připomínku událostí předešlého roku, ale také na podporu rovných práv vydalo několik stovek demonstrantů a demonstrantek skrze Christopherovu ulici, kde se bar Stonewall nachází. Podobný pochod se v ten den konal i v dalších městech – například v Los Angeles nebo v Chicagu.


Události roku 1969 byly prvním větším vystoupením gayů a leseb za jejich práva a změnily podobu LGBTQ+ aktivismu ve Spojených státech – a následně po celém světě.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: britannica.com, loc.gov, loc.govNáhledový obrázek: REFRESHER/Lucie Kotvalová
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu refresher
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.