Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
4. září 2022 6:00
Čas čtení 7:28
Vojtěch Vanda

Kupování falešných poslechů na Spotify: Jak to funguje, kolik to stojí a proč k tomu dochází?

Kupování falešných poslechů na Spotify: Jak to funguje, kolik to stojí a proč k tomu dochází?
Zdroj: Unsplash/Dan Senior/volně k užití
HUDBA ČESKO HUDBA SERGEI BARRACUDA SPOTIFY
Uložit Uložené

Možná při brouzdání internetem registruješ existenci služeb, které za jistý finanční obnos nabízí spoustu followerů na Instagramu. Podobně to funguje i se streamovací službou Spotify. Podívali jsme se na to, jak to funguje.

Lidé jsou schopni udělat pro slávu ledasco. Nemluvíme ale pouze o zviditelnění nebo činech, které nejsou obvyklé. V některých případech se může stát, že chtění být všem na očích zajde tak daleko, že se dotyčný dostane do vod šedých, až ilegálních, a to nemusí jít o pozornost přehnanou.

Faktorů, které rozhodnou o tom, že je někdo slavný, je vícero. Jedním z nich je předpoklad, že se opravdu jedná o zajímavou individualitu, skupinu nebo třeba obor, ve kterém se pohybuje. Mít statut slavné osobnosti nicméně skrývá i další nástrahy. Kupříkladu fakt, že těžce získanou slávu je nutné, ať už cíleně, či jinak, přiživovat.

Takto to funguje prakticky všude, hudbu nevyjímaje. Tím spíše, pokud se vášeň stane prostředkem, který zajišťuje živobytí. V takovém případě nemusí být „potřeba slávy“ pouze výmyslem z plezíru, ale životní potřebou. Co tím myslíme?

Doporučeno
Spotify ti najde ideální dovolenou podle toho, co posloucháš Spotify ti najde ideální dovolenou podle toho, co posloucháš 12. srpna 2022 17:21

Představ si například, že jsi nezávislým hudebníkem, který chce prorazit. Tvoje tvorba je líbivá a poměrně slušně zpracovaná, avšak chybí jí pozornost. Jak tedy získat pozornost na streamovací platformě, přestože je umělec aktivní třeba několik let a lidé jej stále míjí? Třeba nákupem poslechů od neexistujících fanoušků.

Stejný problém ale může mít i známá kapela, jejímž úkolem je udržet svou slávu natolik relevantní, aby získala pozornost rádií, televizí i fanoušků. V ten moment může přikročit k úplně stejnému prostředku jako nezávislý umělec.

Nakonec nám v hudebním průmyslu zbude pouze nafouknutá bublina neexistující pozornosti, která ovlivňuje marketing, příjmy, reklamu a vůbec všechny možnosti realizace. My jsme se v tomto článku zaměřili na jednu specifickou složku hudebnického příjmu, kterou je výnos ze streamovací platformy Spotify.

Doporučeno
RECENZE: Banger s Mišíkem a Barracudou má potenciál stát se fenoménem RECENZE: Banger s Mišíkem a Barracudou má potenciál stát se fenoménem 14. července 2022 7:00

Milionový song, který zmizel

Na problematiku nakupování views na Spotify, která je veřejným tajemstvím, nás přivedl ostravský rapper Sergei Barracuda. Nedávno na své story na Instagramu sdílel krátkou zmínku o spolupráci se slovenským DJem Maireem, která dala vzniknout písničce Bomby.

Neplést se stejnojmenným remixem, který rapper nahrál již skoro před deseti lety se slovenským Rytmusem. Jemu se také dařilo; na YouTube má ke dnešku 1,6 milionu zhlédnutí a na Spotify dosáhl 140 tisíc poslechů. Nové Bomby však Spotify opanovaly. Od února 2022 získaly více než 3,25 milionu přehrání. Na YouTube však dosáhly za půl roku jen 91 tisíc views.

Na začátku srpna, zničehonic, track ze Spotify zmizel. „Zaplacení posluchači / streamy na Spotify nemají dlouhého trvání. A mně to bylo jasné hned po týdnu,“ reagoval Barracuda. 

„Když má nějaký track 2 míče za měsíc a nikdo na shows neřve ‚zahreeej Boombyyy‘ nebo neslyšíš, že by si to venku pouštěli z JBL...“ uvedl. Zmínil také výdělky za poslechy, které se „ztratí, když se pošlou podvodníkům za koupené streamy“. Ty jdou podle něj z odměn poctivých umělců, kteří získali poslechy organicky. 

sergei barracuda spotify bomby
Zdroj: REFRESHER/Vojtěch Vanda

REFRESHER Maireeho kontaktoval s prosbou o reakci. Ten přiznal, že reklama, kterou platil, nebyla v souladu s pravidly Spotify, ale odmítá, že by „kupoval streamy“. Po podání vysvětlení pro streamovací společnost byla písnička vrácena zpět na platformu.

Doporučeno
KVÍZ: Víš, jaký máš doma vánoční stromek? Poznej jehličnan jen podle fotky KVÍZ: Víš, jaký máš doma vánoční stromek? Poznej jehličnan jen podle fotky 8. prosince 2023 8:00

„Na reklamu na Spotify je kopec stránek, stačí dát do Googlu výrazy typu ‚spotify real organic promotion‘ nebo ‚spotify playlist placement‘,“ napsal. „Má jít o umístění v playlistech, které Spotify propaguje například na Instagramu, skrze nějž sbírají followery, kteří následně poslouchají písničky. Za umístění v playlistech autoři platí,“ dodal.

Mairee tvrdil, že podobnou reklamu platil již v minulosti, ale nikdy s ní společnost neměla problém. Stažení si vysvětloval tím, že jedna ze stránek musela udělat něco, co nebylo v souladu s pravidly. „Doporučuji interpretům, aby se podobným reklamám vyhnuli. Pak by se jim totiž mohlo stát to, co mně,“ vzkázal.

Situace nás zaujala. Mají nákup podobné reklamy umělci, a to i velice známí, zapotřebí? Jak to funguje? Lze si poslechy nakoupit i jinak? A jak vůbec funguje vyplácení výdělků na Spotify, případně jaká spojitost mezi poslechy a výdělky je?

Spotify a výdělky

Vyzkoušej předplatné
za 9
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 119945 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Jak funguje vyplácení výdělků na Spotify.
  • Kolik peněz vyplatilo Spotify v roce 2021.
  • Jak společnost Spotify reagovala pro Refresher na otázku o umělém navyšování poslechů.
  • Kolik stojí 100 tisíc falešných poslechů a jak to funguje.
  • Jak celou problematiku pro redakci popsal provozovatel webu influencershop.cz.
Domů
Sdílet
Diskuse