Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Ilona Hobzová
24. srpna 2022 v 10:00
Čas čtení 1:08

Američanky se ve velkém registrují k volbám, může za to hlavně zákaz interrupcí. V Čechách voličky chybí

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Američanky se ve velkém registrují k volbám, může za to hlavně zákaz interrupcí. V Čechách voličky chybí
Zdroj: Unsplash/Gayatri Malhotra/volně k užití

Počet žen voliček nyní v některých státech USA mnohonásobně převyšuje muže. V Čechách až milion žen k volbám nechodí nebo neví, zda volit byly.

Od doby, kdy Nejvyšší soud v USA rozhodl o zrušení práva na interrupci, se k volbám zaregistrovaly tisíce žen. V mnoha státech jich bylo více než mužů. Například v Pensylvánii se registrovalo o dvanáct procent víc voliček než voličů. Informoval o tom server The Philadephia Inquirer. 

Nárůst před volbami

Nově registrované voličky uvedly, že rozhodnutí Nejvyššího soudu je velmi motivovalo. Demokratické aktivistky navíc chtějí organizovat více akcí na podporu žen. Jen v Pensylvánii se zaregistrovalo 65 % demokratických voliček, 15 % bylo z řad republikánek. Ve státě je sice interrupce povolena, zákonodárným sborem ale prošlo několik menších zákonů, které ji výrazně omezují. Vetoval je guvernér, tomu ale v lednu končí funkční období.

Více než polovina žen byla mladší 25 let. Nárůst přichází před listopadovými volbami do Sněmovny reprezentantů, kde se bude rozhodovat o všech 435 zástupcích. Volit se budou také někteří guvernéři nebo senátoři.

I v Česku byla v loňských volbách do PS PČR účast mladých žen menší než u mladých mužů. Obecně jsou ale lidé podle agentury Behavio se svojí volbou většinou spokojeni. Naopak významná část nevoličů, 28 %, lituje toho, že nešla volit.

 
„Více než milion českých žen volit nechodí anebo neví, zda naposledy volit byly. Nižší zájem žen o politiku a o volené funkce bezpochyby souvisí s tím, že jsou ženy v české politice nedostatečně zastoupeny a při vstupu do ní čelí systémovým bariérám,“ uvedla pro Refresher členka týmu Zakroužkuj ženu Olga Pek.

Anketa:
Chodíš k volbám?
Nikdy nevynechám.
Trochu to flákám.
Je mi to úplně fuk.
Ještě volit nemůžu, ale plánuju to.
Ještě volit nemůžu a ani to neplánuju.
Nikdy nevynechám.
90 %
Trochu to flákám.
0 %
Je mi to úplně fuk.
5 %
Ještě volit nemůžu, ale plánuju to.
0 %
Ještě volit nemůžu a ani to neplánuju.
5 %
Domů
Sdílet
Diskuse